• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Тани - модератор
Andri01 , при спиране на водата, наляганията ще се изравнят, водата ще спре да се връща, а нагревателя ще изключи, защото ще загрее водата и съответно ще спре да я разширява! Доколкото разбрах от Лазар, втория клапан е по-скоро диференциален с малък дебит и отваря само когато налягането от бойлера е малко по-високо от това в мрежата, когато наляганията се изравнят, то той е затворен и вода не се връща!
lov - майстор
Ей толкова много глупости се изписаха че направо не е вярно за тоя форум. То не бяха скъсяване на тръбички, допълнителни разширителни съдове и какво ли още. Що не чуете какво ви разправя Лазар.
А най лошото е че никой не си е направил да прочете една инструкция за монтаж на бойлер. Нормално си е да прокапва клапана при загряване и затова хората даже и картинка са нарисували как да се сложи дренажно маркуче. А и на никой ли не му прави впечатление какво трябва да е работното налягане на бойлера.Какво е указано от завода производител.Или все гледате на колко е изпитван.
Не казвам че няма калпави комбинирани клапани но едва ли са чак толкова много.В болшинството от случаите засядат песъчинки и тем подобни боклуци и клапаните трябва да се продухват от време на време. Пишеше го в инструкцията на по старите модели. Говоря за тези месинговите. Те си имат лостче за тази цел. По новите нямат но това го възприемам като икономия на материал и сваляне на цената. Пък и що да не ти продадат още някой като може.
По високо ли е налягането във водопровода от допустимото не ще капе ами ще тече.
И наистина регулатора за налягане при спиране на водата автоматично се превръща във възвратен клапан. Просто такава му е конструкцията.
Тани - модератор
След толкова дълъг пост не разбрах какъв ти е практическия съвет за конкретния случай и с какво помогна на питащия, освен, че го обърка още повече?
gogo7777 - майстор
А питащия къде се дяна? За един чайник, толкова приказки се изписаха. Още на първа страница го питах нещо......Не стига, че водопровода му е къс, а е сложил не един, а два чайника да свирят :-D . Сигурно има и меки връзки и някакви пенизчийски кранчета. Защитния клапан хоризонтален ли е? Цолове, молове.....как да гадаем? 6-8 бара, тоя бойлер под някоя язовирна стена ли е монтиран. Колегите дадоха мнение по въпроса и от обобщаване няма нужда. Инструкция за монтаж на бойлер........ :-D , е ако на някой му трябва, по-добре да си викне монтажник. Знае ли човек, може и с компенсатор да се тунингова или изобарен вентил с микроконтролер. Дано да е ползвано поне нивелир за монтажа на хоризонталния бойлер.......дано, ама на дали. Дренажен маркуч, разширителен съд....малееее, направо от чайника става ТЕЦ :-D
Тани - модератор
gogo7777 написа:
Дренажен маркуч, разширителен съд....малееее, направо от чайника става ТЕЦ
А ако налягането в мрежата е 7-8 бара, някой спомена за случаи и към 10 и за това е монтиран редуцирвентила, не смяташ ли че тези неща ще са необходими? Не гледайте само от своята гледна точка!
gogo7777 - майстор
Ако налягането в мрежата е 7-8 бара..........Вика се ВиК да си оправят бакиите. Поне аз така ще направя, а няма хукна да купувам излишни глупости (за да ги "продухвам" чат пат та да работят), за да се нагодя към захранването. А тия мушмороци от Елдом, що са намалили дебелината на тенекията........ето ти пазарна икономика :-D
masterross - напреднал
Малко да повдигна темата :)

И аз имам този проблем още от нов (преди 2 години).
В началото издаваше странно пукане като се пусне топлата вода.
Все едно се свива водосъдържателя (а няй-вероятно си е и така).
Та заради това сложих допълнителен възвратен клапан преди комбинираният на бойлера.
Проблемът с шума се реши, но капането се засилили.
Това не е проблем, но от скоро взе да вдига голямо налягане в системата над 7 бара (манометъра ми е го 6 бара) и съответно избива от слаби уплътнения на смесители и клапани.
Интересно ми е как успява да върне вода в системата през комбинираният предпазен и допълнителният възвратен, а не изтича през щуцера???
Както и да е.
Комшията работи в UK като водопроводчик и си е оправил същият проблем с разширителен съд за студена вода.
Аз такъв в BG не съм виждал?
Някой знае ли къде може да има такъв разширителен съд за студена вода?

Благодаря предварително!
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами това си е хидрофорен съд, ама той няма да оправи нещата в случая. Не разбрах защо си сложил допълнителен клапан на бойлера? Единственото решение е регулатор на налягане, и аз съм с такъв, дори скоро го сменях, защото всички бойлери свиреха.
masterross - напреднал
Здравей,

Ако говориш за редуцир вентил след водомера, имам такъв настроен на 3 бара, но той регулира само входното налягане!
Налягането в системата се повишава, защото бойлера връща вода през предпазния и възвратния клапан при награвяне на водата.
Затова съм сложил и допълнителен възвратен (а и защото бойлера издаваше звуци), но очевидно и той се е скапал.
На втора страница колегата drastarе публикувал правилно монтиране на бойлер в белите държави и как това се прави у нас:
viewtopic.php?p=546455#p546455
Junak - майстор
masterross написа:
Интересно ми е как успява да върне вода в системата през комбинираният предпазен и допълнителният възвратен, а не изтича през щуцера???
Ами точно тези, комбинираните. Те трябва да връщат водата от разширението в студения тръбопровод. И това е нормално. Ама да беше прочел цялата тема.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Тема "Бойлер налягане?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: