• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
estario - специалист
Здравейте,
Ситуацията е следната. В един офис има осветителни тела 8 броя. В ключа за запалване е прекъсната фазата, няма нула. Служителите работещи в офиса държат осветлението включено, дори когато навън грее слънце и няма разлика дали ако лампите се включат или изключат. За да не си играем на пъдари искаме да сложим датчик (предполагам, че ни е нужно фотореле), за да може когато е светло лампите да не се включват. За жалост не можем да прекъснем веригата на място където с един датчик да покрием всички лампи. Захранването идва от един тъмен коридор, където няма осветенност. Кой е най-евтиният вариант за прекъсване на захранването във всяко индивидуално тяло? Имате ли друго решение на проблема?
Junak - майстор
Помисли и за 24 часов таймер
VLADO66 - майстор
Junak написа:
Помисли и за 24 часов таймер
Най-евтино и лесно.Слага се в таблото на кръга за осветление http://www.emo-sinove.com/index.php?rou ... ct_id=5145
8180 - майстор
Колега estario,
Колегите Юнак и Владо са ти отговори много точно на ТАКА поставения въпрос.
Аз, обаче, бих те посъветвал ДА НЕ СЕ възползваш.
Осветление се монтира ЗА ДА обезпечи нормална осветеност на работните места, а не за да се "предотвратява".
Нормира с някакви (не мога да цитирам) Санитарни норми, ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за работодателя и независещи от "кефа" му!!! Какво правим в един мрачен облачен ден?
Ако са достатъчно съобразителни служителите ти - ще те оборудват с Акт за гяволъка.

Сам пишеш:
estario написа:
дори когато навън грее слънце и няма разлика дали ако лампите се включат или изключат.
.
Решението е фотореле, реагиращо на ВЪНШНАТА осветеност - тъмни коридори, технически затруднения, ден/нощ - не играят. Преценяваш изгодата и действаш, ако се връзва сметката.

Апропо, ако има проект това осветление, там специалисти са писали кое-как.
Нищо че сме "Направи сам".

Сори, ако звуча грубо.
Junak - майстор
Мин. 300 лукса на ниво работна повърхност - НАРЕДБА №49 ЗА ИЗКУСТВЕНО ОСВЕТЛЕНИЕ НА СГРАДИТЕ
estario - специалист
Хората няма да работят на тъмно. В никакъв случай таймерът не е решение. За жалост опитът ми ме е убедил, че с ако не направиш нещо физически невъзможно да се случи хората в България ще злоупотребяват.
Сега се замислих, че на около 15 метра от мястото където влизат кабелите датчикът на фоторелето може да бъде допрян до прозорец. Има ли как фоторелета с възможност на отдалечено изнасяне на датчика?
VLADO66 - майстор
estario написа:
Хората няма да работят на тъмно. В никакъв случай таймерът не е решение. За жалост опитът ми ме е убедил, че с ако не направиш нещо физически невъзможно да се случи хората в България ще злоупотребяват.
Сега се замислих, че на около 15 метра от мястото където влизат кабелите датчикът на фоторелето може да бъде допрян до прозорец. Има ли как фоторелета с възможност на отдалечено изнасяне на датчика?
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -3712-0046 -това пак се връзва за токовия кръг на осветлението.
estario - специалист
VLADO66 написа:
estario написа:
Хората няма да работят на тъмно. В никакъв случай таймерът не е решение. За жалост опитът ми ме е убедил, че с ако не направиш нещо физически невъзможно да се случи хората в България ще злоупотребяват.
Сега се замислих, че на около 15 метра от мястото където влизат кабелите датчикът на фоторелето може да бъде допрян до прозорец. Има ли как фоторелета с възможност на отдалечено изнасяне на датчика?
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -3712-0046 -това пак се връзва за токовия кръг на осветлението.
Да, това е перфектно. И може да се удължи колкото пожелая. Благодаря.
thinkpad - майстор
Извинявай, ама 8 осветителни тела тип луминесцентна тръба не са нещо съществено, така че мисля, че преиграваш.
valentino76bs - майстор
VLADO66 написа:
estario написа:
Хората няма да работят на тъмно. В никакъв случай таймерът не е решение. За жалост опитът ми ме е убедил, че с ако не направиш нещо физически невъзможно да се случи хората в България ще злоупотребяват.
Сега се замислих, че на около 15 метра от мястото където влизат кабелите датчикът на фоторелето може да бъде допрян до прозорец. Има ли как фоторелета с възможност на отдалечено изнасяне на датчика?
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -3712-0046 -това пак се връзва за токовия кръг на осветлението.
Ползвал съм такива релета и искам да кажа ,че ако е за по коректна и прецизна работа не струват!
Еле шнайдерското е друга бира,но цената е... :axe:
  • 1
  • 2

Тема "Как да предодвратя запалването на осветление денем?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: