Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Martins - специалист
Неясната част в свързването ми е в мостчетата, които трябва да има м/у отделните клеми отзад в печката. Значи 1 2 3 ги дават фази, 4 и 5 нула и 6 заземяване. М/у 4 и 5 има напластени 3 мостчета метални едно върху друго. По схема трябва 1 2 и 3 да са също свързани, но там няма мостчета. Въпросът е като са сложили м/у 4 и 5 3 мостчета дали са имали предвид да са там или са предвидени да са м/у 1 - 2 и 2 и 3? Най-лесно е да взема от тези, които са м/у 4 и 5, но да не е тънко само едно и затова да са сложени три. Сравних с друга печка на познат, при него нулите 4 и 5 пак са свързани с три мостчета напластени в едно, а фазите са свързани с отделни кабелчета с клеми. Моята печка е АЕГ, а на познатия Електролукс. Изпълнението е абсолютно еднакво като цяло, но се различаваме, че при мен не са свързани фазите.
докера - специалист
Двете мостчета в повече са точно за замостване на 1 , 2 и 3. Просто на някои марки печки мостчетата са в специално джобче , а при други - навити на 4 и 5 .
Тази ,която си гледал , просто е подвързвана от по-неопитен ел. техник :wink:
PCL82 - майстор
Мостчетата не са много дебели, но и не носят много. Сечението им е коло 1,5-2,5мм2.
За да е наред всичко с две мостчета замостваш 1-2 и 2-3, като фазата свързваш на 2. Ако я свържеш на 1 или 3 теоретично ще претовариш мостчето. За 4 и 5 е все едно. Захранващият кабел да е швпс 3х2,5мм2 при предпазител 16-20А или 3х4мм2 при предпазител 25-32А.
Martins - специалист
Ето няколко снимки. На първата са трите мостчета, които са свързани заедно м/у двете нули 4 и 5. На втората снимка съм снимал как е изпълнението при другата печка, където трите мостчета са заедно м/у двете нули 4 и 5, а фазите са свързани с тези червени кабелчета. На моята печка тези червени кабелчета липсват. Въпросът е как е по-добре да си взема такива кабелчета и да оставя трите мостчета на нулите или да оставя едно мостче на нулата, а с другите две да свържа 1 - 2, 2 - 3?
Изображение

Изображение
fikata - майстор
Постави мостчетата по местата им по предназначение
1 _ 2 _ 3 и 4 _5.
Нормално към печката има ръководство за употреба,което ние избягваме да го прочетем предварително. За всеки случай да те предупредя,че ако твоя модел е с таймер/часовник/ след свързването и захранване на печката,таймера трябва да се настрои.В противен случай фурната няма да работи.
докера - специалист
докера написа:
Двете мостчета в повече са точно за замостване на 1 , 2 и 3. Просто на някои марки печки мостчетата са в специално джобче , а при други - навити на 4 и 5 .
Тази ,която си гледал , просто е подвързвана от по-неопитен ел. техник :wink:
:wink: Уреда е подготвен фабрично за захранване с 3 фази и когато няма специално място за поставяне на мостчетата , ги слагат и трите на 0 , за да не стане беля при подвързването . А те , въпреки че изглеждат малки и тънки , ще издържат 100 , че и повече ампера ток ..... :wink:
gogo7777 - майстор
Ами не е лошо питащия да уточни към трифазна или монофазна мрежа ще подвързва печката. Щото вече се редят мостчетата по клемореда и наистина може да стане гаф. Но като гледам снимките е пригодена за монофазна мрежа.
Martins - специалист
Да към монофазна мрежа ще се свързва. Благодаря Ви за отговорите.
fikata - майстор
:idea:
Martins,свързвай по бързо тази печка,щом вече ти е ясно,щото не се знае какви нови чудни съвети ще получиш.
Последна промяна от fikata на чет сеп 19, 2013 6:12 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
Ами тогава може да си ги оставиш мастчетата на 4 и 5, а да свържеш фазата към 1, 2 или 3. Може и да ги наредиш както ти казаха по-нагоре, защото съществуващите мостове с кабелчетата между 1, 2 и 3 може да са тънки и да греят.
Аз бих свързал печката към монофазната мрежа с 4 жилел кабел, като свържа по един кабел на всяка от 3-те клеми (1, 2 и 3), а другите им краища заедно в твърдата връзка на стената. Четвъртия проводник на клема 4, или 5 той ти е нулевият. При това положение мостчетата са между 4 и 5. Шестата клема е защитната и се свързва според инсталацията, която имаш. Ако нямаш трипроводна инсталация едното мостче е за там към нулевия проводник.

Тема "Свързване готварска печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: