• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
atanasovpetko - специалист
Здравейте,
преди да пусна тази тема четох подобни, но при мен нещата са по различни и не намерих търсения отговор.

Апартамент ново строителство. Помещението е спалня. Има два ключа с по три кабела (до вратата) и по средата на една от стените.
Преди да започна свързването извадих кабелите от кутиите.
Оказа се, че в една от кутиите (тази на средата на стената), трите кабела бяха вързани чрез усукване. Може би ел техниците като са прозвънявали така са направили.
Разкачих трите кабела. Взех един фазомер и започнах да търся фазата.
Кабелите при вратата на единия кабел фазата светеше нормално, на втория отново светеше, но сякаш една идея по-слабо, третия кабел не свети.
кабелите при средата на стената-същия резултат.
Очаквах при разкачени кабели да има само една фаза, а то какво се оказа.

В детската също има два ключа. Направих замерване и там с фазомер при разкачени кабели. На всяка кутия фазомера свети на два от кабелите (като на единия ми се струва, че свети малко по слабо).
всички това нормално ли е??
Ако "да"-как да свържа девиаторните ключове в този случай?

Много ви благодаря за съветите,
Петко
hidrazin - майстор
Щом е ново строителство трябва в проекта да има електрическа част. Там най-добре ще видиш кое, къде, как.
Изображение
:partyman:
hladnia - специалист
atanasovpetko написа:
преди да пусна тази тема четох подобни, но при мен нещата са по различни и не намерих търсения отговор.
Има два ключа с по три кабела (до вратата) и по средата на една от стените.
Петко
Наистина и ма доста теми, и затова сигурно друг не отговаря .
Но аз ще се опитам да ти помогна.
Прилагам 3 познати схеми ,при две от тях можеш да свързваш(докосваш като хващаш със изолирани клещи) и трите проводника няма страшно .Така ще разбереш кои е общия и кои два между ключовете.
НО при третата е невъзможно там ще се получи късо.
№1
Изображение
№3
Изображение

Прикачен файл

dev_sh_1.gif
dev_sh_1.gif (2.5 KиБ) Видяна 9305 пъти
atanasovpetko - специалист
hidrazin написа:
Щом е ново строителство трябва в проекта да има електрическа част. Там най-добре ще видиш кое, къде, как.
Изображение
:partyman:
ето това имам от строителя:
Прикачен файл:
1.JPG
1.JPG (37.24 KиБ) Видяна 9295 пъти
shadow__01 - майстор
hladnia написа:
№3
Тази схема е забранена. По-добре изобщо не давай, че ще вземе някой да я направи.
fikata - майстор
Изображение
Последна промяна от fikata на пет яну 03, 2014 7:01 am, променено общо 2 пъти.
atanasovpetko - специалист
Hladnia,
Благодаря за проявената добра воля да ми помогнеш. Преди да стигнем до схемите, аз искам да разбера защо имам две фази на три от кабелите?
Гледайки схемата видях лампата и се присетих, че при мен лампата е сложена.
Възможно ли е тя да е причина за втората фаза?

Намерих това обяснение за монтаж:
"А за девиаторните ключове има хватка:
1. Гасиш тока
2. махаш ключовете
3. пускаш тока и тъсиш фазата - трябва да е само една от шестте жички отбелязваш си я по някакъв начин
4. пак гасиш тока и монтираш единия ключ така, че фазата да е от страната дето има само една клема а другите две жици слагаш от другата страна дето има две клеми
5. пак пускаш тока и отиваш при другия контакт - търсиш фазата, щото вече се е появила от първия ключ - отбелязваш я
6. отиваш пти монтирания ключ и го щракваш един път
7. пак отиваш при конзолата с извадените кабели и търсиш фаза - тя трябва да е на друго място, не там дето е била преди малко и отбелязваш и този кабел.
8. сега се спира тока на ново и се монтира ключа така, че двете жици на които е имало фаза да са от страната с две клеми без да има значение кое, къде а третата жица се слага на самостоятелната клема
9. вграждате ключа и пускате тока "

Много ясно и точно, но при мен четирите фази на шест от проводниците ме поставят в друго "измерение"?
Draganov - специалист
Едната фаза може да е фалшива - когато кабели вървят успоредно и нямаш товар свързан към тях,се получава тоя ефект (индуктира се напрежение във втория кабел).Направи си пробна лампа от 2 жици,фасунга и крушка,вържи единия край към нула и с другия търси истинската фаза.
atanasovpetko - специалист
Draganov написа:
Едната фаза може да е фалшива - когато кабели вървят успоредно и нямаш товар свързан към тях,се получава тоя ефект (индуктира се напрежение във втория кабел).Направи си пробна лампа от 2 жици,фасунга и крушка,вържи единия край към нула и с другия търси истинската фаза.
Дано да си прав...Ако наистина бяха две фази, нямаше да е възможно трите жици да бъдат усукани. Щеше да даде на късо.
hidrazin - майстор
На тоя ключ до вратата му свързваш фазата с една от другите две жици при положение че другите три в средата на стаята са откачени една от друга и имаш ламба на тавана в стаята. Може и направо да сложиш един девиатор там.
После с една пробна ламба отиваш при другата кутия в средата на стената и почваш да пробваш кога ще светнат и пробната и тази на тавана.
След това сменяш на тоя до вратата - фазата към другата жица и пак пробваш на тоя в средата на стената кога ще светнат. Там трябва единия да излезе "общ", който се явява и неподвижния контакт в девиатора. Не знам как по-така да ти го обясня.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Свързвяане на девиаторен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: