Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
DMN - майстор
agro написа:
1. Защо свети като нощна лампа /протича ток/ при изключен ключ? Ключа е турски, с глимка, като по-горе показания.
2. Възможно ли е това да е причина за честата смяна на старите крушки?
3. Може ли да се повредят лед крушките след продължителна работа в такъв режим /например през отпуската/.
4. Мерил ли е някой стойността на протичащия ток, за да се направи финансово сметката дали се налага да се оправя проблема?
Според мен:
1. Свети заради протичащия през глимката ток.
2. Не.Какви бяха старите ти крушки?
3.Не.
4. Тока е този, който преминава през обикновена глимка и в случая няма да е по-голям отколкото, когато лампите ти са били с нажежаема жичка.
agro - специалист
Благодаря!
Като купувах новите лед крушки,, в магазина имаше димируеми и недимируеми. Взех недимируеми, че бяха по-евтини. Какво излиза - глимката на ключа ги "димира", въпреки че не са предназначени за това. Затова попитах дали ще им стане нещо. Слагам снимки на старата и новата крушки.

Прикачен файл

LED3.jpg
LED3.jpg (79.72 KиБ) Видяна 4632 пъти

Прикачен файл

Led4.jpg
Led4.jpg (93.81 KиБ) Видяна 4632 пъти
valentino76bs - майстор
agro написа:
1. Защо свети като нощна лампа /протича ток/ при изключен ключ? неочакван бонус.
Имам приятел колега който е в нова кооперация и сам си прави ел.-а,та има три лед луни в коридора по 3 вата ли са по 1 ли са забравих и си мъждукат до толкова ,че вечер спокойно можеш да вървиш по коридора без да се блъснеш някъде обаче с малката разлика ,че в ключа няма глимка/даже и ключа махнахме/ вероятно някаква индукция се получава.Като му сложим едни пробни лампи на ключа и изгасят !
DMN - майстор
valentino76bs написа:
с малката разлика ,че в ключа няма глимка/даже и ключа махнахме/ вероятно някаква индукция се получава.Като му сложим едни пробни лампи на ключа и изгасят !
Е, това е другия случай, когато пак светят, на мен не ми се е случвало, но имаше подобна тема тук във форума. Според мен в този случай ключа прекъсва нулата, а фазата си е постоянно на фасунгата и така се получава някакъв утечен ток, който е достатъчен да мъждукат светодиодите. Това с пробната лампа обаче не мога да си обясня защо угасят :? .
agro, може да пробваш дали лампите ще угаснат като отвориш ключа и откачиш единия проводник(внимавай за безопасността), така тока няма да минава през глимката и би трябвало лампите да не светят в угасено положение или просто да я махнеш глимката, ако може - така ще се разбере дали е от там.
А иначе за изгарянето на крушките си мисля, че или са некачествени, или загряват твърде много във фасунгата, пък и тия не ги ли спряха вече от производство с тази мощност над 60вт?
agro - специалист
Бих разбишкал ключа от любопитство, не ме мързи, ама съм патил с разглобяването на такъв ключ, а нямам резервен в момента. Приемаме, че фазата не е прекъсната, отива до фасунката, офазява цокъла на крушката, протича някакъв ток, защото веригата е затворена през глимката на ключа. Дотук добре, обаче:
valentino76bs написа:
Имам приятел колега който е в нова кооперация и сам си прави ел.-а,та има три лед луни в коридора по 3 вата ли са по 1 ли са забравих и си мъждукат до толкова ,че вечер спокойно можеш да вървиш по коридора без да се блъснеш някъде обаче с малката разлика ,че в ключа няма глимка/даже и ключа махнахме/ вероятно някаква индукция се получава.Като му сложим едни пробни лампи на ключа и изгасят !
И при мене може да се върви из коридора, доста светло е при тези две мъждукащи крушки. Не стига другото, ама сложих лед и на съседния плафон в коридора, и той е със същия ключ с работеща глимка, при него обаче ламбата си гасне от раз, като се изключи.Ще рече, не глимката на ключа е причина. Другаде явно ми се затваря веригата и няма да е лошо да си измеря тока на тази утечка, да не се окаже системен недостатък на евтините плафони, които си купих преди три години.
DMN - майстор
Лелееее, аз ако съм, докато не го разбера откъде е проблема(като твоя), мира няма да имам, без майтап, впрягам всички налични знания и уреди, и почвам да изследвам :-D.
Провери поне с фазомер, дали има фаза във фасунгата при изключено положение на ключа.
П.П. Всъщност с фазомер нищо няма да разбереш, той със сигурност ще свети при това положение - веднъж, ако имаш директна фаза на фасунгата(т.е. ако тя не се прекъсва от ключа) и втори път дори и фазата да се прекъсва от ключа, тя ще преминава през глимката и фазомера пак ще свети(малко по-слабо). Така че пак си трябва откачане на единия проводник от ключа или премахване на глимката за да се разбере нещо :) .
DMN написа:
Направих едно измерване на тока през глим лампата(с вграден резистор 240 килоома в ключа) за няколко вида различни осветителни лампи.
60W ЛНЖ - 0.535 милиампера
светодиодна 8W, раб. напреж.-100-240V - 0.52 милиампера
енергоспестяваща 15W - 0.51 милиампрера.
При тези няма премигване.
Прикачен файл:
P1120563.jpg
И тук идва интересното - имам две уж еднакви светодиодни лунички 3W(3 диода по 1W), раб. напрежение - 220V. При едната тока през глимката е 0.5 милиампера и не мига, но при другата тока е около 0.3 милиампера(не можах да измеря точно, защото пулсира) и лампата мига като светкавица доста силно в интервал около една секунда(тая с зеления цокъл).
Прикачен файл:
P1120562.jpg
Сложих последователно на глимката резистор 1 мегаом, но не спря да мига, само се увеличи интервала, пробвах с 2 мегаома(лампата инат, ама и аз :-D ) тогава вече спря да мига, но и глимката светеше доста по-слабо. Така че явно зависи от това - какво има в лампата и какво е спестил китаеца :?. Между другото, тази, която премигва диодите й са със по-синкава светлина от другата - иначе ми ги продадоха за еднакви де, и на една цена :lol: .
Би ли могъл някой да обясни как се изчисляват елементите, които е необходимо да се монтират във фасунгата за да не мъждукат LED лампите, при монтиран ключ с глим крушка. Например аз имам лампа с 3 LED крушки по 3W на цокъл G9. Какво съпротивление/резистор и/или какъв кондензатор трябва да сложа, така че да не мъждят LED крушки при изключем ключ и светеща в него глим крушка, но и LED крушките да си светят нормално. Какви да са съпротивлението и/или кондезатора при 10бр. такива LED крушки? Какви да са съпротивлението и/или кондезатора при 1бр. LED крушка от 14W? Изобщо как се подбират тези елементи.
И втория ми въпрос е не може ли да се сложи само съпротивление паралелно на глим крушката в конзолата на ключа? Да ли тогава ще се реши проблема?
novgradski - специалист
Как се изчислява -не знам .Аз съм си направил комплекти: съпротивление 1-1,5 Мома с кондензатор 220nF/400V -и ги монтирам на лустерклемата на тавана
Прикачен файл:
Кондензатор за LED.jpg
- успоредно на лампата. Глимката ми свети и лампата ми свети.....когато трябва.
....Ключа е "последователно" на лампата...-там не става.
razrushi si sam - напреднал
здравейте, изглежда наистина тока преминаващ през глим лампата е достатъчен да свети слабо лед осветлението. При мен пък преди - когато бях с луминисцентни лампи и сега - с ЛЕД лампи, при наличие на фаза на фасунгата и прекъсната нула, когато посегна да отвъртя лед лампата и тя леко светва. Изглежда протича ток през изолацията на крушката (над балона) и крушката се явява фазомер...
Имам и друга лед крушка, която не просто НЕ е вързана с ключ с глим лампичка, тя е само със щепсел :) и при нея няма този "проблем" да мъждука :)

Предполагам при преминаване на тока през глим лампата и после през ЛЕД крушката (слабосветеща) консумацията не се увеличава в сравнение със същото положение само че с лампа с нажежаема жичка?
martosound - специалист
На повечето светодиодни крушки с драйвер на входа на захранването има място на платката за кондензатор(свързан успоредно на ~220v) стотина нанофарада - хем спира да примигва при ключ с глимпампичка, съща така и импулсното захранване не връща смущения обратно в захранващата мрежа. Друг е въпросът, че много пъти този кондензатор китаеца не го слага за икономия :wink: . Тя крушката си работи и без него и макар да има недостатъците с връщане на смущения и с примигването на доста от производителите не им дреме изобщо което е кофти. Аз на няколко крушки им оправих този проблем след разглобяване и запояване на такъв кондензатор. Друг е въпросът, че кондензатор 100nF 275VAC X2 с растер 10мм не се намира навсякъде защото няма място за широкоразпространените такива кондензатори с растер 15мм. :)

Тема "LED крушка във верига с ключ с глим-лампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: