Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kokotrikcs - специалист
Здравейте на всички.Зная,че тук има хора,който са с много знания и биха ми помогнали затова пиша именно тук.Проблема ми е следния:потенциометър на активна тонколона MACKIE SRM450 пращеше и реших да го напръскам със спрей за потенциометри(не го зная какъв е точно).След хубаво въртене на ляво и дясно,усетих че като въртя усещането не беше толкова мазно както беше преди.включих озвучителното тяло,но звук-никакъв.Въпроса ми е как да разберра дали потенциометара е за смяна?Като го сменя или има и друг начин.Потенциометара е с 6 крачета.Какъв е проблема според вас господа специалисти??Поздрави на всички.Благодаря предварително.

Прикачен файл

potenciometur.jpg
potenciometur.jpg (39.78 KиБ) Видяна 3787 пъти
Junak - майстор
Сменай. И друг път хубаво чети с какво пръскаш
hidrazin - майстор
Дали е здрав ще разбереш като го измериш с мултицета. Това дето няма никакъв звук е малко притеснително. Дори и да не е много читав потенциометъра при максимално усилване би трябвало да изкара звук. Не е ясно какво точно си ровичкал като си я разглобявал и какво си сътворил. :)
А потенциометъра е този сдвоения от схемата 10кΩ. На някои от същия модел крачетата не са на два реда а са на един ред, пак шест броя.
Прикачен файл:
mackie.jpg
mackie.jpg (108.71 KиБ) Видяна 3778 пъти
:partyman:
kokotrikcs - специалист
Благодаря за бързите отговори :prayer: .ОТ Увеличен на 95-100% потенциометър,колоната вади някакъв звук(от пищялката само).Пръсках го с CONTACTREINIGER NETTOYANT DE CONTACTS.Не изчаках 15 минути а направо включих колоната.Там ли ми е грешката?Сега забелязвам че потенциометарът се движи мазно-както преди да го "обслужа" #-o
hidrazin - майстор
Едва ли е от това че не си изчакал. Обикновено тези спрейове не са проводими. Просто на потенциометъра му е дошло времето да излезе в почивка. За потенциометри рядко ползвам спрейове. Ефекта често е краткотраен само да закърпи положението.
:partyman:
kokotrikcs - специалист
Благодаря ти hidrazin.И аз мислих че просто си отиде(даваше такива индикации-описал съм го),но исках да го чуя от професионалист.Утре ще разпоявам и ако намеря същия ще запоявам... ще пиша.Благодаря още веднъж.Спокойна вечер
kokotrikcs - специалист
Ако утре като сваля потенциометъра,на него не е посочена характеристика,какъв потенциометър да купя?Поздрави
hidrazin - майстор
Според мен би трябвало да е логаритмичен.
:partyman:
ditronix - специалист
Според мен не бързай да го сваляш че не се знае какво ще се случи. Дай накъсо средното с горното по схемата крачета на потенциометъра. Ако той е повреден,музиката ще "гръмне" с пълна сила. Аз се съмнявам обаче,че има друг проблем. Ситуацията с "мазното" въртене е нормална-спреят в първия момент "разхлабва" смазката на оста и малко по-късно,след изпаряването му тази смазка възстановява консистенцията му. Ако се стигне до смяна-да,новият потенциометър трябва да е логаритмичен. Само че не знам от де ще намериш такъв :?

Тема "потенциометъра ли е проблема?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: