• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
boretobobo - специалист
Сглобих си лед прожектор с два диода и стара вана от прожектор.
Искам да си монтирам фото реле за да свети само нощно време.
Какво означават обозначенията GND,+12v,COM, Nc, No и кой кабел къде да монтирам,от прожектора излизат само два кабела.

Прикачен файл

изтеглен файл.jpg
изтеглен файл.jpg (6.96 KиБ) Видяна 3035 пъти
nv952 - майстор
Колега имам такова реле само че тези две клеми от лявата страна липсват при мен работи така. 1 и 2 е 12 волта захранващо напрежение на схемата,това в кръга (тример май беше) с него се контролира прага на осветеност (кога да се включи при много тъмно или по светло) а 3 4 5 са като ключ.Ако искаш да работи през вечерта например взимаш кабела на прожектора и единия проводник го монтираш на клема 4 когато е светло предполагам че тока отива на клема 3 и веригата се затваря съответно като се стъмни релето изключва и тока се премества към клема 5 ако искаш обратно деиствие просто пробваш на коя клема работи.
Надявам се че ти го обясних разбрано.
упс вече ме изпревариха :-D

Прикачен файл

изтеглен файл.jpg
изтеглен файл.jpg (17.19 KиБ) Видяна 3026 пъти
boretobobo - специалист
nv952 написа:
Колега имам такова реле само че тези две клеми от лявата страна липсват при мен работи така. 1 и 2 е 12 волта захранващо напрежение на схемата,това в кръга (тример май беше) с него се контролира прага на осветеност (кога да се включи при много тъмно или по светло) а 3 4 5 са като ключ.Ако искаш да работи през вечерта например взимаш кабела на прожектора и единия проводник го монтираш на клема 4 когато е светло предполагам че тока отива на клема 3 и веригата се затваря съответно като се стъмни релето изключва и тока се премества към клема 5 ако искаш обратно деиствие просто пробваш на коя клема работи.
Надявам се че ти го обясних разбрано.
упс вече ме изпревариха :-D
Много добре го обясни мерси довечера ще пробвам :partyman:
8180 - майстор
Постарали са се колегите, ама като ти чета въпроса май недостатъчно.
Не казваш как се захранва прожектора.
Ако и той е на 12V, със същото захранване можеш за захраниш фоторелето - гледаш схемата от първа страница на описанието - "Печатна платка" - къде +/- (GND).
Нататък - COM (общ), Nc (нормално затворен), No (нормално отворен) са изводите на релето.
Когато не се подава ток на релето, "Общият" е свързан с "Нормално затворен".
Когато се подаде ток на релето, "Общият" се свързва (превключва) към "Нормално отворен". Тогава светва и диода на платката.

Плюс 12V за прожектора ги докарваш на "Общ" (ако е общо захранването може да ги вземеш с мостче от клемата на платката). Според желаната функция ПЛЮСА към прожектора го взимаш от Nc или No. МИНУСА на прожектора го взимаш от захранването или пак от платката (GND).

Релето играе ролята на ключ, който вкл./изключва ПЛЮСА на прожектора.

Мисля, че релето ще е сработило на светло и ще трябва да ползваш Nс за твоята задача, който ще включи на тъмно. Лесно ще го провериш, като захраниш платката и пробваш да затъмниш фоторезистора.

Ако прожекторът и фоторелето се захранват от различни места, прекъсваш ПЛЮСА на прожектора и докарваш двата края на COM и желания контакт.
boretobobo - специалист
8180 написа:
Постарали са се колегите, ама като ти чета въпроса май недостатъчно.
Не казваш как се захранва прожектора.
Ако и той е на 12V, със същото захранване можеш за захраниш фоторелето - гледаш схемата от първа страница на описанието - "Печатна платка" - къде +/- (GND).
Нататък - COM (общ), Nc (нормално затворен), No (нормално отворен) са изводите на релето.
Когато не се подава ток на релето, "Общият" е свързан с "Нормално затворен".
Когато се подаде ток на релето, "Общият" се свързва (превключва) към "Нормално отворен". Тогава светва и диода на платката.

Плюс 12V за прожектора ги докарваш на "Общ" (ако е общо захранването може да ги вземеш с мостче от клемата на платката). Според желаната функция ПЛЮСА към прожектора го взимаш от Nc или No. МИНУСА на прожектора го взимаш от захранването или пак от платката (GND).

Релето играе ролята на ключ, който вкл./изключва ПЛЮСА на прожектора.

Мисля, че релето ще е сработило на светло и ще трябва да ползваш Nс за твоята задача, който ще включи на тъмно. Лесно ще го провериш, като захраниш платката и пробваш да затъмниш фоторезистора.

Ако прожекторът и фоторелето се захранват от различни места, прекъсваш ПЛЮСА на прожектора и докарваш двата края на COM и желания контакт.
Работи идеално сега го захранвам с траф а иначе ще го свържа със соларната система :partyman:

Прикачен файл

2013-08-07-086.jpg

Прикачен файл

2013-08-07-087.jpg

Прикачен файл

2013-08-07-092.jpg
Здравейте!
Искам да попитам с такова фотореле мога ли да прекъсна маса /-/ в автомобилът ми?
А ако не, какво може да се използва в подобен случай?
П.П.
Целта ми е да е прекъсната масата, когато е светло.
Andri01 - майстор
Не става. За масата ти трябва по сложна с-ма! Тока е доста голям там. Друг е въпроса ,ако прекъсваш само "-" към управлението/ключа/! А такова реле може да ползваш само да ти подаде сигнала.
Благодаря за бързия отговор!
А какво бихте ми предложили за прекъсване на маса чрез фотореле?
Andri01 - майстор
SSR реле или ако е само в оперативната верига-R15. https://vikiwat.com/ssr-releta.html
  • 1
  • 2

Тема "въпрос за фотореле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: