• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
icemans - специалист
Става въпрос за ново строителство. Последните дни се усещаше една лека миризма на изгоряло, но отшумяваше бързо. Днес като се прибрахме пак се появи и реших да поразровя откъде идва. Оказа се, че нулевия проводник който идва от главното табло е нагорял сериозно. Явно напоследък като се увеличиха консуматорите и се натовари, което не е нормално според мен - все пак нямам кой знае какво толкова. За мене е слаба връзка в таблото и на самата клема която се вижда на снимката. Мястото на което беше свързан кабела направо се разруши и го преместих на друга. Сега се чудя как да действам. Първо, разбира се, ще се свържа със строителя за евентуална гаранция на инсталацията - все пак няма и 6 месеца от акт 16. Ако се окаже, че ще се спасявам сам ми идват на акъла 2 варианта:
1. Търся някаква по-сериозна клема на която нареждам всички нулеви проводници и удължавам захранващата "0" с лустерклема;
2. Навързвам всички нулеви проводници на едно, което ще е доста трудно и според мен, не толкова ефективно.

Чудя се и дали да удължавам нулевия проводник или да го изолирам с нещо за да не губя от дължината му.

Изображение
Изображение

Та, дайте някакви идеи - как постъпвате в подобни ситуации.
Последна промяна от icemans на пон ное 18, 2013 10:40 pm, променено общо 2 пъти.
thinkpad - майстор
Проводници не нагарят толкова често от претоварване, колкото от лоши връзки. Основно от лоши връзки. Така че недей намесва претоварването, ако инсталацията е претоварена, би трябвало постоянното изгаряне/падане на предпазители да ги го напомни. За свързването, въпреки че не виждам снимка, бих препоръчал някакъв тип болтова клема, винтова също може, но предпочитам болтовите. Някои тук ще се изредят да препоръчват Ваго - тяхна си работа. Лично аз нулата я искам да е по-"яка".
icemans - специалист
Качих снимките :) Натоварването го споменах именно с тази идея, че точно тогава си проличават слабите връзки и явно точно в тази клема е било едно от слабите места.
thinkpad - майстор
Който ги е правил тия връзки хал хабер си е нямал какво прави. Защо е всичкият този изолирбанд, сукано ли е, защо проводникът в таблото е без изолация и стои гол, защо клемата си стои свободно в кутията на таблото и чака да убие някой..Въпроси, на които едва ли ще получим отговор.. Аз лично жилище с такова табло не бих си купил, преди да ги накарам да го оправят - за това си си платил, все пак.
hidrazin - майстор
Първо снимка няма.
Второ - Ваго не са за тази работа. Явно и преди не си внимавал като говорехме за тях. Или поне не си искал да разбереш. :)
Трето - тези месинговите нулеви шини, дето ги продават на метър също не са кой-знае какво.
Четвърто - болтовата връзка в случая е подходящ вариант.
Пето - ма си нулеви клеми за DIN шина.
http://www.relpol.bg/product/9/vintova- ... kv-mm.html
http://www.mikimak.com/?function=detail&id=10171
Шесто - нищо обаче не е ясно. какъв е кабела, къде е нагорял, къде е захванат... Така че за сега може само да метнем по един боб.
:partyman:
Опаа... Имаме снимки. По-добре да не ги бях виждал. Тоя дето го е "сътворил" това е за ампутиране на двете ръце! Цялото табло е за преправяне и по възможност за смяна с по-голямо за да побере всичко и да се подреди. Тези предпазители без главния спокойно може да ги изхвърлиш.
Последна промяна от hidrazin на пон ное 18, 2013 10:42 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
Хидрата е прав за боба но от практиката ми е често явление да намеря недозатегнати връзки на ново строителство. Бързат хората норма гонят :x . Те че шините са калпави едно на ръка но в повечето случаи причината е в майсторите.
И аз бих предпочел болтова клема. Жена и ток се стягат яко :-D . Един термошлаух на нулевия проводник и си готов. Достатъчно е дълъг и не виждам смисъл да го удължаваш.
Последна промяна от lov на пон ное 18, 2013 10:44 pm, променено общо 1 път.
PCL82 - майстор
Това табло ли се нарича или кенеф? Повече ми прилича на второто.

Нищо не му е както трябва на това табло: нискокачествени материали, отвратителен, неправилен монтаж и нулево старание. Някой докато е слушал Азис е завивал винтовете с отверката пъхната отзад.
Последна промяна от PCL82 на пон ное 18, 2013 10:45 pm, променено общо 1 път.
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
Първо снимка няма.
Това за "Ваго-то" го пуснах закачка, когато се появи Тани. :-D За входно табло нищо друго, освен болтови връзки не бих сложил. Тези връзки трябва да носят натоварването на цялото жилище и трябва да им бъде гарантиран контактният натиск.
На снимките шината не се знае за какво е точно. Виждам заземителен проводник в топка изолирбанд влиза, а винтовата шиничка стои гола. Никога не бих оставил гол проводник. Поне един термошлаух можеха да му сложат за левче. Не е философия да го минеш със запалката. А снимки човека е дал,(вече) но койо проводник е загорял, тоя с оголената изолация ли - мистерия.
icemans - специалист
thinkpad, с изолирбанд-а са увити само заземителните проводници. Проводникът е гол защото точно той бепе нагорял и там изолацията му просто се разруши. Клемата по принцип си беше хваната в таблото и не беше толкова лесна за контакт, но аз я изкарах за да мога по-лесно да закрепя положението за тази вечер а и така и така ще я сменям.
hidrazin - майстор
lov написа:
Един термошлаух на нулевия проводник и си готов. ...
Направо е готов - за космоса или за майстори-менте.:lol:
Интересно е какво ще видим ако махне изолирбанда. :? :prayer: Направо го предвкусвам. :x
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Нагорял нулев проводник в ел.табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: