Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
silent - майстор
И кабела и земята и тока са си мои-да не стане някаква обърквация и се тръгне в друга посока . Имам кабел вкопан в земята който отива в градината над него правя една пристройка и ще наливам плоча. колкото да не е на земята .Кабела в момента е открит и вероятно ще остане между земята и плочата или ще влезе в плочата. Въпроса е как да си взема ток за пристойката от този кабел. Това което ме притеснява е че там си е влага и то стабилна влага - скатен е терена. Не зная с какво бих могъл да го изолирам от влагата. Евентуално доколко би било опасно ако влезе влага и стане утечка по пода на пристройката. Другия вариант е да си взема ток от къщата, но това не ми е най удобния вариант. Навремето ходих в една кооперация да оправям подобен проблем. В банята комшиите на долния етаж замазали кабела в тавана и тези на горния ги переше ток като влезнат да се къпят. Сега ме притеснява евентуален подобен проблем.
VLADO66 - майстор
Токовземна скоба,съответстваща на материала на кабела.Изолира се с самовуканизираща лента Бишоп(истински),жило по жило и общо и отгоре се защитава с изолирбанд.
Кики - специалист
Ако иска вместо изолирбанд като финиш може да сложи след Бишоп-а лента на 3М влагоизолираща самовулканизираща, изпитана 100% ефективна. Задължително обаче след електроизолацията от Бишоп.
shadow__01 - майстор
Защо не издърпаш кабела в пристройката и не сложиш там една разклонителна кутия на сухо вътре в нея, далеч от влагата по земята. В кутията ще прекъснеш кабела за да захрани пристройката и ще продължава към градината без да се прекъсва повече. Разбира се ако дължината му позволява.
Gerald - помощник
Аз моя електрически го сложих в PVC тръби фи 40 /защото са на евтини/ когато минаваше под бетона. Там където /ще/ го прекъсвам, го вадех чрез тройник и после пак си продължаваше веригата.
fikata - майстор
Защо не издърпаш кабела в пристройката
Това да не е ластик
silent - майстор
Зная я лентата на Бишоп ползвал съм я. Ако може някой да ме светне за тези клеми как изглеждат и къде могат да се купят ще съм благодарен. Не става кабела да се издърпа вкопан е в земята дори да го прекъсна и сложа в кутия ще трябва да има удължение и едната снадка пак ще е в земята.
PCL82 - майстор
Първо никакви изолирбанди и други материали, които не са предназначени за полагане под земя.
Може да се ползва Бишоп Лента на 3М/Скоч. Лентите им са с различно предназначение и си имат номера.

За мен най-добре е да се ползва кабелна муфа. Представлява пластмасова кутия от две черупки. Трите кабела се вкарват през три отвора, уплътняват се, връзките вътре се правят чрез кербоване или клеми. После връзките се изолират и муфата се напълва със специална смес, която е вид епоксидна смола. После кабелът се зарива частично и се слага сигнална лента и се дозарива.

Има също меки муфи от термосвиваем шлаух с лепило от вътрешната страна. За краищата на кабелите има термосвиваеми ръкавици, които предпазват да не влиза влага в кабела.

Меки муфи и ленти бих ползвал само ако кабелът е кръгъл и гладък. Ако кабелът е обикновенно къдраво СВТ не би се гарантирала херметичност с ленти и е добре да се ползва твърда муфа със заливка.

Ако в кабела влезе вода може да настъпи електролиза на водата, водата се разлага на водород и кислород, отделя се топлина и се получава взрив. Кабелът дефектира. Отделно има риск за хората.
Последна промяна от PCL82 на ср сеп 04, 2013 3:12 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Токовземната скоба се нарича още отклонителна клема.Намира се по специализираните магазини за кабели и апаратура.
hidrazin - майстор
Под земята никакви ленти-менти и подобни че ще ти излязат червеите и къртиците да играят хоро. :lol: Термосвиваемия с лепилото е подходящ за снадка но не и за отклонения.
Най-добре си е муфирането. Най-лесно в домашни условия може да си го направиш като вземеш една разклонителна кутия от този вид примерно:
Изображение
Снаждаш си вътре с клеми или кербоване, пълниш с епоксидна смола и като втвърди заравяш.
Иначе ето:
http://www.contragent.com/?cid=9&pid=318
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на ср сеп 04, 2013 5:47 pm, променено общо 1 път.

Тема "Вземане на ток от кабел в земята." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: