Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Martins - специалист
Положението е следното: в хола имах полюлей с двоен ключ. Тоест към полюлея имаше две фази вървящи от ключа. В последстве сложих полюлей, за който сложих единичен ключ и изолирах едната фаза в ключа. Проблема е следния при включено положение на ключа като докосна активната фаза в полюлея има ток и фазумера светва. Като докосна с фазомера фазата, която съм изолирал в ключа фазомера светва съвсем леко. На какво може да се дължи това? Пробвах с тест лампа, като използвам активната фаза лампата светва, като използвам изолираната уж фаза, по която фазомера показва, че тече ток лампата не светва. Дано ме разберете :) че ми беше много трудно да го обясня. Ето и схема: Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Да обобщим въпросите: Защо едната фаза (която отива към полюлея) не е свързана изобщо в ключа, а свети леко при допиране с фазомер? Защо фазомера свети, а като свържа тест лампа не свети лампата?
Martins - специалист
Това е цитат от подобна тема "аз така ги виждам нещата-фазомера свети на заземителния проводник защото заземителния проводник не е свързан нито към земно нито към нула, и понеже върви успоредно с фазата се получава индукция/наелектризирване/,само че индуцираната мощност клони към нула понеже няма магнитопровод
фазомера мери потензиалната разлика,ако приемем че ние от една страна сме с нулев потенциал то заземителния проводник трябва да е поне с 100 волта
когато докоснем заземителния проводник с ръка потенциалната разлика става нула и затова фазомера спира да свети
не ни удря ток от въпросния заземителен проводник понеже тока протичащ при изравняване на потенциалите и мноооого малък
заземителния проводник може да се разглежда и като кондензатор с много малък капацитет"

Дали това е обяснението и в моя случай? Защото реално сега успоредно на неактивната фаза върви фаза, по която има ток.
gogo7777 - майстор
Фазомера свети поради индукция в кабела. Не е проблем.
dobcho_vn - специалист
Фазомера понякога лъже.И то така лъже, че някой път човек така се омотава, че чуди откъде му е дошло.
В конкретния случай, както и споменаха, това леко мъждукане е от индукция.Нищо страшно.
За в бъдеще си вземи един тестер.Е вярно, че са скъпички, но поне не лъжат.
gogo7777 - майстор
това леко мъждукане
Зависи колко е китайски фазомера......Понякога направо си свети....... :-D
Кики - специалист
Е то ако не е китайско едно нещо значи не е оригинално.
PCL82 - майстор
Както казаха колегите по-горе, това е индукция от съседния фазов проводник. Оставил си проводника без определен потенциал и той действа като антена и хваща от полето на съседния фазов проводник.

Същото става с металните корпуси на полилеи, когато вместо фазата ключът прекъсва нулата и корпусът не е заземен/занулен.

За да избегнеш светенето и заблудата е трябвало или да свържеш двата фазови проводника в паралел или да свържеш свободният проводник към нулата (не го препоръчвам, защото може да стане объркване и късо съединение).

Не е проблем проводникът да оснане разкачен, стига и двата края да са изолирани.
Martins - специалист
Извенете ако въпроса ми е глупав, но ако беше от индукция не трябваше ли даже и при изключен ключ при допир на този проводник фазомера пак да светва? Сега фазомера свети като ключа е в включено положение, като го изключа спира да свети.
hidrazin - майстор
Като ти е изключен ключа какво ще индуктира напрежение в разкачения проводник??? Просто при изключен ключ по паралелния проводник няма фаза която да индуктира нещо в свободния. Айде изолирай му свободните краища и го затваряй.
:partyman:

Тема "питане за ел. инсалация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: