Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pif4o - специалист
Здравейте на всички, абе претендирам да ги разбирам тея неща що годе, все пак цялата инсталация на къщата с трипроводна мрежа и ДТЗ защити сам съм я правил, но тук се случва нещо странно.
Преди време направих девиаторни ключове за на дядото телевизора които спи под нас и редовно го забравя цяла нощ включен, на всичко отгоре е малко глух и го надува яко, та сложих девиатори със сигнална лампа да виждам кога работи, ако случаино не го чувам :mrgreen: така работи с години без дерт. За извесно време обаче дядото остана без телервизор и шурето понеже незнаел кви са тея кабели ги измъкнал, сега дядото пак има ТВ и аз реших да възтсановя девиатора но имам странен проблем. Направи ми впечатление че сигналната ми лампа свети когато ТВ е изключен, викам объркал съм щепсела врътнах го на опаци и лампата изгасна, реших че всичко е ОК но не след дълго пак същия проблем, помислиих дядото да не е икзключвал щепсела и после да го е вкл. пак обратно, пак го завъртях макар че ми направи впечатление че болтчето сочеше в правилна посока (по него се ориентирам на къде е фазата ) както и да е, усъмних се и реших да видя как съм ги вързал, уж сичко е правилно по схемата по долу, но като мерех горе на ключа къде има фаза, къде не, и го щракнах изпука преискри и залепна. Слезнах при дядото да проверя там кво е станало, тв се беше включил и всичко беше на ред. Реших да меря с мултицета, и ето ти проблем. Когато долния девиатор подава фаза да кажем по синия кабел а горе девиатора е към кафевия кабел имам Фаза и на кафевия долу на ключа а не трябва да имам. (Да вметна че между двата ключа ползвам 3х1,5 кабел, като за централните клеми ползвам жълто зеления, а за другите две синия и кафевия) С две думаи имам фази на 3 те клеми и то на двата ключа, долния и горния, волтажа на едната клема е 220 на другата 100 волта. Кажете какво може да е проблема, прозвъних кабелите не дават на късо с уреда, и сега почвам си мисля някои от тея ключове дет са бакелитени да не е пробил. Имате ли някъква идея гледаики долната схема какво ли да съм сбъркал или какво трябва да направя от тук на сетне. Да добавя че сигналната крушката горе при мене е от тез за акомулиращите печки, като за нея нула съм хванал от моя контакт а фазата и е на централната клема на девиатора, с идеята че щом фаза доиде на нея то ТВ работи и аз ще разбирам по лампата за това.

Прикачен файл

Dewitaor.jpg
moimoimoi - майстор
а телевизора има ли включен кабел за антена,кабелна,цифров приемник/?
pif4o - специалист
Принципно има да, кабелна, но това замерване го правих на изключен от контакта тв. Или ти имаш друга идея за проблема? да кажа още нещо тогав аможе да е от значение, стария ТВ при които системата ми бачкаше безотказано макар че и там съм виждал сигналната ми лампа да мъждука, тои беше с антена.
докера - специалист
От това , което успях да схвана ми се струва , че изпукването , преискряването и залепването са се получили от това , че си превключил ключа при включен във веригата телевизор , т.е. под товар.Тези 220V и 100V при включен във веригата телевизор ли ги измери или при изключен /с изваден от контакта щепсел/ ? Защото по-долу пишеш , че си мерил при изключен , но не става много ясно за кое измерване говориш ...
Много е възможно от честото включване и изключване под товар в контактната система на ключа да се е образувал нагар и през него да прави утечка . Другия вариант е 100-те волта да ги мериш през телевизора ...
shadow__01 - майстор
Лампата да не е някаква глимка?
Ако е така може дори от утечка да мига.
Измери напрежението на двата края на лампата с хубав мултицет при изключен телевизор (от контакта).
Може да сложиш и някакъв кондензатор с резистор паралелно на лампата да обира ако има нещо.
Докато четох си мислех какво прави ключ свързан с инсталацията на друг апартамент в твоя? Че ти така може да му крадеш от тока макар и малко, докато му работи телевизора?
Иска ми се и аз да имах така един ключ и когато комшията пусне "музиката" да му я спирам. Няколко стотин пъти в минута и уредбата изгаря.
moimoimoi - майстор
знам за случай при който дтз-то изкючва при превключване на каналите при включена кабелна.

аз бих изключил кабелната,да си остане само телевизор и пак пробвай

от схемата дето си качил при изключени девиатори и правилно включен щепсел единствения начин да свети лампата е да получава някакъв потенциал от кабела за кабелната.
не съм запознат дали трябва електрониката на тв-то да е галванично разделена от антенния вход.

а това че мериш там някви 100 волта си е нормално когато двата края на един проводник не са вързани никъде,т.е. при изключен от контакта тв

и дай малко повече подробности,да си представим ситуацията по добре
1-единия девиатор е горе а другия долу ли?
2-девиаторите подават фаза към контакта за телевизора ли?
3-или девиаторите взимат фаза през щепсел?
pif4o - специалист
Отговарям по ред.
Докера: меря на изключен от щепсела тв, и на едната клема на девиатора имам 220 което е нормално но на другата имам 100 :)
Шадоу лампата не е глимка, предполагам глимка са онея лампи дето мъждукат като фазомерите, мисля че си е с жичка нагреваема, и не му крада тока, тои краде моя щото не си го плаща аз му го плащам. Така де, къщата е с един електромер, моя :)
моимоимои съгласен съм с теб, но лампата свети и при изключен от щепсела тв. в едното положение на ключа свети нормално но като щракна да прекъсне веригата свети с половин сила. Наи ми се връзва варианта на Докера да прави няква отечка, тва ми се е случвало на видимо здрав разклонител, проверен, замерен от всякъде, и като го вкл. в мрежата и бам изгърми бушона. Явно бакелита иам няква такава опция д аправи отечки и като стане прекалено голяма пада и бушон.
докера - специалист
shadow__01 написа:
Лампата да не е някаква глимка?
Ако е така може дори от утечка да мига.
Измери напрежението на двата края на лампата с хубав мултицет при изключен телевизор (от контакта).
Може да сложиш и някакъв кондензатор с резистор паралелно на лампата да обира ако има нещо.
Докато четох си мислех какво прави ключ свързан с инсталацията на друг апартамент в твоя? Че ти така може да му крадеш от тока макар и малко, докато му работи телевизора?
Иска ми се и аз да имах така един ключ и когато комшията пусне "музиката" да му я спирам. Няколко стотин пъти в минута и уредбата изгаря.
Тук става въпрос за фамилна къща , колега :wink:
pif4o написа:
...все пак цялата инсталация на къщата...
EDIT: той ме изпреварил :-D
Проблема не е в бакелита , а в отлаганията от нагара - електро проводими са :wink: А нагар се получава най-често при включване на уреди директно в контакта под товар /без да са изключени от тяхното си копче /- при включването се получава искрене , а от него - отлагания по стените на контакта или в случая - девиаторния ключ.
Нагори ли щепсел , контакт или ключ - сменяш , защото подобни "бум" ситуации стават напълно възможни. Смени девиаторите като първа мярка .
Последна промяна от докера на ср мар 19, 2014 10:39 pm, променено общо 1 път.
pif4o - специалист
Оп, не съм допрочел целия пост на моимоимои, ето отговор на 3 те му въпроса:
1. Да единия е при него долу за д аможе да си гаси и пуска ТВ от него , а другия е при мене горе като заспи и го забрави усилен да му го спра.
2. девииатора долу получава фаза от мрежата на централната клема, от там по кафевия или по синия кабел зависи на къде е щракнат я качва горе при мен на етажа, от там моя девиатор ако е нацелил правилния кабел, хваща фазата да кажем от синия кабел и я праща по жълтозелен кабел долу към ТВ. Нулата на ТВ реално е хваната от същия контакт дето хващам фазата за долния девиатор. С думи прости в долния конаткт има бучнат щепсел чиито един проводник води в долния девиатор -фаза, и после по описания по горе начин ,а другия-нулата води в ТВ. Този жълтозелен които е горе при мене и съответно се връща долу в телевизора има закачена лампа, понеже щом на негои доиде фаза заради положение на някои от девиаторите то тя светва както и ТВ работи, щом щракна долу или горе девиатора то лампата гасне и ТВ също.

Тема "Проблем с девиаторни ключове." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: