• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
Както ти е посочил колегата Хидразин, взимаш клеми Ваго или на друг производител. Не ти препоръчвам обикновени лустерклеми, но ако не намериш подходящи клеми и с тях става.

Та за нулата взимаш една клема за 4-6 проводника, подходяща както за едножилни така и за многожични проводници и подходяща за сечениото на инсталацията-2,5 или 4мм2.

В първите два отвора свързваш проводниците от инсталацията (идващ и отиващ към следващия контакт), в третият отвор свързваш жълто-зеленят, а в четвъртият синият проводник на многожичният кабел. Ако клемата е със 6 отвора ще имаш и два отвора за захранване на панелния контакт-пак разделено на защитна и работна нула. За фазата ти стига клема с 4 отвора-вход, изход, фаза разклонител и фаза панелен контакт. Даже още по-добре е:вход, изход, защитен панелен контакт, защитен разклонител, работен панелен контакт, работен разклонител.

Кабелът към разклонителя прикрепваш за стената или вътре в контакта със скоба или със свински опашки не по далече от 10-15см след възката.
hidrazin - майстор
boqn_zara написа:
И аз не бих се хвърлил в този филм многожичен с едноличен.Подателят не е оточнил какъв кабел е взел написал е само че е трижилен. :?:
Ами пък аз не си и помислиш че някой би си взел за подвижен разклонител СВТ или мостов.
Панелен контакт, който остава зад мебел, трябва да се изведе с подвижен удължител разклонител на директна (твърда) връзка – без щепсел.
Както и да е. Поне сме на едно мнение за спайка на многожичен с едножичен. И такива изпълнения съм виждал. Не че не съм виждал удължители всякакви - с мостов, със СВТ, с телефонен ... кой каквото намерил.
:partyman:
radius - майстор
Сега е момента да се "похваля" с подвижната ми лампа на 220В, захранвана от коаксиален кабел :wink: . За целта оплетката се свързва към PE на щепсела, а единия рог на щепсела се маха. Така съм сигурен, че по ширмовката винаги имам нула. И майсторите като го видят викат "Аааа тая лампа е развалена". Просто трябва да уцелиш къде е фазата като пъхаш щепсела. Дано някой ме разбра.

П.С. Този чалъм го бях правил на един телевизор "Велико Търново "84 , на който бях извел видео вход по ниска честота. Ширмовката на маса. И понеже там шасито не е галванично разделено от мрежата, се налагаше да си подсигуря винаги нула на шасито по гореописания начин.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на двужилен с трижилен кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: