• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте. Как е по-удачно да захраня няколко(4) контакта в обща решетка? Да направя четири конзолни кутии и от разклонителната кутия четири кабела или един кабел до първата кутия и после да се прехвърля от кутия в кутия към следващите 3?

Става въпрос за контактни излази за компютър, монитор и други слаби консуматори.
PCL82 - майстор
Няма значение какво ще включваш, щом са за общи нужди на един кръг се оразмеряват за 16А товар и съответно предпазител, може и 10А но няма смисъл. Достатъчно е да пуснеш един кабел 3х2,5мм2 до първата конзола и от там пускаш към следващият контакт. Ако контактите са качествени (не по евтини от 5лв) можеш да ползваш техните клеми. По-добре е обаче да вземеш една дълбока конзола и там с клеми WAGO да направиш разклонения за останалите контакти. Ако са три контакта дълбоката конзола слагаш по възможност в средата.
smlxl - специалист
Можете ли да ми обясните защо точно Wago трябва да се използва, а не примерно обикновени клеми? Благодаря предварително за споделеното мнение.
PCL82 - майстор
Не ползвай лустер клеми, защото лесно се саморазхлабват. Алтернатова на винтовите клеми са такива, при които краят се огъва на ухо и се стяга под главата на винт. Клемите Wago са пружинни безвинтови и са по-надеждни. Колко да е натискът зависи от пружината, от теб се иска само да оголиш изолацията на нужната дължина и да мухнеш докрай проводника в клемата.
smlxl - специалист
Как така ''лесно се саморазхлабват''? Моля, не създавайте такива митове :^o Кое нещо се саморазхлабва? Вариант А: очевидно незатегнатото, разбирай некадърно направеното и вариант Б: незатегнато поради физическото разрушаване на клемата по време на завинтването, преди да се достигне достатъчно затягане, защото са били некадърни производителите. И в двата случая обаче си е виновен майстора, не клемата. В първия, че не знае кое как се прави, а във втория че не знае какво да си купи. Клеми Wago съм ползвал преди две години да си начешам крастата и съм много доволен, винаги имам и от тях но по правило си работя с качествени винтови клеми и нямам ''саморазхлабила" се връзка или какъвто и да било проблем с тях. Мога да ви нахвърлям поне пет-шест причини да се провали връзка и на Wago, ако попадне в ръцете на пишман-майстор и всъщност това си остава основния критерий - не с какво, а кой и как го прави.
fikata - майстор
smlxl =D>
Съгласен съм с тебе. Нека да не бързаме със зачеркването на свързването с лустерклеми.
Все пак препоръчваното захранване на готварска печка чрез твърда връзка всъщност е свързване чрез лустерклеми предимно.
Клемите Ваго си имат някои предимства, но това не означава, че другите трябва да се забраняват.
PCL82 - майстор
fikata написа:
smlxl =D>
Съгласен съм с тебе. Нека да не бързаме със зачеркването на свързването с лустерклеми.
Все пак препоръчваното захранване на готварска печка чрез твърда връзка всъщност е свързване чрез лустерклеми предимно.
Клемите Ваго си имат някои предимства, но това не означава, че другите трябва да се забраняват.
Да но ако са качествени. Това ще рече месинговото тяло да е достатъчно стабилно с добра резба и форма на леглото за жилото. Винтът да е качествен със заоблен полусферичен или плосък връх и диаметър подходящ за клемата. Наличето на подложна пластина при многожилен проводник без гилзи е задължително.

При връзки с лустерклеми в инсталация се препоръчва проводниците да се вкарват от една и съща страна на клемата, за да контактуват директно мед с мед, а не през клемата. Клемата само ги стяга. Ако са от двете страни, да са дълги колкото цялата клема.
kam34 - специалист
Marmot написа:
Здравейте. Как е по-удачно да захраня няколко(4) контакта в обща решетка? Да направя четири конзолни кутии и от разклонителната кутия четири кабела или един кабел до първата кутия и после да се прехвърля от кутия в кутия към следващите 3?

Става въпрос за контактни излази за компютър, монитор и други слаби консуматори.
По красиво е наистина, но е по сигурно с един качествен разклонител със защита от пренапрежения.
smlxl - специалист
По отношение на темата аз също бих изпълнил задачата с един контакт и качествен разклонител със защита, защото е най-простото, съответно най-малко податливо към евентуални повреди решение. Но все пак ще си позволя да приключа дискусията от по-горе със снимка на клемите, които използвам. Ясно се вижда, че имам и клеми Wago (за автора на темата ако не е виждал - тези с оранжевите палчета), но и се вижда какво е съотношението между тях и класическите винтови клеми, които ползвам. Силно се надявам след като се прочете цялата тема да се разбере, че не правя реклама като споделя марката им. Клемите са Legrand, и след като съм пробвал няколко фирми съм се убедил че с тези проблеми няма. Отдавна не затягам с фазомер, а с голяма отверка с подходящ бит и винтовете са устояли на зверското затягане без нито един да е поддал. Предполагам ви прави впечатление изключително прецизния шлиц на винтовете, което е предпоставка за безпроблемно силно затягане. Липсата му в българските клеми ми е голям проблем, защото отверката понякога отскача и или трудно затягам, или се забива в някой от пръстите ми :evil: Иначе българските клеми, въпреки че на външен вид са пълно дърво също са добри. Друг недостатък, при тях с който съм се сблъсквал е при отчупването на единични клеми понякога бакелита се разтрошава не на правилното място и се оголва метала, което не е добре от гледна точка на безопасност. Твърдя обаче, че в повечето случаи това е моя грешка, защото ме мързи да взема отверка с подходящ профил, която да действа като клин и да раздели клемите, вместо такава, която действа като длето и ги чупи.
Прикачен файл:
P1010019.JPG
Прикачен файл:
P1010024.JPG
Прикачен файл:
P1010029.JPG
smlxl - специалист
Тук съм съгласен, но отново не ми харесва абсолютизирането:

Наличето на подложна пластина при многожилен проводник без гилзи е задължително.

Проводника като е многожилен и не е с гилзи хващам поялника и калайдисвам оголените краища. Здраво, сигурно и красиво. Понякога и практично, защото въпреки че тинолът също увеличава леко диаметъра на проводника, все пак не е толкова колкото дебелината на подложната пластина и ако случаят го изисква можеш да натъпчеш повече кабеляци :)
  • 1
  • 2

Тема "Няколко контакта в обща решетка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: