Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ben84 - специалист
Murphy написа:
hidrazinВ целия апартамент инсталацията на осветлението е направена така... Ако започна да я преправям ще трябва да боядисвам наново, а половината апартамент скоро премина през доста сериозен ремонт,
Kласика :-D
При ремонт хората си подменят старите тръби с нови "пластмасови", Ама инсталацията може и да си кара така - той, тока к'во го бърка!?
И като му кажеш на човека, че трее да разкърти гипсокартона, че да проследиш къде му чезне нулата, ама той даже не знае къде са му кутиите :проба:

Мurphy, това не е упрек специално насочен към теб. Пиша си по принцип.
Иначе при двупроводна инсталация може да разкачиш всички уреди които са на твърда връзка и контактите. После разменяш фаза и нула в таблото и от там връзваш на ново уредите и контактите като ги занулиш. Забравиш ли нещо обаче - гориш!

Упс. Изпреварили са ме.
men79 - специалист
Искам да попитам как да свържа полилей...... от полилея (само с една лампа е) излизат две жици( синя и кафява - нула , фаза).От ел. инсталацията излизат три жици обаче.... как да направя свързването правилно ?????

Ключа е сериен, като в самата стая има два отделни полилея с по една крушка (единия е само с два кабела от полилей и ел. инсталация и ще ми е лесно да го свържа).
fikata - майстор
Ключа е сериен, като в самата стая има два отделни полилея с по една крушка (единия е само с два кабела от полилей и ел. инсталация и ще ми е лесно да го свържа).
Ако имаш само един ключ в стаята, а два лампени излаза логично е,че този сериен ключ да управлява тези два излаза - единият, другият и двата заедно. Т.е този ключ трябва да прекъсва фазовият проводник към единия и към другия лампен извод.
При излаза с трите проводника провери с фазоуказател дали само на единия проводник или и на двата се появява фаза при превключване на двата клавиша на ключа/вкл.единия,вкл.другия или и двата заедно/ Ако и на двата проводника се появява фаза този лампен излаз е придвиден за свързване на полилей с две групи лампи, като третият проводник е нулата.
Възможно е пък третият проводник да е защитен/нормално означен с жълто зелен цвят на изолацията/ а другите два да са фаза и нула.
Майстори електроинсталаторждии много и всякакви и всеки с високи претенции и индивидуални решения и не винаги се съобразяват с плановете по ел.частта. :?

Нормално е в едно помещение с един лампен излаз той да е трипроводен за включване на осветително тяло /полилей/ с две осветителни групи, като изборът коя от двете или двете заедно да са включени се извършва чрез серийния ключ.

В твоя случай имаш два лампени излаза в едно помещение управляеми от един сериен ключ, така че всеки един от двата, поотделно или заедно се командват от този ключ.

ПП Осветително тяло само с един светлоизточник /лампа/ не се нарича полилей.
полилѐй от гр. πολύελαιλον- много елей, т.е. много маслинови масла, много светлини; означава вид осветително тяло с повече от един светлоизточник -свещ, лампа и др.
gogo7777 - майстор
Прикачен файл:
г.JPG
г.JPG (11.34 KиБ) Видяна 2288 пъти
FM STEREO - специалист
ben84 написа:
Иначе при двупроводна инсталация може да разкачиш всички уреди които са на твърда връзка и контактите. После разменяш фаза и нула в таблото и от там връзваш на ново уредите и контактите като ги занулиш. Забравиш ли нещо обаче - гориш!

Упс. Изпреварили са ме.
Е така става,но той твърди,че навсякъде осветлението е с директна фаза и нула през ключовете,достатъчно е само да обърне фазата и нулата на осветлението в таблото или първата разпределителна кутия на етажа,аз така направих на вторият етаж,на първият обаче се наложи да обръщам в кутиите,защото не в всяка стая нулата беше през ключа.
men79 - специалист
Пробвах с фазомера има само една фаза при включване на ключа (от полилея има два кабела от тавана излизат три). Как да ги свържа ????????
fikata - майстор
На проводниците от осв. тяло трябва да има лустер клема. Проводникът от инсталацията на който се явява фазата свържи с тъмния проводник/ Кафяв,черен../ от тялото. Нормално е той да е свързан към контактната пластина на дъното на фасунгата на лампата. Другия проводник от тялото свържи към един от двата проводника от тавана, които трябва да са нула и ...? може би защитен проводник или проводник предвиден за фаза от серийния ключ.
За това за по сигурно към кой от двата проводника да свържеш осв.тяло ползвай пробна лампа.
Пробна лампа - обикновена лампа с фасунга свързана с два проводника.Единият проводник допираш до определената от тебе фаза, а другия към единия от двата проводника от тавана.Когато пробната лампа ти светне с фазата и единият от тези проводници правиш с тях свързването към изводите на осв.тяло.
men79 - специалист
Добре , а третия кабел да го оставя не свързан ли???????
fikata - майстор
men79 написа:
Добре , а третия кабел да го оставя не свързан ли???????
Да, като изолираш края му.
gogo7777 - майстор
Другия проводник от тялото свържи към един от двата проводника от тавана, които трябва да са нула и ...?
Фика само един от проводниците излизащи от тавана е нула. Ключа е бил преди сериен сега е единичен /поне така схванах/......дали не бъркаш ситуацията на автора на темата /Murphy/ с тази на сега питащият /men79/....различни са въпросите. Схемата ми е актуална според ситуацията, свободният кабел /евентуална фаза ако се комутира/ трябва да се изолира добре.

Тема "Помощ за свързване на полилей" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: