Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
yassi - специалист
Добър ден!

Малко ви досаждам вече, ама имам въпрос.

На снимката (3-тата) от стената горе излизат директно от стената без конзоли, а от дупки в гипсокартона два кабела - единият с фасунгата. Оттам (този с фасунгата) искам да изкарам два кабела(две направления) - едното надясно, другото наляво. Спрял съм се на клеми wago. Всичко това ще бъде зад кухненските шкафове и скрито (снимка 2). По принцип кухнята е вече готова и ще я пускам в експлоатация, но тъй като докато я правех си сменях проектите и вижданията поне 100 пъти и оставих електричеството за накрая, когато вече се знае кое къде е. Затова и съм направил зад шкафа разклонение на този кабел, но с най-обикновени клеми, които са притиснати от шкафа, надясно зад шкафовете и под белите плочки съм го направил да излиза на двоен контакт (снимка 1), а от ляво е просто кабел, който после искам да използвам за лампички под шкафа и над мивката. И понеже дойде момента за финала, тази връзка искам да я направя като хората и да режа лентата :yawinkle: .
Въпросът ми е трябва ли да сложа конзола/разклонителна кутия или просто да напъхам клемите в дупката зад шкафа? И ако трябва да сложа конзола, как да изрежа дупката, като има кабел, още повече, че сложих крушка във фасунгата и почнах да свалям последователно всички ключове от ел таблото. Оказа се, че се спира единствено централно, (крушката си свети непрекъснато), с първия ключ на таблото, който спира тока абсолютно навсякъде в апартамента. Ако трябва да пробивам дупка ще ми трябва ток за дрелката, ама с офазен кабел насреща?! [-X Най ме устройва да напъхам клемите в дупката, ама нещо ме човърка съвестта...

Прикачен файл

WP_000202.jpg
WP_000202.jpg (69.67 KиБ) Видяна 2923 пъти

Прикачен файл

WP_000122.jpg
WP_000122.jpg (58.45 KиБ) Видяна 2923 пъти

Прикачен файл

WP_000053.jpg
WP_000053.jpg (71.59 KиБ) Видяна 2923 пъти
jekasus - майстор
Сложи кутия, стотинки струва :-D Хубаво да има достъп до нея.
yassi - специалист
jekasus написа:
Сложи кутия, стотинки струва :-D Хубаво да има достъп до нея.
Разбира се, че не е за стотинките. Проблемът ми е как да направя дупката за конзолата, като от там излиза кабелът сега. С боркорона не става, защото пречи кабелът. Мога да срежа кабела да е 4-5 см от стената, да го пъхна в дупката, после да изрежа голяма дупка за конзола и после да извадя кабела. Обаче ме е страх да не "загубя" кабела зад картона докато режа.
jekasus - майстор
с трионче за гипскартон :-D с макетно ножче, с боркорона на ръка :-D
Варианти са много.
PCL82 - майстор
На мен ми се наложи да направя отвори за едни лунички, без да имам специален инструмент. Пак така кабелът стърчеше от картона. Очертах с молив кръгче, пробих по периферията му дупка и с кръгла раш-пила го оформих. Така всичко е под контрол и няма опасност за кабела.
yassi - специалист
Благодаря ви,

явно не е толкова страшно. Пък аз досега седях и се чесах по главата как да го направя.
Ще пробвам първо с боркороната на ръка, после с други инструменти. И понеже там няма да има контакт или ключ, а само разклонение ще трябва да намеря най-малката по размер конзола.
А как ще коментирате, че там има непрекъснато ток и спира единствено с общото реле за целия апартамент. При мен първото реле изключва тока навсякъде, оттам нататък всяко реле спира тока на определена линия.
Колегата по-горе предложи да направя достъп до конзолата - значи да изрежа кръг във фазера на шкафа. Няма проблем, обаче не ми се иска да стои като дупка. Сещам се изрязаното кръгче от фазера да го залепя с тиксо на мястото си и ако се наложи да го свалям за достъп да махам тиксото. Ама много не ми допада така. Имате ли по-добри идеи? Нещо като капачето за резервоар на кола? :yawinkle:
boqn_zara - специалист
Ако е направено както трябва и кабелът се спуска отгоре няма да го изгубиш бутай го смело навътре и с доза за гипскартон ще я отрежеш внимателно като внимаваш да не нараниш кабела.Направил съм хиляди с този метод и още не съм изгубил кабел.Боркорона не ти е необходима тя е за тухла или за бетон,продават се дози за гипскартон и дърво.Ако не мислиш да ги ползваш след това вземи малко трионче и я очертай и пак много внимателно я изрежи да не нараниш кабелите.Ако не се събира когато я изрежеш /това в зависимост от разстоянието на гипсокартона и стената/.Взимаш чук и секач и внимателно правиш необходимото разстояние.Хубаво е да осигориш достъп до тази кутия иначе няма да има смисъл от нея.
yassi - специалист
boqn_zara написа:
Ако е направено както трябва и кабелът се спуска отгоре няма да го изгубиш бутай го смело навътре и с доза за гипскартон ще я отрежеш внимателно като внимаваш да не нараниш кабела.Направил съм хиляди с този метод и още не съм изгубил кабел.Боркорона не ти е необходима тя е за тухла или за бетон,продават се дози за гипскартон и дърво.Ако не мислиш да ги ползваш след това вземи малко трионче и я очертай и пак много внимателно я изрежи да не нараниш кабелите.Ако не се събира когато я изрежеш /това в зависимост от разстоянието на гипсокартона и стената/.Взимаш чук и секач и внимателно правиш необходимото разстояние.Хубаво е да осигориш достъп до тази кутия иначе няма да има смисъл от нея.
Убеди ме! :yawinkle: :yawinkle:

Достъп ще направя, точно как, че да не е грозно ще измисля.
За боркороната - наложи ми се да направя няколко кръга/дупки в гипсокартона по други причини - без никакъв проблем - гладко и равно, за няколко секунди. Относно това дали идва отгоре или отдолу кабелът - не знам. Може да разширя малко дупката така, че да видя откъде идва кабелът и тогава да действам.
hidrazin - майстор
Един комплект корони за дърво и картон струват 5-6-7 лева. Има и големи комплекти за 10-12-15 лева. Един малък е достатъчен за повечето случаи и любителска работа.
http://vikiwat.com/product/16177/bor-ko ... hasti.html
http://www.gsstroimarket.bg/view/98192.html
За няколко дупки обаче и това не си заслужава. Става перфектно с някое остро джобно ножче на което острието му е колкото се може по-тясно. Така по-добре се изрязва кръг. Макетните ножчета особено ако са от тези по-широките не ги харесвам за тази работа.
Ако след изрязването се окаже че дупката идва плитка с малко и няма да имаш много връзки вътре .... се реже дъното на кутията. :)
А относно това че не можеш да изключиш този токов кръг - какво чудно има? Инсталацията ти е правена от някой "майстор". Вероятно картонаджия, плочкаджия или дюлгер със задълбочени познания в електротехниката. :lol:
:partyman:

Тема "Нужна ли е разклонителна кутия или не?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: