Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
QuietStep - специалист
Всичко тръгна от мерака да си слушаме у дома старите грамофонни плочи - много хубави записи имаме от "време оно..." :)
Но старият Акорд 201 си иска подмладяване в електрониката - който си е имал работа с руска апаратура знае много добре за какво става дума: :lol:
Така моля за следния съвет - опитвам се да подобря захранването - на практика е без стабилизация на около -25V, а трябва по схема да е -22. Мога ли да ползвам един 7912 + 10V ценер в добавка, без да пипам трафа и двата диода (двупътно изправяне със среден извод на вторичната)? И какви евентуално още чаркчета за стабилност да добавя около тях. Не намирам подходяща схема тук и там за съжаление(или не знам къде по-точно да търся).
Благодаря за съпричастието! :?
sstefanov - майстор
Изхвърли го този грамофон! С кристалната си доза само съсипва плочите.

Никаква промяна по схемата няма да го оправи.
QuietStep - специалист
sstefanov написа:
Изхвърли го този грамофон! С кристалната си доза само съсипва плочите.

Никаква промяна по схемата няма да го оправи.

Е...колега!
С удоволствие, даже и с ФОНИКА се снабдих, ама...за игличката ѝ искат...почти трицифрена сума ония кожодери от "Стамболийски" и "Борис I"! И "...от нийде надежда взорът не види!...", както е писал един наш велик класик...
Та за семейното спокойствие...
miroton - майстор
Няма какво да стабилизираш,пред усилвателя е стабилизиран,само смени всички електролити с нови.
http://www.kn34pc.com/sch/sch_phono/pho ... rd_201.gif

а това знаеши го Възпроизвеждана честотна лента: 100 ÷ 10000 Hz
sstefanov - майстор
Не си разваляй плочите с този грамофон!
Draganov - специалист
QuietStep написа:
Така моля за следния съвет - опитвам се да подобря захранването - на практика е без стабилизация на около -25V, а трябва по схема да е -22. Мога ли да ползвам един 7912 + 10V ценер в добавка, без да пипам трафа и двата диода (двупътно изправяне със среден извод на вторичната)? И какви евентуално още чаркчета за стабилност да добавя около тях. Не намирам подходяща схема тук и там за съжаление(или не знам къде по-точно да търся).
Благодаря за съпричастието! :?
Можеш да "подпреш" общия на стабилизатора с ценер за 10в. и ще получиш 22в.,но както ти казаха колегите,не е нужно за крайното стъпало.По-скоро сложи още един кондензатор 1000 - 2000 мкф. във филтърната група,ако имаш брум в колоните.
П.С. Те старите песни почти всички ги има из интернет на МР3-ки,но друго си е да ги слушаш с пукането от виниловата плоча.... :partyman:
silent - майстор
Аз не съм специалист, но не може ли да се смени игличката с дозата с някакви по съвременен тип.
Иначе колега потърси в нета за игли и дози. Наскоро на хората от Княз Борис им писах за игла, но докато се разбрем какво точно аз си намерих в Ибей вярно на половин цена, но пък все пак и тези хора трябва да живеят от нещо и предлагат предимството да си купиш на място и с гаранция. Така че не мисля че са кой знае какви скъпари това са вече дефицитни неща и ще стават все по скъпи.
kozl - майстор
sstefanov написа:
Изхвърли го този грамофон! С кристалната си доза само съсипва плочите.
За съсипването на плочите причината в пиезокристала ли е или в другия кристал дето дращи по плочата :?
оти подобен има и на магнитните дози, а они са по тежки понеже имат бобини.
hidrazin - майстор
kozl написа:
... на магнитните дози, а они са по тежки понеже имат бобини.
Не са по-тежки, по-точно не "натискат" толкова върху плочата. В края на рамото на магнитните дози има противотежест за регулиране на натиска.
:partyman:
sstefanov - майстор
Кристалните дози изискват много по-голям натиск, за да работят, а и са много твърди. Заради това така разорават плочата, че след няколко десетки просвирвания става за боклука.

Тема "Елементарен въпрос(моля да не ми се смеете много)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: