Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
koceto_pz - специалист
Здравейте колеги,незнам дали е тук е правилното место да пиша,но нали все пак е електрораздел :? .Искам да си купя фотоволтаичен панел с който да си захранвам малък хладилник (минибар) когато съм на балкан през деня.По принцип съм на ТИ с електрото,но само не ми е ясно колко вата панел ми трябва :? ...
Минибара(компресорен) съм го пускал с инвертор 200W в колата и работи перфектно,ако някой от вас е правил подобно нещо нека сподели какви точно компоненти е използвал.Трябва ми само и единствено за хладилник.
romanpm - майстор
koceto_pz написа:
Здравейте колеги,незнам дали е тук е правилното место да пиша,но нали все пак е електрораздел :? .Искам да си купя фотоволтаичен панел с който да си захранвам малък хладилник (минибар) когато съм на балкан през деня.По принцип съм на ТИ с електрото,но само не ми е ясно колко вата панел ми трябва :? ...
Минибара(компресорен) съм го пускал с инвертор 200W в колата и работи перфектно,ако някой от вас е правил подобно нещо нека сподели какви точно компоненти е използвал.Трябва ми само и единствено за хладилник.
Не съм от тези /въпреки желанието ми / но щом си на "ТИ с електрото" се запитай :
1. - какъв е стартовия ток на компресора ?
2. - Необходим ли е акумулатор като на колата , и не е ли по добър тягов и на каква цена е ?
3. - Не е ли по-добре с някакъв генератор , примерно бензинов който харчи по-малко от литър на час ?
koceto_pz - специалист
При всички положения ще има акумулатор+волтаичен панел+управление на заряда+инвертор на 220 волта.Единствено не съм запознат с панелите,затова ми трябва помощ.Генератор имам,но на мен ми трябва за през деня,вечерта като се скрий слънцето паля генератора работи до през ноща :).
2v6 - майстор
koceto_pz написа:
При всички положения ще има акумулатор+волтаичен панел+управление на заряда+инвертор на 220 волта.Единствено не съм запознат с панелите,затова ми трябва помощ.Генератор имам,но на мен ми трябва за през деня,вечерта като се скрий слънцето паля генератора работи до през ноща :).
Трябва да съобразиш акумулатора с контролера (управлението) и панела.
Колкото е по-голям панела, толкова повече "безплатен" ток ще може да консумираш.
Добре е максималния ток от панела да не е по-голям от допустимия максимален ток за зареждане на акумулатора.
Какъв акумулатор ще ползваш?
koceto_pz - специалист
Купих 140W поликристален панел,по характеристика му дават 18=22 волта и 8ампера.Купих регулатор за заряда 10 ампера ,и мисля да използвам акумулатор около 50-60Ah.Инвертора ми е 600W max,днес пробвах хладилника при пускане за стотна от секундата дръпна около 9 ампера и после падна на 7 ампера.
Чакам панела да пристигне в понеделник и започвам проби :).
2v6 - майстор
koceto_pz написа:
Купих 140W поликристален панел,по характеристика му дават 18=22 волта и 8ампера.Купих регулатор за заряда 10 ампера ,и мисля да използвам акумулатор около 50-60Ah.Инвертора ми е 600W max,днес пробвах хладилника при пускане за стотна от секундата дръпна около 9 ампера и после падна на 7 ампера.
Чакам панела да пристигне в понеделник и започвам проби :).
Какъв регулатор си взел?
nick71 - специалист
koceto_pz написа:
Купих 140W поликристален панел,по характеристика му дават 18=22 волта и 8ампера.Купих регулатор за заряда 10 ампера ,и мисля да използвам акумулатор около 50-60Ah.Инвертора ми е 600W max,днес пробвах хладилника при пускане за стотна от секундата дръпна около 9 ампера и после падна на 7 ампера.
Чакам панела да пристигне в понеделник и започвам проби :).
Колега,може ли да споделиш на какви цени ги купи и онлаин ли ги поръча или от магазин ?
koceto_pz - специалист
Панела го купих продавалник от един човек от Велико Търново 250 лева,регулатора на заряда е някакъв китайски (марка не помня) за 40 лева,имам инвертор 600W(UPS) но мисля да си взема по мощен на 1 киловат.Акумулатор още нямам,за 1ви проби ще ползвам автомобилен на 60 Аh.Засега тази система мисля да я ползвам само когато съм на балкан...ако ми хареса как работи ще я ползвам и на сервиза,да осветява , да работи тв-то и поялника ми стига :)
hidrazin - майстор
Много си дал за панела освен ако не е някакъв марков.
http://pvmodules.eu/bg/index/0
:partyman:

Тема "Малко помощ за фотоволтаичен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: