Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Тани - модератор
В този случай голяма част от фабричните зарядни също могат да ти изпържат електрониката, защото напрежението им на празен ход и над 16в.
hidrazin - майстор
Акумулатор се зарежда като се откачи от системата на автомобила.
:partyman:
ESPACE - майстор
Draganov написа:
ESPACE написа:
Значи казваш да не слага филтърен кондензатор, защото напрежението скача, а без него стои на 12-13волта -така ли да разбирам :) . Без него няма проблем, с него може да се повреди нещо? :lol:
Да разбирам ли,че въпроса е ироничен?
Ако не - да,може да се повреди.
Ако да - вземи мултицет и премери напрежението на един изправител с траф и грец,след това закачи един електролит 1000 мкф. и пак го премери.От 14 ще скочи най-малко на 17-18 волта.При подаване на контакт с ключа,тия 18 волта могат да ти изпържат радиото,бордовия компютър и всичко,което се захранва в стендбай режим.След което :? :? :?
Уф, като мериш напрежението след един траф и грец какво мериш? Мериш ефективна стойност на едно пулсиращо напрежение. Това че ти показва уреда 14 волта не значи, че към това което захранваш не отива и по високо напрежение. Отива и още как - 14 умножено по корен от 2 ти дава амплитудната стойност или без кондензатор подаваш от 0 до 19,8V около 100 пъти в секунда на консуматора. Драганов, учили ли сте въобще електротехника?
lz1wvm - специалист
Draganov написа:
lz1wvm написа:
Та не става да свържем акумулатора към 50 волтов източник на напрежение,макар и изправено,и след това да въртим на стартер.
Да,така наистина не става,затова съм написал как става.
Draganov написа:
С "правения" ти електрожен става,нали е трансформатор.Извеждаш му 12-13 волта,слагаш 4 диода поне по 80 ампера и си готов.Филтърен кондензатор не слагай,напрежението скача много и може да повредиш компютъра на колата,която палиш. :partyman:
В темата се говори за трансформатор,и за електрожен едновременно.А 80-100 ампера са си заваръчен ток.Ако на електрожен се развие вторичната до 13-14 волта,то падащата характеристика си остава.Така че при въртене на стартера,напрежението ще падне пак наполовина(примерно).
ivanovbg - майстор
Миналата зима правих 3 автомобила на една автокъща палени с правено биче за един месец. Нямаха жив компютър. На третия накарах да ми донесат бичето. Не можеха да повярват че е от него, защото междувременно са палили други и тези поне 100тина пъти. Пробило леко м/у намотките и ... След малко разследване се оказа че и 3-те са се опитали да ги запалят веднага след автомивка и явно не били изсъхнали гумите(по моята логика). На ръка не се усещаше, но между който и да е кабел за акумулатора и земята показваше на уреда 80 волта и фазомера светеше. След като го премерих не поискаха да тестваме дали ми е правилна теорията :mrgreen:

Та оттогава си бутат една количка със 100амперчаса акумулатор...
Иначе вдигането на 16-17 волта на елмрежата на автомобила много рядко може да доведе до изпушване на нещо повече от крушка, или поне аз не съм имал такива случаи. Все пак като покараш известно време с презареждащ алтернатор и кипнал акумулатор това си е едно нормално напрежение :wink:
:partyman:
hidrazin - майстор
:) Това е и причината зареждането на акумулатора да става след откачането му и свалянето от колата.
:partyman:
pansim - майстор
Най-накрая ще дойдете на моето мнение, ама се инатите :lol:
"Козата си сака пръч" са казали хората :partyman:
maptod - специалист
Дойде ми волтметърчето и разбрах защо е толкова евтино :-D Добре че си поръчах още един различен модел.
Зеленото има тримерче за регулиране на показанието. Мисля да бодна един резистор на червения да видя дали ще има ефект.

Прикачен файл

start3.jpg
start3.jpg (113.58 KиБ) Видяна 1751 пъти

Прикачен файл

start2.jpg
start2.jpg (108.1 KиБ) Видяна 1751 пъти

Прикачен файл

24022014944.jpg

Прикачен файл

start1.jpg
start1.jpg (60.17 KиБ) Видяна 1751 пъти
hidrazin - майстор
Ооооохххх... Дупе да им е яко на колите. И на електрониката им. Ма кво? И колегите трябва да имат работа. Ще дадеш на дота хора хляб с това биче. :-D
Успех!
:partyman:

Тема "Стартерно устройство, мнения?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: