• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen_peev - специалист
Привет на всички,
Имам следния проблем: Верига на помпа за парно ще се включва от реле или контактор със сигнал 220волта. Веригата ще е почти постоянно затворена и ме притеснява, че бобината на контактора ще се натоварва много и ще гори. Разбрах, че има такива контактори специално за продължително затворен контакти. Та въпросите ми са:
1. Реле или контактор е за предпочитане
2. Как се обозначават тези които са за режим с продължително затворен контакт, защото нямам много доверие на "продавач-консултантите" в магазините ако питам там.
fikata - майстор
ме притеснява, че бобината на контактора ще се натоварва много и ще гори
Притеснението ти е неоснователно.
todortv - майстор
Бобините им са сметнати за продължителен режим на работа.
Ако, толкова се притесняваш, обърни режима на работа и ползвай NC контакт.
nikolovvd - майстор
Моята помпа, която е Грунфус или нещо подобно, се управлява от едно малко реленце (довечера ще го снимам, за да го видиш), а съм направил и схема на термореле с термометър, която вместо реле има симистор и до 500 вата няма нужда от радиатор за охлаждане на симистора. Ако помпата ти е от малките, тези които се използват за домашно парно, то мощността е много малка - някакви си 60 вата. При мен релето е в повечето време включено с цел сигурност. Ако нещо се повреди - изгори релето, транзистора, захранващият трансформатор или устройството като цяло спре да работи, то релето ще се освободи и ще включи помпата постоянно. Допълнително електрониката е дублирана от механично термореле, работещо на 5-10 градуса по-висока температура.
plamen_peev - специалист
todortv, не мога да ползвам нормално затворен контакт, защото сигнала 220 Волта се подава когато той си е затворен и нямам сигнал за да го "отворя" и да прекъсна веригата. :?

Тия за продължителната работа били маркирани нещо като АС1,2,3 или подобно та това питам :?:
А и с реленце само дали ще стане, в смисъл издържи, без там допълнителните му електроники на колегата.
fikata - майстор
Тия за продължителната работа били маркирани нещо като АС1,2,3 или подобно та това питам
АС1, АС2 ....АС4 са категории на употреба на контакторите в съответствие с IEC 60947-4-1
Стандартните категории на употреба дефинират стойностите на тока, който контакторът трябва да бъде в състояние да включи или изключи двигателя за пром.ток/асинхронен двигател/
Пример:
Категория AC-1 Тази категория се прилага към всички AC товари с фактор на мощността, равен или
по-висок от 0.95 (cos φ ≥ 0.95), т.е. активен товар.
Примерни приложения: отопление, разпределение, осветление
Категория АС3
Примерни приложения: всички стандартни двигатели с кафезен ротор: асансьори, ескалатори, поточни
линии, транспортни ленти, компресори, помпи, миксери, климатизатори и др.
Т.е тази категоризация не се отнася за продължителността на включване на контактора.
todortv - майстор
plamen_peev написа:
todortv, не мога да ползвам нормално затворен контакт, защото сигнала 220 Волта се подава когато той си е затворен и нямам сигнал за да го "отворя" и да прекъсна веригата. :?

...
Може, може, но ти го дадох само за пример.
Едно реле е достатъчно и няма какво да го мислиш. С реле са изпълнени фабричните контролери за
управление на такива помпи.
nikolovvd - майстор
Ето обещаната снимка! Както се вижда допустимият ток при 240V е 7 Ампера. На практика релето е под напрежение (със затворен контакт) цяло Лято плюс няколко месеца от Пролетта и Есента или общо 6-7 месеца за тази година. Устройството е под напрежение от 3 години - 24/7/365!

Прикачен файл

Termo1.JPG
Termo1.JPG (113.05 KиБ) Видяна 3373 пъти
vk - специалист
Peev, има контактори които са нормално затворени(обозначават се NC, normally closed) и се отварят когато се подаде напрежение на управляващата верига. По-рядко се срещат.
Ето на картинката по-долу контактори на Schneider electric от серията Acti9
Вижда се че от двуполюсните има 1 отворен и един нормално затворен контакт.
Изображение
Потърси сериозна фирма за ел.материали, а не кварталната железария.
докера - специалист
Да не пускам мухи , но всеки контактор е предвиден да бъде преправен всеки негов контакт от NO на NC , както силовите , така и оперативните /ако има такива/- просто трябва да се разглоби и да се прехвърлят контактните пластини и притискащите пружинки на предвидените места . Заготовката е универсална и положението на контактите зависи от сглобяването на подвижните части.
Но трябва да се прави от човек , който е наясно ! :wink:
  • 1
  • 2

Тема "реле или контактор и режими на работа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: