Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
teves - специалист
Измъчва ме един такъв въпрос,обикновен трансформатор 220/100V(не автотрансформатор)има ли фаза и нула,на изхода,т.е.на вторичната намотка?
teves - специалист
Тани написа:
Няма!
Благодаря за бързия отговор,и аз така знам, но ще ти дам конкретен пример.Квартална lan мрежа,която захранва суичовете за няколко блока с един траф като посочения, да кажем в нашия блок на лустер клемата на която е закачено захранването на суича ,фазомера свети на едното жило на кабела.Защо?
.
Последна промяна от teves на съб ное 09, 2013 11:27 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
Значи другото е занулено/заземено някъде :wink:
teves - специалист
Тани написа:
Значи другото е занулено/заземено някъде :wink:
Нито е заземявано нито е занулявано някъде
Тани - модератор
teves написа:
Тани написа:
,фазомера свети на едното жило на кабела.Защо?
.
След като свети само на единия кабел, то другия е общ и/или е заземен/занулен, дори неумишлено! Премери напрежението спрямо нулата и ще добиеш представа!
teves - специалист
Тани написа:
teves написа:
Тани написа:
,фазомера свети на едното жило на кабела.Защо?
.
След като свети само на единия кабел, то другия е общ и/или е заземен/занулен, дори неумишлено! Премери напрежението спрямо нулата и ще добиеш представа!
Прав си,за неумишленото заземяване не се бях сетил,явно има такова някъде по трасето.Благодаря.
gogo7777 - майстор
има ли фаза и нула,на изхода,т.е.на вторичната намотка?
Има
Тани - модератор
Нека видя дали правилно съм те разбрал. Казваш, че на трансформатор 220/100в с галванично разделени първична и вторична намотки, на вторичната има строго определени фаза и нула, а фазомера трябва да светне само на фазата :?
gogo7777 - майстор
При променливото напрежение има фаза и нула. Това, че е галванично разделен първична/вторична няма значение. Намотките имат начало и край и ЕДС има посока през магнитопровода и намотките. Най-лесно е да пробваш на някой траф с повече вторични намотки и да си експериментираш със "сфазирането" им. :-D Не знам обаче дали фазомера ще светне на по-ниските напрежения.

Тема "Фаза и нула при трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: