• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Junak - майстор
Andri01 написа:
... И ако водомера за студена вода е на 50см преди бойлера /има и такива случаи/?
И какъв е проблема?
Andri01 - майстор
А,няма проблем :). Но съм виждал "сварен" водомер за студена вода,след като невъзвратния клапан е отказал и даже течеше гореща вода при комшиите !
ivanovbg - майстор
Колега, клапана си има пружина която определя при каква разлика в налягането да отвори.

И малко физика - коефициента на разширение на водата при 80 градуса е около 0,00062. Това ще рече че 100 литра вода ще се разширят с 62 куб. см. при тази температура. Ако отнемеш тези кубици налягането в бойлера ще стане 0. Въобще не би трябвало да стигнат до водомера тези 60куб. см. :wink:

Напълно нормално е да изтекат тези куб. см. през разтоварващия клапан докато загрее бойлера. По спомен 12 капки от капкомер са 1 куб. см. Така че е нормално от клапана да изтекат около 700-800 капки ако налягането във водопровода е близо до налягането на отваряне на клапана.
Junak - майстор
Andri01 написа:
А,няма проблем :). Но съм виждал "сварен" водомер за студена вода,след като невъзвратния клапан е отказал и даже течеше гореща вода при комшиите !
Хайде още веднъж да обясним. При температурното разширение на водата и връщане в студения водопровод се връща СТУДЕНА ВОДА. Чак когато наближи края на загряването във водопровода постъпва много малко топла вода, но процеса /на връщане/ е толкова бавен, че докато стигне водомера, водата изстива няколко пъти. А и когато наближи да изключи, водата вече почти не се разширява.
Ако клапана откаже - случва се, но не разглеждаме този вариант, защото може да се случи с всеки клапан. Пък ако откажат и защитите... Виждал съм и "сварени" водомери и на комшиите... :-D

Опаа, колегата ме е изпреварил... :)
ivanovbg - майстор
Andri01 написа:
А,няма проблем :). Но съм виждал "сварен" водомер за студена вода,след като невъзвратния клапан е отказал и даже течеше гореща вода при комшиите !
Едва ли е само от клапана - по скоро комбинация клапан, терморегулатор и термозащита.

И научете малко БЪЛГАРСКИ - клапана се казва ВЪЗВРАТЕН. Означава че след като премине нещо през него - флуид някакъв - той се връща в изходно положение. В стремежа да се покажете, че пращите от акъл какви ли не думи измисляте :wink:
http://rechnik.info/%D0%B2%D1%8A%D0%B7% ... 0%B5%D0%BD
:partyman:
Andri01 - майстор
"...ако налягането във водопровода е близо до налягането на отваряне на клапана...." За трети го пише: какво става при спиране на водата от ВИК / налягане във водопровода равно на нула / и работещ нагревател?
Тани - модератор
Хубаво си чешете ...клавиатурите, наистина полезни неща написахте , но дайте и практически съвет на питащия за КОНКРЕТНИЯ случай! А иначе варианти много, СЛЕД като сме дали конкретни съвети на човека с проблема, може да си ги коментираме до безкрай! :wink: Дотук има две практически предложения - да си разглоби бойлерите и да им погледне нагревателите , а второто е , засега да махне редуцир вентила! За да помогнем на питащия, нека всеки пишещ в темата даде практически насоки, за решаване на конкретния проблем, като подкрепи един от двата съвета или даде свой, за да ги коментираме и да помогнем максимално!

ПП Andri01 , наляганията ще се изравнят, водата ще спре да се връща, а нагревателя ще изключи, защото ще загрее водата и съответно ще спре да я разширява! Доколкото разбрах от Лазар, втория клапан е по-скоро диференциален с малък дебит и отваря само когато налягането от бойлера е малко по-високо от това в мрежата, когато наляганията се изравнят, то той е затворен и вода не се връща!
ivanovbg - майстор
Andri01 написа:
"...ако налягането във водопровода е близо до налягането на отваряне на клапана...." За трети го пише: какво става при спиране на водата от ВИК / налягане във водопровода равно на нула / и работещ нагревател?
Чети де, при изправен възвратен клапан :
ivanovbg написа:
Това ще рече че 100 литра вода ще се разширят с 62 куб. см. при тази температура. Ако отнемеш тези кубици налягането в бойлера ще стане 0
Де факто ще изтекат не повече от 62 куб. см. за да затвори малкия клапан. Сметни 25см. половин цол тръба колко обем има и сам ще си отговориш нататък.

А за пусналия темата съм казал. Или е заровен нагревателя в котлен камък, или тръбата за топлата вода в бойлера е "пораснала" в следствие на полепнал котлен камък и не е останал въздух в него или и двете. Отваряне и почистване би трябвало да помогне :-D
Последна промяна от ivanovbg на ср окт 23, 2013 9:34 am, променено общо 1 път.
Junak - майстор
Ми аз го писах - ако налягането на студената вода е над 6 бара, да слага шлаух и да отвежда изтеклата вода. Няма спасение. И задължително да махне редуцира. Препоръчват ги пак заради тънката ламарина. Ако чуете как пукат водосъдържателите при изпитание...

P.S. Ако може да намери някорко клапана, да пробва с различни, имат известен толеранс. И ако има късмет...
Junak - майстор
Andri01 написа:
"...ако налягането във водопровода е близо до налягането на отваряне на клапана...." За трети го пише: какво става при спиране на водата от ВИК / налягане във водопровода равно на нула / и работещ нагревател?
Клапана продължава да пропуска съвсем малки количества вода. ВОДАТА В ДОЛНАТА ЧАСТ НА БОЙЛЕРА Е СТУДЕНА /където е студената тръба/. Оффф, пиша едно и също трети път...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Тема "Бойлер налягане?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: