Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Chefo77 - майстор
Веско, аз лично не споря за икономията на индукционните котлони. Споря за удобството. На газовия слагаш стари, алуминиеви, медни, очукани и т.н. съдове и ефективността на котлона е винаги една и съща (да не бъркаме с КПД!!!). Докато с керамиката и индукцията, дори и с обикновения електрически котлон, има определени изисквания и при всяко неспазване ефективността спада. За индукцията са най-много. На жената шефката И си купуваха изцяло нова посуда заради котлона, защото никой не им казал, че съдовете трябва да са "специални", мислела че печката е бъгава. Пробвай с някоя тенджера с леко изметнато дъно да видиш за колко време ще загрее ... :wink:
Не че на газта няма ограничения - стъкло например не можеш да сложиш, без значение колко слабо си го пуснал, докато на обикновения и керамичния има такъв вариант. Имаш маркучи, бутилки, понякога мирише, има известни случаи за взрив ...
За сравнение - когато взехме на майката печката го направихме - 1 джезве на газовия (походен), 1 джезве на керамиката. На керамиката сложихме вода само да се стопли - за нескафе. Ами тези, които пиеха турско, го преполовиха, докато водата за другото заври - тръгни - спри - тръгни - спри ...
За мен най-добрият вариант е микс - газ за основно + някакви други за допълнително.

П.С., че колегата е писал: Електрическите се мерят много лесно - даже имам такава джаджа, но разхода на газ ... :?
bulhomes2 - майстор
Тъй де. Нали затова викам някой с газомер да измери колко газ ходи. На плота все ще се намери информация колко киловата му е малкия котлон. И микровълновата тъй...

Доста хора от форума знаят, че имам да довърша и обзаведа още една къща за гости. Идеалния вариант за мен беше комбинация на газови и керамични плотове. Почти нямаше такива, сега имам чувството, че вече съм виждал (отдавна се отказах от този вариант). Най-големия недостатък на керамиката е възможността да се спука плота при неправилно боравене (разсипана захар). Тъй като става въпрос за къща за гости, това е твърде вероятно. Но пък много от сегашните гости отказват да ползват газ, щото ги е страх. А и факта, че газта ми ще свърши при непознати хора и ще доведе до минимален, но все пак негативизъм от гостуването ме накара да изключа газта от схемата.

Не знам дали споменавах, че в предния ми апартамент готвехме на газ. Газта си е хубава работа. И сега си имам газови котлони, печки, даже и бойлер на газ. Лошото и е миризмата и разкарването за газ.
fbr - майстор
1кВт се добива от 0.073 кг пропан бутан. Ако 1 кг е 3 лева, става 0.21 лв кръгло. Икономия май.
fox_vt - майстор
Един минус на газта се сетих сега -ако попаднеш на калпава газ цялата тенджера до ръба става черна все едно на дедовото огнище си готвил :lol: .За индукцията спор няма иска си нейните съдове макар че има по американско индукционни плотове които работят и със цветни метали,вярно спада им кпд то но се елиминира големия им минус.Друг минус е че са най шумни от всички видове котлони.
bulhomes2 - майстор
fbr написа:
1кВт ...пропан бутан... става 0.21 лв кръгло...
Че тока не е ли и той толкоз?
hidrazin - майстор
Сметката на колегата е приблизителна - ако... В действителност е малко по-различна. Днес цените са около 1,16 лв/литър. При средна плътност на LPG 0,55 кг/литър излиза че киловата е някъде 15,4 стотинки при условие че 1kWh се добива от 0,073 кг.
http://www.remixbg.com/software/Table_11.htm
Горе-долу "икономията" отива към малко над 25% при условие че не си смяташ пътните, загубеното време и мъкненето на бутилките. Пък и откакто на повечето места минаха на оборотни бутилки нещо не ми излиза сметката. Карам много по-малко от преди, когато ми я пълнеха на колонката. Все се каня някой ден за взема и да ги тегля.
:partyman:
todortv - майстор
И един действителен случай:
Готви си домакинята на ток, но той спира.
Взема туристическата бутилка и я слага на почти изстиналия вече котлон, който
си остава включен от копчето и си продължава готвенето.
Идва тока и...... :xplode:
hidrazin - майстор
И какво станало? Да не би кранът да е бил повреден? Това си е за бисерите. :) Обикновено не гърмят бутилките а сместа газ и кислород от въздуха при наличие на искра. Бутилките си горят спокойно.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IemK3TJtamI[/youtube]

:partyman:
todortv - майстор
hidrazin написа:
И какво станало? Да не би кранът да е бил повреден? ...
Знам, че е имало съборена стена към стълбището на блока.
За кранчето не знам.
hidrazin - майстор
По принцип от доста години за всички видове подобни бутилки под налягане кранчетата им трябва да са снабдени с предпазен вентил.
Изображение
Това дето е отдолу на кранчето. Представлява една метална (или няколко) мембрани издържащи определено налягане. Когато налягането се повиши над това, тази мембрана се пробива и се получава изтичане на газта за да се намали налягането в съда. Такива има не само на бутилките с пропан бутан а и на пожарогасителите с въглероден двуокис. При случай разгледай един. Просто се създава слабо място в системата.
Все пак си мисля по спомен че имаше едни древни кранчета за туристически бутилки дето нямаха такава мембрана. :?
Общо взето с тези неща шега не бива и въпреки това при разумно боравене са напълно безопасни. Първата глупост е поставянето на бутилката на котлона - изстинал, не изстинал, изключен, не изключен... Просто няма работа там.
:partyman:

Тема "Електрически или газови котлони?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: