Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
fikata - майстор
PCL82 написа:
Спайка не идва ли от спаявам-> споявам?
спайка рус -мястото на споени,съединени части за разлика от СВАРКА -съединяване чрез разтапяне на присъединени метали.
СПАИВАТЬ -гл. запоявам,закрепвам метални части
todortv - майстор
Спояват ама от както започнаха да ползват мед. Всички стари жилища са с алуминий. :-D
PCL82 - майстор
todortv написа:
Спояват ама от както започнаха да ползват мед. Всички стари жилища са с алуминий. :-D
Нормално е да се страхуват да занулават при двупроводни алуминиеви инсталации! Връзките на алуминиевите кабели са много капризни и рискови. В ГДР също са карали на двупроводни алуминиеви инсталации със зануляване. Имало е много ударени от ток и пожари.
fikata - майстор
Нормално е да се страхуват да занулават при двупроводни алуминиеви инсталации!
Страхуват не заради алуминиевите проводници, а поради липсата на повторното заземяване при старите двупроводни инсталации. Поради това те разграничават зануляване от заземяване/при трипроводна инсталация/ Това е обясненено към линка който съм дал по горе
http://electric-tolk.ru/chem-otlichaets ... anuleniya/
Извадки от текста:
Отличие заземления от зануления значительное. Попробуем разобраться в этом вопросе. Зануление согласно ПУЭ – это преднамеренная защита, которая используется исключительно в промышленных целях и не должна практиковаться на бытовом уровне.
ДТЗ бълг = УЗО рус устройство защитного отключения/диференциална защита/
Два в одном: УЗО+ Автоматический выключатель= Дифференциальный автомат. /бълг = комбинирана ДТЗ/

Но все же, очень часто, в квартирах делается зануление. По всем прогнозам, такая система далека от совершенства и совсем не безопасна. Почему же тогда прибегают к такой крайней мере? Отчасти из-за недостатка знаний в этой области, или из-за безвыходной ситуации.
Можно ли сделать зануление в квартире?

Можно,но не нужно. Чем это грозит? Предположим ваше оборудование (стиральная машина,бойлер и др.) занулены. Если нулевой провод по каким-либо причинам обгорит или электрик случайно перепутал подключение проводов (вместо нуля подключил фазу), то ваше оборудование просто перегорит из-за большого напряжения.

Если вы запланировали электромонтажные работы в своем жилье, а затем узнаете, что в доме нет заземления ни в каком виде, все же лучше прокладывать трехжильный кабель. Две жилы (фаза и ноль) подключаем планово, а вот третий проводник защитного заземления оставляем незадействованным до ожидания реконструкции стояков, где будет предусмотрено заземление.

Если вы все же надумали сделать в квартире зануление, нужно помнить, что вы берете на себя огромную ответственность. В любом случае, при наличии заземления или зануления, нельзя пренебрегать установкой защитной аппаратуры, таких как УЗО (Устройство защитного отключения) и ограничитель напряжения.
PCL82 - майстор
Ясно Фика, но значи там картинката е друга и положението е доста по трагично при заварено положение. След като даже бойлера не може да заземиш/занулиш, защото няма къде. Остава им на хората да сложат една ДТЗ без заземяване и да се надяват, че тя ще изключи бързо, когато те се окажат зеземителния проводник!

Абе Ест человек ест проблем...
todortv - майстор
Нямат бойлери, най мощният консуматор е ютията. :-D
Така беше, сега разбира се перални, фурни на ток.....
fikata - майстор
Интересно е,че главният прекъсвач на таблото е двуполюсен /фаза и работна нула/ при трипроводна инсталация L N PE
http://dostypno-o-remonte.com/wp-conten ... shhita.jpg
PCL82 - майстор
fikata написа:
Интересно е,че главният прекъсвач на таблото е двуполюсен /фаза и работна нула/ при трипроводна инсталация L N PE
http://dostypno-o-remonte.com/wp-conten ... shhita.jpg
Очевидно това е нова инсталация и сигурно е по система ТТ. Сега ако извадиш и някоя схема на инсталациите им с 6А контакти без предпазни пластини.

Аз намерих това:
http://www.e-reading.biz/chapter.php/83 ... _dome.html

Има защо човек да се хване за главата-ключ на нулата и фазата директно на лампата с цел безопасност... Иначе си пише че и там са слагали предпазители и на фазата и на нулата. Колко ли са спестили от заземявания и проверките им, всичко с алуминиеви проводници за да има електрификация и съветска власт до всяко възможно село.
Последна промяна от PCL82 на съб сеп 21, 2013 6:23 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Изображение
Изображение
Изображение
разбира се,че имат и контакти със защитни пластини
todortv - майстор
А, някой виждал ли е руски девиаторен ключ?
Аз не съм.

Тема "Свързване готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: