• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bridge - специалист
Има ли реле (и как се казва точно), което при подаване на ток да прекъсва електрическа 220V верига?
kolev_k - специалист
Има,има.Търсиш реле или контактор с превключващ контакт,и ползваш нормално затворен контакт.Мога да ти подаря контактор с 5 н.з.За 6А ток,на 220V.
bridge - специалист
Благодаря за предложението! Рядко се срещат хора готови да подарят нещо на непознат. Попитах просто информативно как се казва подобно реле. Сега трябва да видя какъв ток имам за подаване и ще трябва да се ориентирам към модел.
Да определено има такива реленца, а и на 220 волта почнаха да ги правят и по-малки на последък на 12 волта са направо джобен формат
estorm - специалист
Важно е да съобразиш колко ампера ток минава през веригата която ще прекъсваш. Иначе от искрене и греене ще го стопиш.
bridge - специалист
"Сигналното" напрежение, което ще се подава за прекъсване на 220В верига е: http://prikachi.com/images/44/6862044H.jpg Това 2,1 миливолта ли се води?
shadow__01 - майстор
bridge написа:
Това 2,1 миливолта ли се води?
Да, но не знам с такова напрежение на какво ще подадеш сигнал? Това дори и за светодиод не стига.
Защо не споделиш за какво става въпрос и какво искаш да правиш за да измислим по лесен начин.
necho - помощник
Здравейте,

Виждам, че темата е доста, но в момента се интересувам от подобна инсталация и реших да я използвам.

Имам циркулационна помпа, която поддържа водата в тръбите гореща. Към момента е с таймер - включва се на всеки 5 минути и работи 1 минута (това е достатъчно за сега).

Бих искал да я направя така, че когато се отвори кран за гореща вода, помпата да се изключва автоматично (обратно на бустер помпа).

Доколкото разбирам от такива неща, трябва ми датчик за поток на вода, който да подава сигнал към реле, което да прекъсва веригата на помпата (220 волта).

Би ли могъл някой да помогне със съвет какви датчици и релета (и др.) ще са необходими за реализиране на такава инсталация?

Благодря предварително.
Andri01 - майстор
Датчик за поток за гореща/ над60гр./ вода едва ли има при нас,а и ще е доста скъп. Подобен случай,за пускане на вентилатор в банята ,при пуск на топлата вода на душа имам направено е с диференциален термостат-Интиелски
necho - помощник
нед ное 12, 2023 2:08 pmAndri01 написа:
Датчик за поток за гореща/ над60гр./ вода едва ли има при нас,а и ще е доста скъп. Подобен случай,за пускане на вентилатор в банята ,при пуск на топлата вода на душа имам направено е с диференциален термостат-Интиелски
Благодаря за предложението.

А за датчикът, той може да сложи и на тръбата за студена вода, която пълни бойлера (става дума за бойлер със слънчев колектор. може да не съм уточнил).
  • 1
  • 2

Тема "Какво реле?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: