Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
От 18 години се занимавам с електроизграждане и ремонт на ел. инсталации. Преди ползвах само "tesa", но последните 2-3 години се появиха много ментета и евтини заместители ("оригинални теса", визуално същите, но други продукти - запалими, лесно се късат, слаболепящи ...). Почнаха проблеми, купуваш скъпата теса, а тя се разлепя след теб, колеги ми показаха, че гори при проба със запалка и ме хвана шубето на не утрепя някой или себе си. След много проби с различни марки се спрях на 3М и по - точно "Скоч" (тъмно лилавата опаковка). Определено замества теса-та, дори на моменти ми се струва, че е по еластичен. Разбира се самовулканизиращата на Бишоп е без аналог и си я ползвам за муфите. Като пробвах различните изолирбанди, останах много доволен и от Бишоп, но тези с номера от 15 нагоре. Поради високата им цена, а и трудно се намират по магазините (не говоря за 10-ката) реших да работя с 3М.
thinkpad - майстор
Прав си. Лично аз спрях да ползвам TESA в последно време и минах на 3M Scotch. Появиха се много ментета, които са твърди, лесно се късат и не лепят като хората.
lov - майстор
Ползвам каквато намеря и отявлени китайчета само да да ми се къса диагонално щото това е най голямата гадост. И отгоре термосвиваем за всеки случай. А май напоследък си карам само на него.
lov написа:
Ползвам каквато намеря и отявлени китайчета само да да ми се къса диагонално щото това е най голямата гадост. И отгоре термосвиваем за всеки случай. А май напоследък си карам само на него.
За по - критични обекти слагам и термосвиваем шлаух, но обичайно го ползвам върху твърда връзка и то под него "връткам" малко изолирбанд за "заобляне" на ръбовете (примерно на бакелитова лустер клема).

Говорих си с едни момчета от кабеларката (монтираха при комшията) за изолирбанда, понеже видях че ползват някакъв без име с бяло картонче в средата. Казаха че преди са ползвали само теса, но започнала често да се разлепя, особено ако я напече слънцето или ако са увили буксата на телевизора. Минали на 3М, но установили че китайския върши същата работа.
НО! Говорим за коаксиален антенен кабел и тук там ФТП - сами ниско напрежение без ампераж!
kozl - майстор
Колко е трайността на лепилото на лентите? И теса и 3М и разни други и след време се разлепят, а лепилото става течно и се полепва навсякъде. Престоялата теса на ролка при работа цапа с лепило. За 3М не знам, защото нямам престоял. От самовулканизиращите изобщо не съм обръщал внимание какво ползвам, но интересното е като се наложи да я махам, че на едни изолирани снадки се развива, а на други се маха само с рязане.
hidrazin - майстор
Ей тук - все хубави ленти. Без първите две. Не за друго ами не съм ги ползвал. Най-много съм използвал Scotch 780.
http://www.energo-tel.bg/products_3m/13/131.htm
:partyman:
kr1100 - майстор
jichkata написа:
останах много доволен и от Бишоп, но тези с номера от 15 нагоре. Поради високата им цена, а и трудно се намират по магазините
15 Plybraid- медна мрежичка / Има и менте внос от Турция/
17 Plyshield - полупроводяща
Нямаш голям избор : 37;111 не се внасят /няма търсене.Revere 7 същата работа
Остават PVC тата 10;12;85 .Самовулканизиращите се 122Rubber Tape /до 600 V/; W962 ; W 963. 20 Plysil е безбожно скъпа.

Тема "Какъв изолирбанд ползвате?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: