Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Lans Link - специалист
Здравейте съфорумци,
Доста се рових из нета за схеми на индукционно нагряване,но нищо не открих,а където намерих бяха доста сложни - с интеграли,транзистори..... Даже на едната снимка се вижда,че се използва и висока честота.Аз си мисля за нещо простичко.Да речем от пернишки електрожен кракра да се преправи нещо ако може.Та някой ако знае нещо - намотки,сечение....Ще ми трябва с диаметър на вторичната намотка около 60 до 80 мм. за нагряване на плътен квадрат до 14х14 мм. и шина до 30х8 мм.Гледах клипчета в "тубата" - загрява го за 3-5 сек.което е супер и се печели страшно много време.Благодаря предварително.

Прикачен файл

induction heating 1.jpg
induction heating 1.jpg (21.16 KиБ) Видяна 18962 пъти

Прикачен файл

induction heating 2.jpg
induction heating 2.jpg (17.97 KиБ) Видяна 18962 пъти

Прикачен файл

Induction_heating.jpg
Induction_heating.jpg (26.05 KиБ) Видяна 18962 пъти

Прикачен файл

induction  heating 3.jpg
induction heating 3.jpg (61.76 KиБ) Видяна 18962 пъти
stefan_gb - специалист
От смимките се вижда че си е живо ТВЧ и наи вероятно лампово, естествено е да работи на висока честота ......
borko-67 - специалист
Не е лошо да напишеш за какво ти трябва или за какво ще го ползваш.
Тогава ще получиш по-адекватен отговор.
moimoimoi - майстор
a kakви са параметрите на тока :-D а напрежението подавано в двата края на индукционния нагревател? :?
Lans Link - специалист
Здравей Борко,ми аз вече писах - ще нагрявам плътен квадрат и шина - занимавам се с ковано желязо,а моймой - аз ако знам параметрите на тока и напрежението нямаше да питам във форума.
8180 - майстор
stefan_gb написа:
От смимките се вижда че си е живо ТВЧ и наи вероятно лампово, естествено е да работи на висока честота ......
Абе, направо да пъха детайла в микровълновата :)

Поне по науката, доколкото си спомням, ВЧ е за повърхностно нагряване (напр. закаляване), за в дълбочина - дори под 50Hz (напр. за пресоване, коване).
Вярно, за дребни детайли е питането и зависи какво се гони - в определен момент е възможно - отвън "свети", отвътре "тече" - зависи от честотата и времето.
Колкото по-ниска честота (ест. достатъчно разл. от 0) - толкова по-дълбоко греене, колкото повече време - толкова по-равномерно в дълбочина.
Ако се гони бързодействие и равномерен прогрев в дълбочина - няколко импулс/пауза с макс. мощност, например.

П.П. Не съм правил индуктор, но мисля, че е така по спомени. :?
Lans Link - специалист
Здравейте отново,
това е снимката,която мислех,че съм качил.Ясно се вижда,че работи на честота 356 KHz и ток 88 ампера,което мисля е на вторичната намотка.Мисълта ми е не може ли да се измисли нещо ,което да не използва висока честота и да е по-просто за изпълнение.

Прикачен файл

hotshot_heat.jpg
hotshot_heat.jpg (22.77 KиБ) Видяна 18895 пъти
bobykafe - специалист
Ако си мислиш за директно нагряване с 50 Херца, няма да стане.
При такава ниска честота ще ти трябват или много намотки, или магнитопровод, като и двете са неприложими.
Също така явно не ти прави впечатление /или не си го показал/, че намотките навсякъде са от медна тръба, защото им трябва охлаждане и то сериозно. При такава висока плътност на тока и разсейваната топлина от нагрявания елемент не са за пренебрегване.
ELEMENTAL - специалист
Lans Link дай си мейла :) .
lz1wvm - специалист
С апарат за точкови заварки не става ли.Примерно 2 волта на 500 или 1000 ампера.

Тема "Индукционно нагряване - схема" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: