• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gottogetit - специалист
здр колеги. да питам нещо. племенника ми има от скоро една играчка танк с дистанционо управление. всичко е ок но танка се движи доста бързо. иска ми се да мога да намаля оборотите на двигателчетата които го захранват но в същото време да не губи от мощността си. идеята е да намаля волтажа и да сложа по малко презареждащи батерии.сега са 9.6в. другия вариант които ми хрумва е да сложа последователно някакво съпротивление. примерно 20-30 ома, 10-15 вата. въпроса е да е нещо лесно , бързо и най вече евтино. благодаря на всички.
Найденов - специалист
С ШИМ- регулатор, управляващ подходящ по мощност транзистор.
pavelari - майстор
9.6 Волта са 8 батерии по 1.2, което ме навява на мисълта, че ако америш прост вариант да премахваш по една - две батерии /чрез ключ например/ най-лесно ще се справиш с идеята. добавянето на резистор води до загуба на мощност :) той пилее тока в околното пространство
gottogetit - специалист
Найденов написа:
С ШИМ- регулатор, управляващ подходящ по мощност транзистор.
колега напиши нещо по подробно и конкретно. не съм много наясно с електроните елементи. какво да купя от магазина и как да го свържа към батериите или към двете двигателчета, за да може да завива
Найденов - специалист
Изображение
Това е една от схемите на ШИМ-регулатор. Не е сложна и мисля, че ще се справиш (между другото това е една от схемите, използвани за регулиране в някои от акумулаторните дрелки).
Трябва, обаче, да уточним някои подробности от проблема, за да може да се справим както трябва: Има ли промяна на посоката на въртене на двигателите (от дистанционното)- напред- назад? В момента завива ли?
Добре ще е да покажеш схемата на играчката, за да видим има ли полза от моето предложение и как може да се приложи на практика.
Засега е това. Разгледай схемата и питай каквото не е ясно.
Кики - специалист
Най лесния вариант за проба, махаш една от батериите и на нейно място слагаш един пирон с отрязан връх и със същата дължина, ако ти се види бързо по аналогичния начин махаш още една батерия. Тук вече не е ясно дали приемника на дистанционното ще работи при пониженото напрежение.
gottogetit - специалист
значи те са две двигателчета с редуктори. може да се движат напред назад и в кръг. схемата вътре е доста сложна. защото се върти и купола и оръдието надолу нагоре и отделно стреля и сачми. китайска работа ама е добре направена. ето клип на танка и link към скоростната кутия.
http://www.youtube.com/watch?v=EfN5vI5ZpjA

http://www.ebay.co.uk/itm/Henglong-RC-t ... 4ac153a599

http://www.youtube.com/watch?v=RTQx_onEBh4
Кики - специалист
Според мен в този редуктор са две моторчета, по едно за лява и дясна вериги за напред и назад команди се реверсират а за ляво и дясно движение се прекъсва кратковременно захранването съответно на ляв или десен мотор. Колегите със задълбочени познания по електроника може би ще ти помогнат, с посочения от Найденов ШИМ регулатор не знам как ще стане реверсирането. В най-лошия случай с резистори ама ще има загуби.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Все пак да питам - нали не е включено "Турбото".
Като се поизтощи батерията по-добре ли се движи?
Колко изкарва с едно зареждане?
Найденов - специалист
Е, той човека си казва, че са два двигателя, които най- вероятно се управляват (реверсират) чрез Н-мост:
Изображение,
най- вероятно изпълнена с транзистори, например:
Изображение
или със специализирана интегрална схема, например:
Изображение
Изображение
или (малко вероятно) с реле с два превключващи контакта (гледайте схема В):
Изображение

Когато предложих ШИМ не знаех, че става въпрос за това. Наистина проблемът се оказа не толкова прост. Все пак ШИМ може да се използва, като се прекъсне връзката от схемата към захранването на Н- мостовете, на това място се свържат ШИМ- регулаторите, а след тях- Н- мостовете. ШИМ- регулаторите се настройват с потенциометрите (тримери) на подходяща (фиксирана) скорост. За съжаление не мога да предложа вариант за регулиране на ШИМ от дистанционното :?
П. С. Твърде е вероятно платката да е изпълнена на процесори, SMD елементи, с повече проводящи слоеве и да няма възможност за вмешателство :sad: .
  • 1
  • 2

Тема "как да намалим оборотите на малко електромоторче" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: