• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Bojidar_Donev - специалист
Свалих капака и перката на двигателя за да ги почистя и боядисам ! А колкото до мелачката дори е с 2 лагера радиален и аксиален :) за предпазител задължително ще измисля нещо . Оборотите са малко високи но не е болка за умиране, предполагам че двигателя няма да спира защото има прилична мощност , а и ремъчните шайби увеличават въртящият момент :supz:
Stefan2000 - специалист
alsted написа:
Stefan2000 написа:
Изчисленията по формулата която ползвам ми дадоха конденденазатор 130uF.
Тук на колегата за подобен ел.двигател му препоръчват кондензатор 156uF.
До колко е от значение разминаването на стойноста в такива граници?
Почти не е от значение поради факта, че се включва за много кратко време. До истината се стига най-добре с проби. Слагаш най-малката стойност, при която тръгва добре.
Чакай, не говорим ли за работен кондензатор, който стои включен непрекъснато към една от намотките за дефазирането и'?
Стартовия е отделна работа, на мене не ми е нужен, защото машината ще тръгва без товар.
alsted - майстор
130µF на променлив ток колко ли време ще издържат :wink:
Не бях се загледал, наистина е някакво по-специално изпълнение тази мелачка. Ще интересно да я покажеш разглобена. Как е куплиран червяка или се вади от лагерите (след сваляне на шайбата)? Направи клип при първото мелене на месо, ще ми е интересно :)
Bojidar_Donev - специалист
Alsted още утре ще я разглобя и ще нащракам някоя друга снимка :) А колкото до месото не вярвам скоро да се мели нещо на нея , но ако меля ще направя клип !
Bojidar_Donev - специалист
Тази сутрин нямах търпение да поработя по довършителните работи и боядисах рамката , сложих дръжки и колелца :rock: . Според бащата се е получило малко циганско , но според мен си е супер :mrgreen:

Прикачен файл

рамка3.jpg

Прикачен файл

рамка2.jpg

Прикачен файл

рамка.jpg
Bojidar_Donev - специалист
Ето и обещаните снимки . Извинявам се ,но не мога да кача повече от 5 снимки в един пост 8-[

Прикачен файл

IMG_20141222_095618.jpg

Прикачен файл

IMG_20141222_095559.jpg

Прикачен файл

IMG_20141222_095554.jpg

Прикачен файл

IMG_20141222_095550.jpg

Прикачен файл

IMG_20141222_095543.jpg
Junak - майстор
Дааа, добра машинка :) И вол няма да и се опре. Само не натягай много ремъка.
FM STEREO - специалист
fikata написа:
Човекът вече си е купил ключ "Рига". Защо трябва да си усложнява и оскъпява живота с контактори,пуск-стоп бутони, кутия за тях и т.н.
Много по лесно става пускането,държиш пуск бутона натиснат докато двигателя се развърти след това го пускаш и няма опасност кондензаторът да гръмне ако забравиш да го изключиш а това може да се случи при изпълнение с ключовете "Рига". :sad:
П. Петков - специалист
Junak написа:
Дааа, добра машинка :) И вол няма да и се опре. Само не натягай много ремъка.
Въпросът за "автоматично" натягане на ремъка се решава лесно, като двигателят се постави на "люлка". Тя представлява плоча (или рамка), върху която се монтира двигателят, като плочата е на панти, които са съосни с ротора. Така, теглото на двигателя ще осигурява постоянен опън на ремъка. Разбира се вариантът за паразитна ролка с натягаща пружина е по-добър, но е по-сложен. Интересен е въпросът за мястото на пантите по отношение оста на товара и оста на ремъчната шайба. Тези три точки образуват триъгълник. Стремежът е той винаги да е остроъгълен, а не тъпоъгълен. Когато е остроъгълен, при тръгване (или повишаване съпротивителния момент при работа), двигателят се "повдига" и ремъчната му шайба започва да се "катери" по долната или горна част на ремъка (в зависимост от посоката на въртене - C.W. или C.C.W.), а другата част съответно се "издува". При това, ако съпротивителният момент е много голям, ремъкът се "о,лабва" и започва да "буксува".
С този проблем съм се сблъсквал преди много години, когато се наложи да си правя "портативен" хаспел с планетарен редуктор (При "вдигане", "стоп" и "спускане" на товара, посоката на въртене на двигателя не се променя и той не се спира!!!).
P.S.
Въпреки че е доста встрани от темата, навремето хаспелчето стана много сполучливо и ако някой e любопитен, мога да направя снимки и да дам по-подробни разяснения, ама надали! :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "монофазен електродвигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: