Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
shodan - специалист
Здравейте колеги, имам следния казус: имам почти направен кофраж, но не съм заложил тръби за електрото, поради факта,че не знам как се прави за стени. За тавана няма проблеми с осветлението! Някой може ли да подскаже идея, а аз да се опитам да си го направя, ако вече не е късно :) Платната, които са поставени вече са хидрофорни или метални взависимост от ситуацията. Много ми е интересно как се залага на метално платно :-D Чакам идеи и коментари. Мерси :arrow:
PCL82 - майстор
Виждал съм вносни конзоли, които имат две крилца отстрани. През тях конзолата леко се заковава за кофража. Може би ги има в Практикер. Иначе може конзолата да се залепи с някоя капка топъл силикон за кофража. Виждал съм и изпълнения със залагане на парченце стереопор, което после се изчовърква и конзолата се зазижда подравнена.

При всички случаи трябва да имаш съгласието на инженер-конструктора, че тези тръби са предвидени и не намаляват здравината на конструкцията. Мисля, че по таваните трябва да минават под армировката-хем да не се настъпват при отливането, хем да не намаляват дебелината на носещият бетон. Самите гофрета трябва да са достатъчно здрави-не от най-евтините, за да не се смачкат и сцепят.
shodan - специалист
Благодаря за отговора,това със стереопора го знам. Интригуващото е това с конзолките с крилца дето казваш. Не ги знам и не съм виждал такива :) Въпроса е закрепването на самата конзола или каквото и да било друго от вътрешната страна на кофража. Вчера го изградихме, но мисля,че отгоре мога да се провирам. Мисля, че в този случай ще мога само магистралите, но не и надолу за контакти. Явно трябва да се работи паралелно с полагането на кофража :?
estorm - специалист
Че какви са тия бетонни стени?? Да не правите бункер :-D
hidrazin - майстор
estorm написа:
Че какви са тия бетонни стени?? Да не правите бункер :-D
В бункерите инсталациите обикновено са открити със стоманени тръби накрая с резба и има тетки, колена ... Абе като водопроводна инсталация е. :-D
:partyman:
shodan - специалист
Ами приземен етаж е. Почти всичко е бетон. Някак ми се иска да не правя мостоваци :? Искам инсталацията да ми е в тръби. Кво ше кажете по въпроса :-D
PCL82 - майстор
Зависи за какво се използват помешенията. Ако са сервизни най-добре е инсталацията да е открита със СВТ положен през гладки пластмасови тръби на скоби, а материалите да са за противовлажен монтаж. Ако пък инсталацията трябва да е скрита може да се позва кабел NYM-J положен под мазилката, може да се замени и със СВТ. Разклонителните кутии може да са противовлажни, но зазидани и да стърчат само капаците им. Виждал съм вносни противовлажни кутии за скрит монтаж.

Правилно бягаш от мостовака ако има влага или има риск от такава.
Последна промяна от PCL82 на пон юли 08, 2013 12:48 pm, променено общо 1 път.
shodan - специалист
Някак си исках да е в тръба за да ревизирам евентуално вбъдеще,ако възникнат проблеми. Инсталацията няма да е външна 100% :)

Тема "Залагане на гофрирани тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: