Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
взех от приятел портативно радио марка Roberts. По принцип радиото работи с 4 "D" батерии или на адаптер от 6.5V при 1.5A. За съжаление оригиналният адаптер е изгубен преди време, да се опитах да го захраня с друг адаптер, на който може да се настрой различен волтаж. При 6.5V съпротивлението е 2A. Когато сложа апатера в контакта, светва зелена лампичка, която означава, че адаптера е включен. Когато обаче го свържа към радиото, лампичката изгасва и радиото не иска да тръгне. Свързах адаптера към един робот, който работи на същия волтаж и ампераж и си работи без проблем и зелената лампичка си свети. Та, въпросът ми е дали проблемът е в радиото и ако Да, какъв би могъл да е?
Това е линк към радиото.http://www.amazon.co.uk/Roberts-RD1-Radio/dp/B0000YW7C0
sstefanov - майстор
1. Съпротивлението не се измерва в А.
2. Измери напрежението на адаптера под товар.
Subsa - специалист
Тока е 2А, не съпротивлението.
Вероятно + и - на радиото са на обратно и адаптера дава на късо при включване.
PCL82 - майстор
В българския език не се използват понятия волтаж и ампераж, а напрежение, което се мери във волтове и сила на тока или само ток, който се мери в ампери. Волтаж казват англичаните и американците, а за ток те си имат думата current.

Както и да е, твоят адаптер ми се струва слаб, допускам, че не може да даде 2А или радиото е дало на късо или бъркаш поляритета от което радиото може да е заминало и да дава на късо.

Можеш да пробваш радиото с 5 волта от компютъра ти взети между червен (+5волта) и черен (маса) проводник. Това ще е все едно батериите са леко изтощени. Ако компютъра ти изключи значи има късо съединение.
Последна промяна от PCL82 на ср ное 13, 2013 4:09 pm, променено общо 1 път.
Subsa - специалист
Аз не бих го пускал на комп. захранване с работещ компютър.
Ако радиото е дало на късо или има някакви 0,1-1 ома, 5те волта ще се натоварят, 12те ще скочат рязко и чак тогава захранването ще спре, за да не изгори компютъра. А може и да изгори при преходните процеси.
Ако ти е евтин компютъра или имаш работещо захранване - действай.
nautilus33 - майстор
Имам и едно зарядно на 12 волта и 500 mAh. Да опитам ли с него или че изгърми радиото?

П.П. как да разбера дали поляритетът е обърнат или радиото е дало на късо? Ако е дало на късо ще мирише ли странно, като на изгоряло?
shadow__01 - майстор
nautilus33 написа:
Имам и едно зарядно на 12 волта и 500 mAh. Да опитам ли с него или че изгърми радиото?
П.П. как да разбера дали поляритетът е обърнат или радиото е дало на късо? Ако е дало на късо ще мирише ли странно, като на изгоряло?
Сложи му батерии и виж първо дали работи. Явно нямаш регулируем изправител или подходящ адаптер. Ако заработи тогава му търси адаптер и правилен поляритет на буксата.
fikata - майстор
а за ток те си имат думата currunt.
/Electric/ current
AAsat - специалист
Вчера се занимавах с подобна дивотия - на захранващата букса си пишеше - 6V/DC и беше нарисувано кое къде е - на средния извод беше " - " обратно на масово приетото. При тебе също трябва да е нарисувано.
PCL82 - майстор
При стара техника с pnp транзистори, както и при китарните ефекти останало исторически по същата причина плюсът е свързан към външния пръстен на захранването, а в центъра е минуса.
При такава стара техника масата е +, а захранването е с отрицателно напрежение.

Тема "Проблем с адаптера на портативно радио" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: