Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hakama - специалист
Искам да пресметна наемателя колко ток харчи за топла вода.
Ползваме общ бойлер, хоризонтален, на Дипломат, 2кВт. В неговата баня има водомер за водата, т.е. топлата вода мога да я засичам. Сега въпроса е как да изчисля консумацията на ток?

Намерих това:
http://www.calculator.bg/1/eluredi_konsumatzia.html

Не знам кой клас е, но чак толкова точни сметки няма да правим, (+-10-20%).
Градусите - мога да ги измеря. Това достатъчно ли е?
MIRO_073 - майстор
Виж пост 4
Последна промяна от MIRO_073 на пет яну 17, 2014 9:02 pm, променено общо 2 пъти.
shotik - майстор
Според мен теоретично ще е трудно ,но ако му сложиш един "Мото-часовник" на 230 волта,който показва колко часа е работил уреда,по него ще направиш най-точните изчисления.



Погледни и тук : http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 11&t=23282
Последна промяна от shotik на пет яну 17, 2014 8:49 pm, променено общо 1 път.
shadow__01 - майстор
Няма как да е точно, но може да пробваш следния начин.
Засичаш за колко часа загрява бойлера.
Умножаваш засеченото време по мощността 2kW.
Получаваш колко киловатчаса енергия се изразходва за загряване на бойлера докато изключи терморегулатора.
Делиш получената енергията на обема 80л. и получаваш колко киловатчаса отиват за затоплянето на 1 литър вода.
Умножаваш получената мощност по показанието на водомера.
Може да изчислиш колко стотинки излиза енергията за затоплянето на един литър вода и направо да умножаваш литрите по получената цена за литър.
Не е точно, но поне е нещо.
MIRO_073 - майстор
Ми този калкулатор ще ти помогне. В първата графа вкарай литрите на ден, които ще получиш от общата ви топла вода за един месец разделено на 30 дни. Пример-ти имаш 4 кубика, а той 6 кубика по водомер за 1 месец. 10 кубика са 10 000 литра. Или 10 000 делено на 30 е равно на 333 литра на ден харчите двамата. Полученото от калкулатора (ако е верен) като енергия дневна консумация на ток умножавате по 30 дни и съответно получавате месечната на бойлера. И след това процентно делите според началните показания на водомерите на тебе и на комшията.
Последна промяна от MIRO_073 на пет яну 17, 2014 9:04 pm, променено общо 1 път.
hakama - специалист
Попаднах на тази тема дето препращаш, но там май се говори за икономия.

Най-смислен/лесен ми се стори последния пост на shadow__01.
А по формулата няма ли да е точно, от линка в първия пост?
Проблема е, че аз хубаво ще го напълня (но трябва да е с водопроводна вода, която идва по-студена), което ще видя как ще стане, трябва да източа доста вода. Тя сигурно е около 5-10градуса (студената вода), а в банята да е 20градуса, където е бойлера.
Ще трябва да се измери и точното количество вода в бойлера, по време на експеримента. :idea:
hidrazin - майстор
Гледай сега, за затоплянето на един 80л. бойлер от 10 до 60 градуса отиват приблизително 5kWh.
А= 0,00116 х (t2 - t1) х литрите
А= 0,00116 х 50 х 80 = 4,64kWh - слагам и малко загуби та го закръглям на 5kWh
Има и по-приемлив метод. Два водомера за топлата вода и един стар електромер към бойлера. Отчетеното за месеца по електромера го разделяте на общото количество изразходвана топла вода. После вече е ясно как да си го разделите. И пак ще е приблизително.
:partyman:
shadow__01 - майстор
Който и метод да избереш ще трябва да съобразиш цената на тока за съответния район обслужван от съответното ЕРП. И също така през кое време е включен бойлера заради нощната и дневната тарифа.
И може би и колко студена вода влиза в бойлера, не само енергията за затопляне, защото все някой ще трябва да я плаща тази вода преди да се затопли.
ZMeyGorianin - майстор
На таванските стаи в блока има квартиранти. Всяка стая има отделен електромер, чрез който се засича разхода и се вади от този на основния в апартамента. Имат обща тоалетна с баня в която е монтиран бойлер с дълъг кабел. Когато някой ще се къпе взима кабела и го включва в своята стая!
Студентска им работа, но всички са доволни... :lol:
moimoimoi - майстор
тая работа със засичането е толкова неточна че няма накъде повече :lol:
да си представим следната ситуация
пълен бойлер с топла вода
влиза наемателя харчи 40 литра хубава топла вода
влиза хазяина и той харчи 40 литра но вече не толкова топла вода
е .... спрямо литрите трябва да платят по равно ама реално не е така
най доброто решение е допълнителен бойлер+електромер,цялата работа ще се върже 200-220лева но поне ще са чисти сметките
инъче по сметките на hidrazin излиза 4.64 kw x 0.18 стотинки /дневна/= 83 стотинки за 80 литра бойлер
т.е. 1литър загрят до 80 градуса струва 1 стотинка

Тема "Как да изчисля консумацията на ток на бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: