Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, бих искал да попитам къде греша при направата на схема за диоден еквалайзер. Ето от тука съм гледал как да ги вържа вързах ги обаче след като вкарам жаковете в платката и на компютъра и диодите светят до 10 и леко свети и 11-тия. Кабела от платката е стерео и си мисля че схемата е за моно за това не го вкарвам до край(като го вкарам до край нищо не се получава) да не от там да е проблема.
Последна промяна от vesko6 на нед сеп 08, 2013 3:21 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Първо това не е диоден еквилайзер а индикатор за ниво. Какво означава че кабела от платката е стерео и как си го свързал. Тази схема е за един канел - моно. Ако кабела и жака са стерео, оплетката на кабела я свързваш към минуса (масата) на индикатора а едната от другите две жици (единия от двата канала) към входа на схемата. жака трябва тогава да е вкаран докрай за да имаш маса и сигнал към индикатора.
Какво захранване ползваш?
Пробва ли да настроиш усилването с TR2 и входното ниво с TR1?
Какво се случва ако извадиш жака?
И накрая - няколко хубави снимки говорят повече от няколко страници писаници. няма как да знаем какво си сътворил.
:partyman:
До преди известно време като вкарам жак-а в лап топа до една степен ми святкаха първите 10-тина диода, сега и до там не иска да стигне. Захранването ми е 12 волта на 1 ампер. Пробвах с термисторите да упрявлявам по някакъв начин схемата, но никакъв резултат.Колкото до кабела виж на снимките как е вързан. Платката мога и отдолу да я снимам,но аз самият се бъркам кое е вързано и къде и трябва да си ги следя отгоре.

http://prikachi.com/images/754/6528754l.jpg
http://prikachi.com/images/755/6528755a.jpg

Едит: Преди като светеха 10-тината диода и като докоснех жак-а на кабела и пак святкаха по 3-4. Сега като не искаха да святкат реших да пробвам да си наелектризирам пръста малко като го потърках в косата си и пак светнаха. После тръгнах да вкарвам буксата в компютъра да пробвам отново и какво да стане-святкат 10 диода, но когато буксата не е вкарана докрай(мисля че когато не е замасена през лап топа), а когато го довкарам докрай спира всичко..(освен 1-вия диод,защото той винаги трябва да свети)
lz1wvm - специалист
Пробвах с термисторите да упрявлявам по някакъв начин схемата, но никакъв резултат.
Къде са тези термистори,и какво се управлява с тях.
Както каза hidrazin,задай си въпроса коректно....това не е еквалайзер.
Ееййй наистина младежта използва иновации в електрониката.Като термистори,които управляват светодиоден индикатор....
Както казват някой стари хора,има две безгранични неща,първото е вселената,а второто хорската простотия.
Извинявайте за спама,ама да вкарват термистори в светодиоден индикатор,пък и да го управляват,някак си не е логичен въпрос,а има и коментари от пусналия темата,който не прави разлика,между лентов филтър,и индикатор на нивото на сигнала. :partyman: :partyman: :partyman:
Добре бе хора, щом съм пуснал тема за да ми се помогне с схема която гледам от интернет, това означава, че не разбирам много много от тези неща. Защо трябва да опреквате хората който не знаят или не разбират, а не им обясните нещата който грешат и бъркат и да им помогнете с проблема по който са писали.
hidrazin - майстор
Ами щом като с допиране на пръст светят всичките евентуално схемата е здрава и ти липсва сигнал. Може на изхода на лаптопа да нямаш сигнал, буксата да ти прави проблеми или някъде да дава на късо... Буксата трябва да е вкарана напълно. Ако не е лаптопа става като "антена" и вкарва само смущения в индикатора и затова светят всичките.
Ако искаш отговор той е елементарен и методиката за откриване на проблема - също.
1. Свързваш схемата и я захранваш.
2. Проверяваш захранването дали е здраво.
3. Пускаш сигнал на входа.
4. С осцилоскопа почваш да проверяваш къде какво ниво на сигнала имаш.
- на буксата
- на входа на операционния усилвател
- на изхода на операционния усилвател дали е усилен
- на емитера на Q1 - трябва да е към 7-8 волта за да светят почти до край
5. Ако нивото на сигнала след операционни усилвател е ниско пробваш да го вдигнеш с увеличаване на входното ниво с тримера TR1 и ако не помогне променяш усилването с TR2.
6. Ако някъде сигнала ти изчезва или намалява търсиш повредата в участъка от предното измерване.
7. Вместо осцилоскоп може да използваш и мултицет в твоя случай.
8. Избрал си калпава схема. Тази съм я правил някъде 83-84-та година и тогава си беше наистина голям кеф ама за 30 години хората измислиха специализирани интеграли за тази цел и работят много по-добре. Да не говоря че става и много по-компактно.
Потърси например LM3916.
Аз лично предпочитам стрелковите - чистачките. :lol: Много повече ме кефят.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=osUSY-upxO8[/youtube]
:partyman:

Тема "Диоден индикатор за ниво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: