• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, до тук с доста четене на теми от форума успях да се справя със свързването на датчика за движение показан по-долу и съм сигурен в това, защото когато вържа на изхода само един диод светва като има движение и си угавсва после. Въпроса е обаче, че аз искам да закача за този датчик LED лента за 12V, каквото е и захранването ми обаче на изхода на датчика напрежението е само около 3V. Това е крайно недостатъчно и от цялата лента светят първите три диода и то съвсеем слабо. Кажете ми дали има начин да се промени това и изобщо каквото решение ви хрумне давайте съвети....

Изображение
nikolovvd - майстор
С напрежението управлявай някакво реле, с което да пускаш и спираш 12V към светодиодната лента.
На "Ридрелетата" тока на управление 15-16 mA и няма да натовариш датчика за движение.
Мисля си обаче, че това няма да е достатъчно, защото ще трябва и някаква схема, която да задържа осветлението поне няколко секунди, т.н. схема стълбищен автомат.
Така, сега прочетох и се запознах с рид релетата, може би ще свърши работа наистина. Относно схемата стълбищен автомат, няма ли датчика да свърши тази работа. Понеже той си има таймер, като изтече времето ще прекъсне тока към рид релето. Напълно може да изпускам нещо съществено, но не ми е ясен този момент.
nikolovvd - майстор
Ако времето на закъснение от датчика ти е достатъчно, то можеш да се ограничиш само с релето за включване.
п.п. Сега чак обърнах внимание, че има тример за регулиране на времето на задържане.
Супер, много ти благодаря за съвета!!! :thumbs: Би ли ми препоръчал някакво примерно реле, просто като характеристики да знам какво да търся на магазина, понеже смятам още днес да завърша нещата.
nikolovvd - майстор
Ако си от София на ул. "Поп Богомил", последната пресечка в ляво преди "Лъвов мост" в посока "Централна гара". След като завиеш по ул. "Поп Богомил" на 10 метра в дясно има магазин за части. Обясняваш какво търсиш, с какво напрежение ще го управляваш и те ти предлагат. Трябва ти реле за 3-5 волта и 15-20 mA ток за управление.
За другите градове не мога да ти дам точна информация освен за Видин и Ямбол. :-D
Junak - майстор
А имаш ли представа какъв макс. ток могат да комутират рид-релетата :)
sstefanov - майстор
Трябва да усилиш сигнала на изхода на датчика, за да задейства сигурно релето.
Например така:
Изображение
Junak - майстор
... или на местото на релето от схемата на sstefanov направо да вържеш светодиодите с по мощен транзистор. И на местото на +5V свъззваш +12V.
nikolovvd - майстор
Junak написа:
А имаш ли представа какъв макс. ток могат да комутират рид-релетата :)
https://www.pentod.com/product/403/he721a1200.html
За повече консумация това:
http://constructor.bg/shop/product_info ... s_id=11644
Иначе Стефанов е публикувал правилното изпълнение, но за колегата може да е доста сложно за изпълнение.
  • 1
  • 2

Тема "Датчик за движение 12V - ниско напрежение на изхода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: