• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
chuklev - специалист
Привет колеги,
нов съм в сайта но чета от доста време и ето,че и аз имам въпрос на който се надявам да ми отговорите.
Ето и въпроса:
от разпределителна кутия на контакти изкарах фаза и нула с който искам да си направя лампа с два ключа да мога да светвам и угасвам от двете места.Трябва да направя девиаторен ключ.
Направил съм дупките за конзолите където ще се монтират ключовете.Нулата която съм изкарал отива директно на лампата,до тук добре но какво правя с фазата?Пускам я до първия ключ тройния кабел между двата ключа къде я поставям и от втория ключ кой кабел отива в лампата?
Имам си понятие за тока но нещо не се справям с девиатора.
Моля за подробно обяснения.

Благодаря на всички.
fikata - майстор
Ето ти схемичката:
Изображение
Схема със защитен проводник РЕ/трипроводна инсталация/
Изображение
Принципна еднолинейна схема
Изображение
От трите клеми на ключа намери коя е от общия превключващ контакт.На тази клема свържи проводника идващ директно от фазата.На същата клема на другия ключ свържи проводника,който идва от лампата.На другите две клеми са проводниците които свързват двата ключа помежду им.
Последна промяна от fikata на нед юни 02, 2013 5:38 pm, променено общо 1 път.
PCL82 - майстор
Я аз да те предупредя порофилактично. Пишеш, че си пуснал нула до лампата, а не знаеш другите кабели как да пуснеш. Да не вземеш да замазваш единични кабели директно под мазилката, пуснати по най късия път! До лапата ще пуснеш дву или трипроводен кабел (мостов или СВТ или единични в гофрирана тръба) 2(3)х1,5мм2. До ключовете пускаш също 3х1,5мм2. Всичко хоризонтално и вертикално, на 10-15см от первази на врати. Вместо 1,5мм2, допустимо е и 1мм2, но понеже ще взимаш ток от кръг за контакти е възможно предпазителят да е по-голям, затова казвам 1,5мм2. Добре е предпазителят да е 16А, а не 25А.

Връзките в кутията правиш с WAGO клеми, не, чрез усукване, защото имаш различни сечения.
chuklev - специалист
Благодаря за бързия отговор.
Гледайки първата схема горе долу ми става ясно как да ги вържа кабелите в разпределителната кутия.
Втората схема е същата като първата но така изобразена се бъркам.Първата ако можеше да е цветна ще е супер.
Относно предпазителя той е 16А.
И да се надявам да ми е последния въпрос в девиаторния ключ има три клеми също като двойния/серийния/ кой кабел къде отива най вече кабела от ключ едно на схема 1 към лапата да не срещна фазите?
Благодаря предварително.
fikata - майстор
в девиаторния ключ има три клеми също като двойния/серийния/ кой кабел къде отива най вече кабела от ключ едно на схема 1 към лапата да не срещна фазите?
Повтарям:
От трите клеми на ключа намери коя е от общия превключващ контакт.На тази клема свържи проводника идващ директно от фазата.На същата клема на другия ключ свържи проводника,който идва от лампата.На другите две клеми са проводниците които свързват двата ключа помежду им.
Или с други думи,ако нямаш схемичка и обозначение на клемите на ключа.
Вземи един ключ.Чрез веригопроверител/мултицет/ пробна лампа и т.н. намери от трите клеми коя е обща- т.е при различните положения на бутона между нея и другите две се получава верига.
След това свързваш проводниците както съм писал по горе.
chuklev - специалист
Колега нещо не разбрах.
Гледайки първата схема горе долу ми става ясно но така обяснено нещо не те разбирам особено с общия кабел с който правят мрежа.
В разпределителната кутия идващата фаза я вързвам за кафявия проводник който го поставям в единичния /долен/ край на ключа,а другите два проводника син и жълт в горните две места.Пускам тока и отивам на втория ключ търся къде е фазата отбелязвам я после се връщам на първия ключ натискам го и на втория с фазомер търся фазата къде се намира при натиснато положение.След като установя двата кабела с фаза ги поставям в двойната клема а третия кабел отдолу/единичната клема/.
Този третия кабел /от втория ключ в единичната клема/ него ли изпращам в лампата?

Надявам се да си ме разбрал какво къде свързах и да е правилно :o

Благодаря предварително.
fikata - майстор
Този третия кабел /от втория ключ в единичната клема/ него ли изпращам в лампата?
Да :idea:
mitko2be - специалист
Защо се скъпиш да дадеш на някой профисионалист някой лев да ти го направи като хората.С тока шега не бива,ти нямаш никакви познания не бива да се занимаваш с това.
krasiorocknroll - специалист
Начетох се на обяснения от специалисти- гледай колко знаем ние пък ти колко си прост! :( И така е навсякъде :( Защо? И до кога? Ако някой знае да обясни на човека-КРАТКО,ТОЧНО И ЯСНО! Прочетете в чуждестранните сайтове как контактуват хората!...Ех ганьо...
  • 1
  • 2

Тема "Девиаторен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: