Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
zlatko64 - специалист
Купих си аз един колони втора употреба. Много запазени и прочие. Пуснах ги и установих, че високите почти не се чуват, или по-скоро на едната. Тъй като имам същите мога да сравня звука и да преценя, че действително високите се чуват едва-едва. Хайде на специалист и установихме, че колоните нямат никакви ремонти, спойки и прочие вмешателства. Замерихме високочестотните - показват каквото трябва - около 6 ома. По филтрите няма нищо обезпокоително.

Имал ли е някой такъв проблем? На какво може да се дължи това? Например, че не са работили отдавна/в което не съм сигурен/...Какъв съвет ще ми дадете?
kozl - майстор
Например може да се дължи на разместване на магнитната система на говорителя или повреда на механичната му система. Стареенето на материалите също е от значение. Проверката с омметър ще покаже само, че бобината не е прекъсната.
Пример: Вследствие употреба на мощен усилвател в-у двулентови (USSR) колони 50 вата, колоните ме посетиха за ремонт. Констатации: пищялките бяха с прекъснала верига на бобините, нискочестотните имаха верига, но единия беше блокирал, вследствие разлепване на бобината, а другия с разлепена механична система и добре опечена бобина. Обобщено от говорителите нищо не ставаше. Ремонта беше побългаряване на системата. Пригаждане на български нискочестотни говорители и внос от СССР на пищялки. За мой късмет поръчах 4 пищялки. Докато се мотаех около колоните изтървах едната пищялка - резултата започна да "пищи" много по-тихо от другите, вероятно от удара се размести магнитната система. Опитах се да я поправя, но стана така, че "вместо да и изпиша вежди си избодох очите", а пищялката замина в коша.
Най-вероятно ще се наложи да смениш пищялките и на двете колони с подходящи или ако намериш същите само на дефектната.
Въпреки всичко направи един малък тест на пищялките. Примерно захраниги от изхода за слушалки на уокмен (изход с малка мощност за да не ги повреди), за препоръчване последователно през кондензатор 5 микрофарада и сравни на слух как излъчват.
Ако не откриеш разлика съмнението пада в-у разделителния филтър. Най-вероятно разделителния кондензатор е загубил капацитет.
Носил си ги на специалист - ама да знаеш само си ги носил. Иначе специалисти с лопата да ги ринеш. :lol: То и под моя липсващ аватар пише - "специалист" :-D
zlatko64 - специалист
Благодаря за отговора.

Сравнихме ги, мисля че във филтрите няма проблем. Преди време разглобих една такава пищялка/орисията на продуктите втора употреба/ до степен, че се отдели купола от магнита - успях да го събера и сега свири без проблем. Казвам това защото снощи гледах клипове в тубата как се разглабя подобен говорител. Това което ми направи вечатление е, че след премахването на мембраната с хартиено тиксо навито на малка фунийка/изглежда с лепилото навън/ почистваха процепа в магнита и излизаше една черна мръсотия. Та си мисля дали една такава процедура няма да помогне.

А за специалиста написах, защото го сравнявам с мен, я аз не съм такъв :)

Ако някой има опит и виждане по въпроса ето и колоните http://www.webcarboot.co.uk/products/show/id/2846

ето и проблемния говорител http://www.hifi-forum.de/bild/hochtoener1_44201.html

А, сега виждам, че и при мен пише специалист?!? Може ли модератора да го махне това, не се чувствам такъв.

Тема "проблем с говорител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: