• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Junak - майстор
Ако смяташ да слагаш такова реле преди всеки консуматор - става
gkamenov - специалист
Това е идеята. Въпросът ми беше, има ли някакво подобно "стандартно" устройство, подобно на ДТЗ-тата, автоматичните предпазители и т.н. или трябва да си го правя с релета?
gkamenov - специалист
"Минимално напреженово реле" - благодаря hidrazin! Това търсех. :)
hidrazin - майстор
Все пак си мисля че излишно се презастраховаш. Тази защита не е точно за тази цел но в случая мисля би трябвало да свърши работа.
:partyman:
todortv - майстор
Заземител.

Каквото и да сложиш, при двупроводна инсталация, нищо не гарантира прекъсване на нулата, непосредствено преди
консуматора.
gkamenov - специалист
Замисъла ми беше, че ако има читава нула преди релето, то тя ще се използва и за защитно зануляване, а ако прекъсне нулата след контакта на релето, уреда няма да работи и корпуса няма да е последователно свързан към фаза, през зануляването. Ако прекъсне нулата преди релето, релето ще изключи фазата и уреда пак няма да е опасен.
Заземяването е добра идея, но предполага допълнителни кабели, което е свързано с къртене, боядисване ....ремонт.
Живея в къща, и евентуалното заземяване на нулата е в стълба с електромера. Лесно може да се "резне" нулата отвънка.
Мисля допълнително да я заземя нулата, някъде на входа на кабелите в къщата, а въпросната защита ми трябва основно за бойлера и за стационарните уреди - готварска печка, прералня, хладилник. Контактите също са занулени, но в тях обикновено няма уреди с трипроводен щепсел.
vk - специалист
Има такова реле на Шнайдер (undervoltage relay)- Acti9 iMN. Номера му е по каталога на шнайдер- A9A26960. Ще потърся и снимка.
Като прекъсне нулата(нулата преди релето) или падне напрежението под определено ниво- релето бута палеца на предпазителя, до който е поставено.
Ето снимки в този пост: viewtopic.php?f=11&t=41012&p=475667&hilit=iMN#p475667
  • 1
  • 2

Тема "Защита за прекъсната нула на двупроводна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: