Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
diss - специалист
Здравейте, едни пишман майстори при монтажа на луничките в банята са сложили обикновен многожилен мостов кабел. Луничките са на 220V и загряват много, стопяват обикновения кабел и PVC лустер клемата и става мазало. За кабел предполагам силиконовия ще свърши работа, тъй като му дават до 180 градуса, но връзките с някаква порцеланова клема ли да ги направя?
fikata - майстор
Ако няма как да се отведе тази топлина,аз също бих сменил проводниците с такива с топлоустойчива силиконова изолация /например шнур ШСК/
Клемите бих заменил също с порцеланови или с модния шлагер сега - клеми "Ваго", чийто пластмасов корпус го дават да издържа до 105 градуса.
PCL82 - майстор
Някои производители прилагат към осветителните тела силиконови шлаухчета, които се надяват на проводниците с ПВЦ изолация при директна връзка към фасунги и други нагрети места.

Ако твоите проводници са все още годни и имат резерв може да си спестиш много труд с такива шлаухчета и порцеланови клеми. Ако имаш някакви гаранционни права над изпълнението можеш да си ги търсиш. Не е редно да се ползва мостов кабел при наличие на гипсокартон на конструкция (метална или дървена), така е по наредба 3. Само при суха мазилка може с мостов кабел.

При всички случаи трябва да се осигури нужното охлаждане. Някои производители дават минималните разстояния от други обекти. Неспазването на това създава риск от често горене на крушки, кабели и пожар.
mitcd - специалист
Това е по наредба. А другото се вижда на място!
От какъв зор силиконов кабел. Трябва да има разстояние от клемата до лампата.
И няма значение дали е на 12 или 220 волта. Ватовете са важни за греенето
Ако е малко мястото, сложи ЛЕД на 220 и нема да грее .
ditronix - специалист
И аз съм за смяна с LED,но на 12V. 220V много се повреждат-в пъти повече от другите! Ще ти трябва един инвертор,ама пък няма да сменяш лунички. Поне не толкова често. У дома остана само една енергоспестяваща лампа,всичко друго е светодиоди.12V още не съм сменял,но 220V -ооооооо :shock:
nv952 - майстор
diss написа:
Здравейте, едни пишман майстори при монтажа на луничките в банята са сложили обикновен многожилен мостов кабел. Луничките са на 220V и загряват много, стопяват обикновения кабел и PVC лустер клемата и става мазало. За кабел предполагам силиконовия ще свърши работа, тъй като му дават до 180 градуса, но връзките с някаква порцеланова клема ли да ги направя?
Гледам че става въпрос за баня.
При мен вода и 220 волта никога.В банята ми повече от 24 волта никога няма да има.Стават опасни инциденти.
А относно греенето аз ще монтирам 12 волтови лед крушки 4 вата.включих ги и не греят като другите затова съм се спрял на тях но пък са по 8-9 лв бройката.
boqn_zara - специалист
Може да сложи LED на 220 и няма да има проблем.
nv952 написа:
Гледам че става въпрос за баня.
При мен вода и 220 волта никога.В банята ми повече от 24 волта никога няма да има.Стават опасни инциденти.
А относно греенето аз ще монтирам 12 волтови лед крушки 4 вата.включих ги и не греят като другите затова съм се спрял на тях но пък са по 8-9 лв бройката.
И какво като са по 8-9лв бройката като ще ги сменяш веднъж на 5 години дори и повече стига да не са некоя гаражна сглобка. :partyman:
nv952 - майстор
Аз исках да кажа че цената им е висока поради качеството(на моите им смятах колко години могат да изкарат ако светят денонощно и се получи 10 години приблизително) Може да сложи и ЛЕД лента която е влаго защитена като разликата в цената на метър е малка в сравнение с обикновената лед лента.
MIRO_073 - майстор
boqn_zara написа:
Може да сложи LED на 220 и няма да има проблем.
nv952 написа:
Гледам че става въпрос за баня.
При мен вода и 220 волта никога.В банята ми повече от 24 волта никога няма да има.Стават опасни инциденти.
А относно греенето аз ще монтирам 12 волтови лед крушки 4 вата.включих ги и не греят като другите затова съм се спрял на тях но пък са по 8-9 лв бройката.
И какво като са по 8-9лв бройката като ще ги сменяш веднъж на 5 години дори и повече стига да не са некоя гаражна сглобка. :partyman:

Късмет със смяната на "4-5" години :-D
hidrazin - майстор
Доста ГОЛЯМ ще му трябва. :lol:
:partyman:
Нещата обикновено не са такива каквито ги пишат и както си ги мислите. :wink:

Тема "Топлоустойчив кабел и клеми за лунички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: