Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lina73 - помощник
Здравейте. Фирма ми прави цялостен ремонт,в това число и ел. инсталация. Всичко е сменено от таблото с нови трижилни кабели.След справка с форума разбрах,че са фаза.нула и земя.Фазата я намерих с фазомер.но не мога да разбера кое е нула. кое е земя. Монтирах един контакт. като произволно свързах единият кабел за нула. а другият за земя, пуснах една прахосмукачка с метален корпус,всичко е нормално и няма утечка.Но ме наплашиха,че може да изгори някой уред,ако не е свързано както трябва.Моля за съвет как да разпозная, кое е нула и кое земя.
Trifun - специалист
Земята по стандарт ВИНАГИ е жълто-зеленият проводник.
За фазата и нулата съм срещал различни изпълнения в практиката, но когато аз правя връзките, по кафяв или черен проводник пускам фаза, а по син - нула.
estrogen - специалист
Смятам че кабела който ти е поставен е Мостов или СВТ , ако монтажниците са спазвали последователноста и нормите можеш да познаеш : Фаза (L) - кафяв или черен цвят вътрешна изолация на кабела : Нула (N) - син : Земя - жълто зелено .
Другия начин да откриеш най-лесно Нула-та е чрез обикновена лампа ( пробна лампа ) .
А защо са ти монтирали трижилни проводници имаш ли Дефектнотокова защита ?
Ти токовата утечка няма как да я разбереш колко е ( винаги има такава) трябва да се замери .
Justy - майстор
Лина, доколкото разбирам става дума за апартамент в блок. В този случай не се притеснявай, нулата е свързана към земя още в главното табло. С пробна лампа не може да се определят нулата и земята - и в двете измервания тя ще свети.
lina73 - помощник
Действително и в двата случая пробната лампа свети. Кабелите са кафяв,син и черен.Кафявият е фаза,синият го нарочих за нула,а с черния заземих.За дефектнотокова защита не знам. Таблото е с бушони от 16 до 50А,осем на брой-сигурно няма.Благодаря за бързата реакция.
MIRO_073 - майстор
Абе майсторите не са си свършили работата както трябва ама както и да е.При тази комбинация на кабелите трябва да са както следва:
черен - L (фаза)
син - N (нула)
кафяв - PE (земя)

На всеки контакт проверяваи какво са направили

Тема "нула-земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: