• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vvventsi - специалист
Здравейте колеги за много години на всички да сте живи и здрави,все така да си помагаме :)

Имам една задача към вас елтехниците ,на която аз по не нямам решение,ето каква е задачата:
На работа имаше един изпаднал двигател от някъде,решихме да го проверим дали е здрав и какво му трябва,двигателя беше със три шпилки и вързан директно на триъгълник със три намотки и шест извода, нормален двигател само дето имаше не шест шпилки а три и беше вързан на триъгълник със един кабел който беше срязан,разкачих стария кабел почнах да проверявам трите намотки да ли са здрави всичко е ОК,меря го с мегера дава ми безкрайност между намотките и към корпус,отново го вържа понеже беше на триъгълник пак го вързах така, включвам го слагам ампер клещите тока беше 65А и изключи термичната с която пробвахме двигатела,обръщам го на звезда тока беше 5А и в двата случая го пускахме на празен ход,ето това ми е въпроса,как може разликата на тока да 13пъти между звезда и триъгълник,показах го експеримента на останалите си колеги и никой не ми даде обяснение!
Junak - майстор
Табелка?

При триъгълник грешно свързване начало и край на някоя намотка.
todortv - майстор
Колко kW е ? В каква схема на свързване е предвиден за 400V ?
Ясно ли са разделени начала и краища?
vvventsi - специалист
Junak написа:
Табелка?

При триъгълник грешно свързване начало и край на някоя намотка.
Има табелка но е изтрита и не се вижда,началата и краищата са отбелязани само с червени и сини проводници,проверих ги дали са не са объркани,по следния начин, подадох 24V на първа намотка(условно определил за такава) върху втора и трета намотка се инндуктира по 0,4V ,когато свързах паралел втората със първата намотка ,червено със червено и синьо със синьо напрежението върху третата се удвой и стана 0,8V, после обърнах крайната и ги свързах синьо със червено и червено със синьо и напрежението на третата от 0,4 падна на 0V което означава че началата и краищата са добре на първа и втора,после свързах паралел втора и трета намотка и измерих напрежението което се индуктира на първата намотка и там когато свържа червено със червено и синьо със синьо се удвоява и става 0,8V a при разменени краища става 0V,което означава че означенията на краища и начала са добре!
todortv - майстор
Остава да кажеш как правиш триъгълника.
Извинявай за въпроса, но .....
vvventsi - специалист
Няма нищо :) така начало на първата U1 със края на третата W2, началото на втората V1 със края на първата U2,началото на третата W1 със края на втората V2 ,тези букви дето ти ги написах са условни щото букви няма има само три проводника сини и три червени!
fikata - майстор
По принцип при определяне началата и краищата двете намотки се свързват последователно, а не паралелно.
vvventsi - специалист
За да съм сигурен дали го правя правилно,щото отдавна не бях не се занимавал да определям начала и краища на двигател, отворих кутията на чисто нов двигател куплиран със помпа подадох отново 24V първата намотка ,на втората и третата се индуктираха 5V,свързах първа и втора в паралел върху третата напрежението се удвои стана 10V като размених началата и краищата от 5V уреда върху третата намотка отиде на 0V ,повторих упражнението със втора и трета и го измерих напрежението на първата при съвпадане на начала със начала от 5v става 10V при размяна от 5V става 0V ,стаеното че поне тук се инструктираха волтове а а на въпросния двигател миливолотове :?
Junak - майстор
Дай прибора за измерване на променлив ток и с 24V измери тока на всяка намотка поотделно.
vvventsi - специалист
Не мисля че това ще има някакво значение ,но тока на намотките мисля че беше 3,5A но не помня на трите ли го мерих или само на едната,знам че го мерих щото смятах колко е привидното (пълно) съпротивление,иначе активното беше към 1,3ома доста малко ми се стори като го мерих.
  • 1
  • 2

Тема "Ток на трифазен двигател." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: