• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
masterross - напреднал
Стиви написа:
Не забравяй, че той си има регулатор за налягане и му е необходимо само малко място за милилитрите, които му вдигат налягането при разширяване на водата от нагряването :yawinkle:
Точно така.
Налягането идва от бойлера, не от входа.
Няма как да кажа кколко е точно, защото манонетъра е до 6, и стрелката забива в началото, т.е. към 7-8 бара предполагам.
Но като се има предвид, че е за студена вода, 2L би трябвало да са достатъчни.

Както и да е, трябва да се тества.
Като имам резултат, ще пиша.

поздрави!
trunski - специалист
Здравейте,
виждам, че темата е стара, но и аз имам питане по въпроса с високото налягане в бойлера.
Скоро си смених бойлера /200 л. с две серпентини на Елдом/, защото старият протече. Монтирал съм на входа на студената вода на бойлера предпазен клапан-комбиниран, който върви комплект с бойлера. Монтирал съм и манометър на самия бойлер и редуцир-винтил преди водомера.
Проблема е, че когато наглася налягането от редуцир-винтила така, че налягането на водата да е в зоната на комфорта /когато се отворят две чешми в къщата да има добро налягане/, манометъра на бойлера показва над 8 атмосфери и предпазният клапан капе, дори понякога съска.
Ако намаля налягането да е под 8 атмосфери, клапанът капе слабо, но водата няма необходимият дебит, почти невъзможно е двама човека да се изкъпят едновременно в две различни бани.
Сложил съм дренажна тръбичка /шлаух/ на предпазния клапан, да отвежда капещата вода от бойлера. Притеснява ме факта, че бойлерът работи под налягане, което е на горната граница на допустимост, според инструкциите му, и ако откаже да работи предпазният клапан може да стане беля.

Според мен проблема е, че от водомера тръбите тръгват с малък диаметър ф 20 полипропилен и налягане има, но дебита на водата е недостатъчен, когато се ползват две чешми едновременно. Къщата е двуетажна с 3 бани, 2 тоалетни и 2 кухни.

Според вас има ли решение, така че да имам необходимият дебит на водата и в същото време бойлера да не се претоварва.
Ако монтирам разширителен съд на студената тръба на между предпазния клапан и бойлера, дали ще се получи?
Или да пробвам решението от тази тема: https://forum.setcombg.com/%D0%B5%D0%BB ... D1%80.html
masterross - напреднал
Здравей,
Аз си реших проблема с разширителен съд.
Поздрави!
LazarGanev - "Велик майстор"
Бойлеръ е проектиран за работно налягане 8бар, така че не се притеснявай. За твоя успокоение можеш да сложиш и втори предпазен клапан, но аз до сега не съм видял предпазен клапан да не сработи. Разширителният съд е най-доброто решение, но трябва да му търсиш място. Решението от посочената тема е разновидност на твоя шлаух
trunski - специалист
LazarGanev написа:
Бойлеръ е проектиран за работно налягане 8бар, така че не се притеснявай. За твоя успокоение можеш да сложиш и втори предпазен клапан, но аз до сега не съм видял предпазен клапан да не сработи. Разширителният съд е най-доброто решение, но трябва да му търсиш място. Решението от посочената тема е разновидност на твоя шлаух
Благодаря г-н Ганев, точен както винаги! :)
Евентуално, колко литра разширителен съд ще ми е необходим за 200 л. бойлер.
LazarGanev - "Велик майстор"
Разширителният съд трябва да е хидрофорен, а най-малкия такъв е 25л. Тези, които са за отоплителни инсталации не отговарят на хигиенните нужди (водата е в контакт с ръждив метал.
masterross - напреднал
Моят е малък.
Към 10л. мисля.
Донесоха ми го от UK.
Тези за студена вода са сини на цвят (аз съм го боядисал).

Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Този РС не е за питейна вода, а е соларен (те са бели). Верно, че в UK всичко е наобратно, ама чак пък толкова :? ? Санитарните са с фланец с болтове и сменяема мембрана (балон). При този мембраната е по средата, а водата е в допир с половината съд, който отвътре не е обработен (гола ръждива стомана)
masterross - напреднал
LazarGanev написа:
Този РС не е за питейна вода, а е соларен (те са бели). Верно, че в UK всичко е наобратно, ама чак пък толкова :? ? Санитарните са с фланец с болтове и сменяема мембрана (балон). При този мембраната е по средата, а водата е в допир с половината съд, който отвътре не е обработен (гола ръждива стомана)
Колега,
Май през редовете си чел?
Тези за студена вода са сини на цвят (аз съм го боядисал).
Мембраната се сменя отгоре. От там и се наглася налягането.
Вътре е с керамично покритие.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това за боядисването наистина съм го пропуснал :) . Хидрофорните (ли както ги наричаш "за студена вода") са с най-различни цветове според бранда (червени, сини, зеление), но важното е, че имат фланец. При твоя не се вижда фланец - може би заради ъгъла на снимане. С керамично покритие също не съм чувал да има, но това не ознава че няма. Обаче за да се нанесе керамично покритие пак трябва да има голям отвор и фланец. Има съдове с 3 сертификата - за отопление, за солар и за санитарна вода, но пак съ м ги виждал само 24л с формата на хидрофорните, с място за монтаж на хидрофорна помпа
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Бойлер налягане?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: