Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thinkpad - майстор
Някой ще препоръча ли термоустойчив кабел, за монтаж към електроуреди, които могат да развият висока температура? Онзи с текстилната оплетка отпреди години е кът и се понеже не се занимавам с подобни се чудя няма ли нещо по-модерно и удобно?
PCL82 - майстор
Продават се кабели за ютии с 3х1мм2 и 3х1,5мм2-проводници с пластмасова или гумена изолация и текстилна оплетка с пълнеж и лят щепсел. Има ги в Конрад и по магазини за резервни части. Има и силиконови кабели, но трябва да си поръчаш през интернет.

Иначе производителите гледат в зоната на шнура температурата да е вече ниска и да ползват обикновенни кабели.

Класическите нагревателни уреди със щекер изчезнаха и кабели със щепсел и щекер се продават само като резервни. Сага кабелите са свързани директно.

Познатите ни щекери
http://de.wikipedia.org/wiki/Ger%C3%A4t ... r.E2.80.9C
са остарял стандарт и са изместени от С15/С16:
http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60320_ ... 16_coupler
които за разлика от компютърните С13/С14 са предназначени за висока температура.
thinkpad - майстор
Да, но става въпрос за стар нагревателен уред тип калорифер с кабел с каучукова изолация и текстилна оплетка, с керамични щепсели. Нагревателите на уреда могат да развиват висока температура, която топлина се предава по металният корпус. Шнур от 1мм2 не ми върши никаква работа, трябва ми 2,5мм2 и нагоре. Нагревателният уред е едно 2kW.
Оригиналният кабел беше залят с масло, от което текстилната оплетка се е втвърдила като камък и не знам вътре състоянието на каучуковата изолация, но като отрязах парче - направо се троши. Щекерът и куплунгът са точно от този тип ЦЪК
PCL82 - майстор
Щом е с щекер и уредът е 2кВт заначи кабел 3х1мм2 ти върши работа. Ако отвориш инструкцията на печка Лъч 2кВт ще видиш, че там точно швпс 3х1мм2 със такъв щекер е препоръчан. Той-пасва идеално на щекера, който е за 10А. С малко зор ще можеш да сложиш 3х1,5мм2 и греенето ще е по-малко. С 1мм2 кабелът се загрява до около 30-40 градуса.

Карай смело, щекерът е предвиден за висока температура и предпазва кабела от прекомерно нагряване. Греенето идва от хлабави връзки и преходното съпротивление при щепсела. Или ползвай кабел с лят щепсел или допълнително запои проводниците в щепсела и си провери контактите.

Кабелите на уредите, понеже са къси и с добро охлаждане са обикновено с една степен по-тънки от съответните в стените.
Така шнуровете с малка дължина са за:
0,75мм2-до 6А
1мм2 -до 10А
1,5мм2-до 16А

Фабричен кабел със шуко щепсел за 16А по-дебел от 3х1,5мм2 няма да видиш с изключение на удължители дълги над 30м, където вече е 3х2,5мм2.
fikata - майстор
Термоустойчив кабел:
SIHF/GL-P -J/-Ohttp://www.filkab.com/main/bg/products/ ... _J/_O/236/
или SIHF-J/-O по лек тип с широко приложение.
http://www.filkab.com/main/bg/products/ ... _J/_O/235/
Температура на околната среда:
- фиксиран монтаж -60°С до +180°С
- подвижен -25°С до +180°С
• Макс. допустима работна температура: +180°С
• Допустима температура в режим на к. с.: +250°С
Последна промяна от fikata на съб ное 23, 2013 5:56 pm, променено общо 1 път.
thinkpad - майстор
PCL82 написа:
....Ако отвориш инструкцията на печка Лъч 2кВт ще видиш, че там точно швпс 3х1мм2 със такъв щекер е препоръчан.
Само дето клемите на щекера са ръждясали, начупен е както цокълът, така и щекера и посоченият уред, който стои в един гараж.
Щях да връзвам термоустойчивият кабел с керамична клема.... А уредът е точно нещо около печка "Лъч".
PCL82 - майстор
Отиди до магазин за резервни части и си купи един щекер и едно ново гнездо има ги и ще ти дойдат около 5лв заедно и можеш да ползваш обиконовен швпс или гумиран кабел вместо да даваш пари за скъп кабел.

Щом е гараж, бих сложил швпс, за да няма проблем с маслото. Но понеже този уред не е предвиден за взривоопасна среда като гараж, бих го държал по-далече и по-високо (над 1м от земята) от маслата и бензините.
thinkpad - майстор
PCL82 написа:
Отиди до магазин за резервни части и си купи един щекер и едно ново гнездо има ги и ще ти дойдат около 5лв...
Ееее, ти пък. То на мой познат. Ходил в магазина и му искали 7,5лв за щекер и гнездо. Нали знаеш как стоят нещата - "ако може без пари". Какво да го правя... :D
PCL82 - майстор
За без пари само пръдня иначе боята струва пари. Да отиде до други магазини и ще намери и по-евтини, но и 7,5 не е твърде скъпо. Още 4лв за 2 метра кабел. Сигурно старият щепсел е годен. Станаха 12лв. Ти труд не му търсиш щом ти е приятел предполагам, а ще отделиш 1-2часа за всичко.

Стига с този манталитет! Всичко си има цена. Най-малкото няма право да те мъчи с импровизации, които ще отнемат повече време и средства за да станат като хората.

С порцелановата клема ще ти трябва и някаква скоба за фиксиране на кабела, абе бегай...

А ако иска за без пари да се порови във вехториите си и да намери някой стар уред от който да вземе гнездото, а кабел със щекер сигурно има у тях или у по-стари роднини.

Аз от баба ми що такива кабели и уреди наследих. То 5 печки Лъч, скара, чушкопек, електрическа тенджера, грил, стари ютии без термостат-все са с такъв щекер.
thinkpad - майстор
Хахахаха...Аз съм казал, че ще си "помисля". Той ми вика - "10лв ако ще дам, ще дам още толкова за нова печка поне"...
За манталитета - абе то ясно, но познат - какво да го правя... А за порцелановата клема и закрепването на кабела - скоба от парче жица си мислел той. :-D
Та дайте да измислим във форума "Направи сам" нов подфорум - "Утрепи се сам". То някои хора си мислят, че като си техник - значи си магьосник :-D

Тема "Термоустойчив кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: