Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
corropt - напреднал
Здравейте,

Срам не срам си казвам какви съм ги свършил. При изграждане на ел. инсталация преди 1-2 години в коридор с девиаторни ключове прекарах 2 лампени излаза, като са последователно свързани един спрямо друг. Тогава ми се стори много удобно, а за успоредното им свързване щеше да стане по-сложно с повече разход на кабели и труд. Сега си давам сметка, че съм свършил голяма глупост, но пък не съм се усетил по-рано. :? Всичките ми проби и тестове както и от тогава до сега ми бяха като единя излаз е на късо, а на другия си свети без проблем 1 крушка висяща на кабел. Добутах го вече до слагане на аплици на 2та лампени излаза и ми светна, че 2 последователни крушки няма да светят достатъчно силно и реших, че ще взема аплик с 2 гнезда така че като свържа 2те гнезда(крушки) успоредно на лампения излаз ще е достатъчно светло. Да ама не ...

При слагане по 1 крушка(ЛНЖ) на всеки лампен излаз едната свети може би на 50% другата на 25%. Измервайки в празното 2ро гнездо за крушка на аплика меря напрежение 65V. При монтиране на 2ра крушка на единят лампен излаз нещата стават по-зле.

Моля дайте ми съвет как мога да реша проблема. :?: Мислих си да пробвам с енергоспестяващи крушки, да търся крушки за 110В или да почна едно смятане на светодиоди с необходими съпротивления и да правя някакви побългарявания.

ПП. Това с къртенето и преправянето на инсталацията ми е ясно като възможност, но вече всичко е направено и само някой мебели липсват и е крайно нежелано решение на проблема.
Прикачен файл:
Photo0971.jpg 60W светеща на ~25%
Прикачен файл:
Photo0970.jpg 60W светеща на ~50%
PCL82 - майстор
Я дай схема как минават кабелите. Може преправянето да е много лесно, а може да се окаже, че си оплескал и други неща и тогава преправянето да не ти мърда! Например ако си използвал една забранена опасна схема, при която в ключовете влизат и фаза и нула на двете неподвижни пластини!

Иначе енергоспестяващите ламппи палят и на понижено напрежение. Може и да се получи със две напълно еднакви енергоспестяващи. Така свързана инсталацията обаче може да ти прави страшни електромагнитни смущения и да имаш проблеми с картината на телевизора, защото се образува голям затворен контур и токовете (отиващи и връщащи се) не си компенсират полетата.
a_anastassov - специалист
Необходим Ви е още един единичен кабел между двете лампи за да могат да се свържат в паралел.
ArturDent - Почти Безобиден
:idea:
Има лампи на 110V
corropt - напреднал
Ето 2 схемички на едно и също нещо. Тази по-подробната е с разклонителни кутиики. Мисля че не съм направил нещо опасно и забранено. Цялата инсталация съм я правил сам като съм се старал да се водя по правилата и да няма много ''волна програма'' Минаха и необходимите служби за да ми дадат документ след измерване на заземление, изолация контур фаза-нула и тн.

между 2те лампи разстоянието е към 7-8 метра и не ми се иска да гледам 1 допълнителен кабел. Ако може все пак 1 схема или просто обяснение къде го връзвам този допълнителен кабел ще съм благодарен.
@ArturDent - къде се продават на 110в Мислих за 1 поръчка от е-bay на 1 кашон и да си имам :(
Прикачен файл:
untitled.JPG
untitled.JPG (23.99 KиБ) Видяна 12685 пъти
fikata - майстор
Нали се сещаш,че когато ти изгори едната лампа и другата няма да свети?
Компромисен вариант без да преправяш инсталацията - на всеки лампен излаз малко трансформаторче 110/220V с подходяща мощност. В Конрад съм вижда такива с достатъчно малки габарити за да се вградят в осветително тяло.
PCL82 - майстор
Можеш да развържеш зависимостта на двете лампи една от друга, като във всяка от двете лампи сложиш по един диод, така, че двата диода да са свързани един срещу друг, за да не стане късо. Така диодът в едната ще изправя токът на другата и всяка от двете лампи ще работи с противоположната полувълна. Това ще работи добре само със енергоспестяващи или светодиодни лампи. Обикновените ще мигат, освен ако не сложиш и кондензатори.

Като казваш, че си се опитвал да караш по правилата, къде ти е третия защитен проводник?
miroton - майстор
Сложи 200ватови лампи и ще светне добре.
corropt - напреднал
Благодаря ви за съветите,

Утре ще ходя до къщата да пробвам с енергоспестяващи лампи и ще напиша резултата.
Следващата стъпка която мисля да предприема е да пробвам с лед лампи с цокъл Е27 които се продават готови. На голяма част от тях пише захранващо напрежение 100-240V. Неясното и в 2та случая е доколко цялата електроника набутана в тях ще създава смущения. На този етап телевизор там нямам.

Ако резултата е незадоволителен ще пробвам с трансформатори по идея на fikata
ArturDent - Почти Безобиден
С лед трябва да стане.
Друг вариант е да се откажеш от девиатора и да е само с един ключ. Тогава през съществуващите кабели може да се измисли нещо.

Тема "последователно свързване на осветление в коридор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: