Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dreams_hunter - помощник
Добър ден.
Взех едно помещение, което ще го използвам за склад, магазин и сервиз за компютри. Но инсталацията, която има, леко ме притеснява. Инсталацията е трижилна, външна, с мостов кабел, разположен в PVC канали. Токовите кръгове за контактите са осъществени с кабел 2,5мм^2, но спусъците от разпределителните кутии до самия контакт са 1,5мм^2. Притеснява ме това, че съм чувал, че мостов кабел не се използва за външна инсталация, поради риск от пожар. Но с оглед на ниската консумация (95% от косуматорите ще са компютри, принтери, скенери и т.н.), заслужава ли си да сменям инсталацията? Добър вариант ли ще е , ако просто да намаля АП от 16А на 10А?
Другият ми въпрос е относно дефектнотоковата защита. Предвид консуматорите, които ще захранвам, се налага монтирането на дефектнотокови защити тип А на всеки кръг, но в таблото няма място за тях... Та се чудя дали изобщо да слагам. Или да сложа една обща 300мА против пожар?
iv.grigorov - напреднал
Според мен зависи колко консуматори ще включиш в контакта.Не знам колко ток консумира компа,но сигурно не е много.Виж за отопление 1,5 кв.мм.са малко.1,5 кв.мм.ще понесат около 6-7 А ток.Бушона е според консумацията.
dreams_hunter - помощник
iv.grigorov написа:
Според мен зависи колко консуматори ще включиш в контакта.Не знам колко ток консумира компа,но сигурно не е много.Виж за отопление 1,5 кв.мм.са малко.1,5 кв.мм.ще понесат около 6-7 А ток.Бушона е според консумацията.
Аз пък си мислех, че бушона е според това, какъв товар може да издържи кабела.
Забравих да спомена, че има 2 отделни токови кръга с 4кв.мм. кабел, на които ще вържа климатици.
iv.grigorov - напреднал
Абсолютно.Предпазителя изключва при късо,когато тока става много голям или при продължителен ток който нагрява биметала.Като смениш предпазителя само променяш тока при който ще изключи.
PCL82 - майстор
Щом предпазителят е 16А и главните линии са 2,5мм2 няма проблем. 1,5мм2 могат да се ползват при 16А за разтояния до 15м при добро охлаждане. В Германия за осветление и контакти в масивни сгради за дължини до 15м се ползва 1,5мм2 с АП16А крива В. Той носи до 20А, но температурата му става към 70 градуса, което е допустимо, но изолацията старее и е оразмерена за 25 години при такъв режим.

Не е добре че са слагани мостови кабели, но не е фатално, щом складът не е за съхранение на пожароопасна стока става.
vk - специалист
И аз знам, че 1.5 кв.мм носи поне 15 ампера, особено ако е многожилен (мек), а колегата iv.grigorov казва, че са 6-7 Ampera ?
Спокойно до 3000 - 3500 вата си ги захранваш с 1.5 мм.
dreams_hunter - помощник
Благодаря за коментарите! :prost:
А някакъв съвет, относно дефектнотоковата защита?
boqn_zara - специалист
Сложи 16А 30мА на Schneider,ABB или moeller.Колко автоматични предпазителя имаш в таблото?
blv - специалист
Вземи впредвид, че на компютър имаш по 3-10mA утечка. Повече от 3 компа на т.к. не слагай. При положение, че слагаш ДТЗ.

Тема "Съвет за ел. инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: