• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
gogorog - специалист
Здравейте имам един въпрос. Говоря за тоалет, на който осветлението му е вързано към двоен ключ. Единия бутон светва и изгасва крушка на стената в тоалета, а другия пуска и спира вентилатора вътре. До тук добре. Наскоро обаче направих окачен таван, като поставих две лед луни. Тъй като нямаше как да разбивам реших захранването на лед луните да го изкарам отвън и да го вържа за самия ключ на тоалета. Всичко добре, но се получи следното нещо. Самия ключ както казах е с два бутона, като вътре при разглеждане е вързан така: Фазoвия(кафевия) кабел захранва вход (L), синия кабел излиза от легло (1), а жълто-зеления кабел излиза от легло (2). При вързването на кабела (двужилен) от лед луните към самия ключ се получава така, че те постоянно светят, а крушката в банята не свети. Свързването го правя като единия кабел го вързвам към фазата, а другия към изход (1). Същото се получава и като разменя(завъртя) кабелите. При натискане на единия бутон на ключа леда изгасва, а се пуска осветлението. Кажете ми как да свържа кабела от лед осветлението към двойния ключ, така, че като светна крушката в банята да светва и лед осветлението(едновременно), а бутона за вентилатора да си работи без проблеми.
hidrazin - майстор
А нулата от къде вземаш? :-D Няма начин да захраниш нещо от самия ключ - двоен или единичен. Там нула няма или не би трябвало да има. Като гледам при теб няма. Захрани луните направо от съществуващата ламба в ке...фа.
:partyman:
gogorog - специалист
Както казах не мога да взема ток от лампата в тоалета, тъй като има плочки и не ми се кърти. Кажете ми от къде да взема нула за да може едновременно лампата и лед осветлението да свети в тоалета. Не разбирам от ел.инсталации. От кутията ли трябва да взема нула. Обяснете го.
PCL82 - майстор
Старата лампа остава ли или я машаш? Ако я махаш просто свързваш двата проводника на излаза на късо и нулата ще ти се върне в ключа по стария фазов проводник на лампата. Съответно на мястото на старата лампа трябва да се сложи кутия/розетка съобразена със влажността в помещението.

Но това е лесния, но не много правилен начин! Ако объркаш проводниците ще направиш едно късо съединение и ключът ще е за боклука, а ти ще се уплашиш от една искра, която за части от секундата ще присветне край пръстите ти. Правилно е да видиш къде е разклонителната кутия над ключа. Може да е замазана с гипс и ще разбереш с почукване по звука. Тя всякак е по-близо до окачения ти таван от ключа.

Този който е правил инсталацията е за бой! Жълто зелен проводник не се ползва за нищо друго освен за защитен. Ако е наличен в кабела, а не е нужен се оставя свободен и се слага кабел с един проводник повече.
gogorog - специалист
Старата лампа не искам да я махам, тъй като ще я ползвам за осветление на огледало над мивката. Значи аз както разбрах. Фазовия проводник на лед осветлението да го вържа към изхода (1), от който излиза тока за светване на тази старата лампа, а нулевия проводник на лед осветлението да се опитам да го вържа към нулата от розетката над ключа, така ли? Как да разбера точно към коя нула да го свържа. Има ли значение или трябва да е точно за нулата на старата лампа.
PCL82 - майстор
Да по принцип си схванал идята, но с една подробност. Да не вземеш да разцепиш кабела и единия проводник да пуснеш към ключа, а другия към разклонителната кутия! Това не е правилно. Ще пуснеш новия кабел до разклонителната кутия и там ще направиш всички връзки.
Нулата на новото осветление ще свържеш към нулата в разклонителната кутия, а фазата на осветлението паралелно на тази фаза отиваща към старата лампа. Така осветлението ще се пали с единия ключ, а вентилатора с другия. Ако искаш двете осветления да се палят с различни ключове ти трябва или троен ключ или още един единичен към двонйния и допълнителен кабел между разклонителната кутия и новия ключ.
gogorog - специалист
Въпрос: 1. Само една нула ли има в разклонителната кутия за да вържа нулата от лед осветлението именно за нея.
Въпрос: 2. Как да разбера коя фаза отива към старата крушка в тоалета, тъй като днес отворих кутията и там има доста кабели, които отиват и в други посоки?
Благодаря предварително.
Тани - модератор
Ако мога правилно да преценя нивото ти от въпросите, които задаваш, най-правилния съвет е да повикаш някой , който разбира! По-добре сега да го извикаш, отколкото по-късно, когато ще си направил някоя беля! За съжаление, с цел безопасност, някои дейности не се вписват в идеята НАПРАВИ САМ! Това по никакъв начин не бива да те обижда! Сигурен съм, че си доста по-добър от останалите в някоя друга област. Искрено се надявам да се вслушаш в съвета ми!
С най-добри чувства!
gogorog - специалист
Оценявам предложението ти, но от отговорите на двата въпроса смятам, че ще мога да се справя сам. Все пак този форум е направи си сам.
radius - майстор
Но не е осакати се сам. Внимавай с тока.
  • 1
  • 2

Тема "допълнително свързване към двоен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: