• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Martins - специалист
От инспекция по труда ни проверяваха контактите в офиса и не ги отваряха, а мушкаха с някакъв уред и така проверяваха дали е заземен или нe. Как става номера? Аз което се сещах е с тест лампа мушкаш във фаза, а другия край допираш на крачето, което стърчи за заземяването....ако лампата светне значи е заземен правилен ли е този метод?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Martins написа:
От инспекция по труда ни проверяваха контактите в офиса и не ги отваряха, а мушкаха с някакъв уред и така проверяваха дали е заземен или нe. Как става номера? Аз което се сещах е с тест лампа мушкаш във фаза, а другия край допираш на крачето, което стърчи за заземяването....ако лампата светне значи е заземен правилен ли е този метод?
Ако знаеш къде е фазата - да. - Поне и фазомер трябва да имаш.
Ако е само с лампа тя пак ще светне ако контакта е офазен вместо заземен.
Martins - специалист
Ако знаеш къде е нулата става ли и с измерване на съпротивлението м/у нула и земя? И какво трябва да показва мултицета?
todortv - майстор
Освен, дали е занулен/заземен контакта измерват и импеданс, т.е. колко е ефективно зануляването/заземяването,
имайки предвид предпазителя на съответния токов кръг.
Иначе дали е принципно занулен може и с веригопроверител.
pipilica - майстор
Да бе тия дето идват да мерят са едни шушляци нали и у нас идваха и мериха и всичко било ОК само дето контактите не са заземени а занулени, ама това няма значение нали си взеха парите. А уреда който носеха беше голям с дисплей и много копчета, бучиха по контактите и "мда чудесно всичко е наред" нито таблото поискаха да видят нито къде е заземяването.
tysonlkr - специалист
Уреда за който говорите проверява дали е занулен/заземен контакта. По просто казано на защитната пластинка на обикновен контакт шуко дали е свързана към нула/земя :wink:
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Martins написа:
Ако знаеш къде е нулата става ли и с измерване на съпротивлението м/у нула и земя? И какво трябва да показва мултицета?
При двупроводна мрежа, защитните пластинки се свързват към нулата и мултицета трябва да покаже 0 ома(или колкото показва при окъсени пипала - 0,3 ома примерно).
Ако е трипроводна мрежа обаче на теория нулата трябва да е със същия потенциал като земя, но на практика се получава разлика между тях по различни причини. Тази разлика в потенциалите може да обърка дори да изгори мултицета. - На село съм виждал 80 - 100V на нулата спрямо земя преди да оправят проблема.

Ти ще проверяваш ли всички контакти или питаш принципно?
Според мен защитните пластини трябва да се натоварят с номиналният ток за да се види дали са добре занулени и дали контактуват добре. Все пак при някаква авария през тях трябва да може да протече ток по-голям от стойността на предпазителя (примерно 2пъти) за да може да изгори бързо и защити някого. При лоши връзки не е сигурно дали ще изгори предпазителя, но може да се запали на мястото на лошата връзка.
todortv - майстор
Освен, дали контакта е заземен/занулен физически,се измерва и импеданса на контур фаза-защитен проводник.
http://www.rumenjinstr.hit.bg/m5010.1.htm
  • 1
  • 2

Тема "Проверка заземяване на контакт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: