Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
Кондензаторите са необходими, за да осигурят магнетизирането на асинхронната машина.
Между тях и машината непрекъснато се обменя реактивна енергия. Щом се разкачат кондензаторите генерацията трябва да спре.

При монофазен двигател може да се ползва работния кондензатор (не пусковия), но трябва да се свърже паралелно на работната намотка, а не последователно на пусковата, както е в двигателен режим. В някои случаи има кондензатори паралелно и на двете намотки.
paparosko - специалист
PCL82, благодаря за информацията.

Жив и здрав!

:)
Iliev Labs - специалист
paparosko, интересно ми е какво стана с този двигател?
Пиши когато имаш резултати.
paparosko - специалист
Iliev Labs написа:
paparosko, интересно ми е какво стана с този двигател?
Пиши когато имаш резултати.
Iliev Labs, какво да ти кажа?!
От отговорите, които получих разбрах, че този двигател може и да стане генеретор, но явно няма да бъде лесно (може би няма остатъчен магнетизъм, може би иска да се вгради магнит в ротора, може би трябва да се развърти с обороти по-големи от синхронните, а той е двускоростен и т.н.).
С две думи: иска експериментиране.
Затова реших първо да си го ползвам като реверсивен двигател с два вида обороти след направата на стабилно свързване с необходимата пускаща и управляваща апаратура.
А след време, живот и здраве, мога да експериментирам за връзване в генераторен режим.
Това е засега.

:santa:
lecki - специалист
Само го завърти с около 10% над номиналните обороти -
например с някоя дрелка с регулиране на оборотите (то трябва и да ги мериш), свързан кондензатор
и ако няма все още напрежение драсни на клемите с някоя батерия
или акумулаторче и ще дойде тока.
Трябва контролна лампа (глим лампа например към клемите - да виждаш тока).
После идва най-интересното - колко ампера ще даде натоварен с някоя и друга обикновенна лампа.
bulhomes2 - майстор
Това моторче не е ли баш от пералня?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kVAZIDFMRXY[/youtube]
stiv1961 - майстор
По- скоро ми прилича на алтернатор от кола..... пък и дава към 12 и нещо волта.
Пък и от английския, с който съм на ВИЕ чувам, че автора май казва ,, кар алтернатор" :-D
Ама то в началото заглавието го пише :-D :-D дееба и бира :partyman:
hidrazin - майстор
Стига бе. Още не сте изтрезнели. Ами то още преди да го пуснеш, на първия кадър си пише Alternator.
:partyman:
stiv1961 - майстор
hidrazin написа:
Стига бе. Още не сте изтрезнели. Ами то още преди да го пуснеш, на първия кадър си пише Alternator.
:partyman:
Да де, нали го написах :partyman:
bulhomes2 - майстор
У деее'а... Струваше ми се познато от някъде...

Тема "Преобразуване на електрически двигател в генератор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: