Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolovvd - майстор
От известно време се боря с едни UPS-и Powerware 9120, които след години работа отказват да работят, особено след скапване на батериите (акумулаторите). Проблемите обикновено възникват след смяната на старите акумулатори с нови.
Първият проблем, с който се сблъсках бе съобщение на дисплея "DC bus fault".
Този проблем го реших, чрез смяна на два кондензатора - C10 и C14. Кондензатора C10 е с капацитет 2200 µF/16V, а C14 е 100 µF/63V, като С10 го заменям с 2200 µF/25V за по сигурно.
Прикачен файл:
9120_700va_med.jpg
9120_700va_med.jpg (73.31 KиБ) Видяна 1183 пъти
Няколко UPS-а (5 на брой) се съживиха, но някой (2 на брой) дадоха друга грешка - "Charger Failure"
За сега съм спрял с ремонта, защото ми падна батерията на мултимера и докато купя нова и дойде Понеделник реших да се допитам до вас.
Дали някой не се е сражавал с подобни апаратури?
pansim - майстор
Най-добре е кондензаторите които си заменил да бъдат с ниско ESR, и до 105 гр. работна температура
Това е много важно за тяхната дълга и безпроблемна работа. Ако нямаш такива, е добре да поставиш два или три в паралел например 3х1000мкф/25в
todortv - майстор
За тези двата пробвай да размениш батериите от работещите, нищо че са нови.
Subsa - специалист
Как може батерията на уреда да те саботира така?
Сложи нещо презареждаемо, тези моите са на 4.5V и понасят добре литиева 3,7V
download/file.php?id=57055&mode=view

Относно проблема, налучквам за изгорял предпазител, стопен lm317, а защо му трябва 63V кондензатор?
Може да му е изгоряло зарядното с импулсно захранване.
MamaMy - майстор
Най-често когато не зарежда е виновно импулсното зарядно. И 90% дефекта е изсъхнали кондензатори.
nikolovvd - майстор
todortv написа:
За тези двата пробвай да размениш батериите от работещите, нищо че са нови.
Пробвано е и резултата е същият. Имам съмнение за един изправителен диод, около краката на който платката е променила цвета си, но понеже уреда (мултимера) остана без ток, оставих тази проверка за Понеделник. Явно с края на живото си, акумулаторите започват да теглят повече ток и в резултат на това краката на изправителния диод са отвеждали доста по-висока температура от нормалната. От този ефект има два изхода. По добрият е нарушавана на структурата на припоя в спойките и от тук увеличаване на съпротивлението. Това ще го оправя с нови спойки, но ако е по-лошия вариант ще бъде доста трудно да намеря подобен диод, защото в провинцията има само обикновенни чарколяци. Бързи диоди с малък капацитет на прехода може и да намеря, но не и за такъв ток, защото тези които се продават са най-вече за телевизори с максимален ток 1 А.

Тема "UPS Powerware 9120-700 решаване на проблеми." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: