• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Добър ден! Искам да попитам дали е възможно да се направят диоди в различни цветове да светят един след друг. Например 3 кръга, външния с червени диоди, средния зелени, а вътрешния жълти, и да се светят последователно самите кръгове. Не съм сигурен, дали съм задал въпроса си както трябва и се надявам да сте ме разбрали. Ако не, ще допълвам. Поздрави!
shadow__01 - майстор
Да, може. Но трябва електронна схема за управлението им. Схема ли търсиш или просто дали може или не?
Ами схема търся. И ако може точно какво още ще ми е нужно. Захранващото напрежение ще е 12V и имам диоди на 2V и на 3v (червени и зелени). Резистори ще си сметна какви ми трябват и ще си купя. Но за другите неща нямам представа.
novgradski - специалист
Днес видях в "Бриколажа" светодиодна лента RGB,която си сменя цветовете (червено,зелено,синьо.....),т.е. можеш си направиш само един кръг -пък той ще си сменя цветовете (ако това целиш).
shadow__01 - майстор
Форума се казва "направи сам", но в твоя случай ще ти дойде много скъпо. Ако ти ще си правиш кръговете може да използваш готов RGB контролер с дистанционно и с програма за последователно светене на всички. Вместо сини светодиоди ще сложиш жълтите.
hladnia - специалист
georgiew_96 написа:
Искам да попитам дали е възможно да се направят диоди в различни цветове да светят един след друг.
Изображение
Схемата с три последователно превключващи се светлини е показана на фиг. 1. Тя се състои от три еднакви стъпала, като изходът на последното е включен към входа на първото. Това вероятно ви напомня на обикновения мултивибратор, за който вие, разбира се знаете, че има само две стъпала.
Знам, че мога да си купя ленти и т.н. но искам да си го направя сам. Пък и сега ми хрумна да направя външния кръг да мига самостоятелно докато другите 2 са на този принцип- 1-свети, 2-не свети; 1- не свети, 2- свети; 1-свети, 2- свети.
hladnia Благодаря ти за схемата.
Ще се поразровя още малко насам натам и ще видим какво ще сътворя. :)
shadow__01 - майстор
georgiew_96 написа:
...другите 2 са на този принцип- 1-свети, 2-не свети; 1- не свети, 2- свети; 1-свети, 2- свети.
Помисли за програмируем микроконтролер?
С аналогова схема ще стане доста обемно и трудно.
Нещо ми стана прекалено сложно изпълнението. Последен въпрос: четох, че се продават мигащи диоди. Дали няма да се получи същия ефект ако просто ги направя в 3 различни групи и всяка група ''мига'' отделно? Ако не става ще мисля за нещо по-простичко. Иначе благодаря на всички, които писаха!!!
MamaMy - майстор
Имам готови работещи платки от светодиодни гирлянди. Мога да ти подаря 2-3. Там има и търсения от теб ефект.
  • 1
  • 2

Тема "Светодиоди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: