Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Zlateff - специалист
Привет, от известно време забелязвам че часовника на акумолиращата ми печка работи но когато стигне до момента в който трябва да я пусне(тоест 10 часа) и изключи (6 сутринта), въобще не го прави.Часовника е от тези старите чешките KRIZIK с диск.На диска има 2 пластинки закрепени на 22 и 6.Върти се нормално и когато стигне до 22 часа нещо не може да превключи и си стои на 22 и не пуска печката.Като че ли му е трудно да избута с въпросните пластинки палеца отзад.Много странна работа.Имате ли някаква идея как да реша проблема?За съжеление няма как и да кача снимка, но със сигурност повечето от вас се сещат за какво иде реч.
Поздрави!
shadow__01 - майстор
Крижик са изцяло механични часовници. Дори и да го разглобиш да го прегледаш едва ли ще можеш да направиш нещо. По-добре го смени с някой друг електроконтантен, може и електронен.
shotik - майстор
Купи си електронен програматор,при него това е хубаво,че дори и да спре тока,той си поддържа зададените параметри,докато тези ,механичните с палчетата ,те спират ако няма ток.Има електронни по 13-18 лв.
fikata - майстор
Zlateff
Превърти диска по посока на часовниковата стрелка. Ако щифтовете,монтирани по периферията му / за 22 и 6 часа/ превключват сравнително леко контактната група за н.о и н.з предполага се,че моторчето не е навило докрай пружината на часовника за да не може да се превключи контакта. Моторчето изключва навиването от един микропрекъсвач при навита от него докрай пружина.
Ако при при превъртане на ръка на диска при щифтовете се среща сериозна съпротива за превключване на лостовата система за промяна състоянието на микропрекъсвачите от контактната група потърси механична причина /блокиране/
Виж тук:
http://www.kaldata.com/forums/topic/219 ... %B8%D0%BA/
shotik палчетата не спират когато няма ток, защото навитата пружина задвижва часовниковия механизъм повече от 24 часа без "да има ток" в този период.
shotik - майстор
Може и така да е ,но тези ,които съм виждал в мои познати , не работят без ток и затова им купих електронни и вече две или три години са доволни.
Zlateff - специалист
Благодаря ви за бързия отговор.Ами аз всяка вечер го навивам ръчно след 22 та да включи нощното а сутринта като стана към 9 съм се набутал с някои друг киловат защото то спира на 6 и там си остава не може да се изключи и си бачка доакто аз не превъртя диска.Но иначе да ти кажа честно малко затегнати ми се виждат тези палци, поне спрямо малката силичка на диска...А относно това дали работи на ток... ами аз от таблото спирам тока като човъркам по печката а той още си се върти... изцяло на механичен принцип е.
vlax - майстор
Затегни здраво гайката с накатката на циферблата ,защото диска/циферблата с часовете/ти преплъзва.Гаранция.
Поздрави.
shadow__01 - майстор
vlax написа:
Затегни здраво гайката с накатката на циферблата ,защото диска/циферблата с часовете/ти преплъзва.Гаранция.
Ако все пак не стане хората отдавна са си решили проблема http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B ... 0%B8%D0%BA
третата снимка. Часовника е Хронотехна (май чешки се води) като този на снимката не е много за предпочитане. Имат калпава контактна система.
Zlateff - специалист
Влакс, затегнат е диска до край повече от това няма на къде.
докера - специалист
На мен ми прилича на изронени зъбци на едно или няколко от зъбните колелета ... Когато палчетата на циферблата достигнат пластините на контактите среща съпротива и механизма започва да буксува - често срещана повреда беше при масовото ползване на такива и подобни електромеханични часовници преди години . Най-често се ронеха зъбите на голямата зъбчатка .... :wink:

Тема "Проблем с часовник на печка Изгрев." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: