Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
val4o89 - специалист
Здравейте, занимавам се от около 7 години с електроинсталации, автоматизация и т.н., имам диплома по "Електронна техника" от техникумът, но ми се иска да придобия сертификат (по възможност международен) за изпълнение на електроинсталации. Обаче в интернет не мога да намеря абсолютно нищо. Дори не съм сигурен, че съществува подобно нещо. Това е въпросът ми - има ли такова животно или не? И някой ако го е виждал може да пише. Благодаря.

П.С. Фирмени сертификати има колкото щеш. Въпросът е за частни лица.
yordan12 - помощник
София Сточнa гaрa бул.В
.Левски последния номер мисля че беше.
drastar - специалист
Първо провери какво се изисква в държавата в която искаш да работиш, документи от България може да имаш, но , ако не ги признават, за какво ти са ? В Белгия например е доста трудно да ти признаят такъв. Приравняват дипломата ти по техният стандарт и ти дават документ в който са изброени дейностете и услугите които можеш да извършвш. С този документ можеш да работиш като индепендант(нещо кото едноличен търговец ЕТ) или да си направиш фирма, като и двата случяа си ригистриран по ддс и ще ти е необходим счетоводител, НО счетоводителя ти признава разходни фактури само за дейностите които са упоменати в по горният документ, ако не са ти разрешили да изграждаш ел инсталации не ти се признават фактури за кабели, предпазители и .....с една дума рабтиш това за което си учил. Има доста лесни приравнителни изпити, но проблема е езикът(ако го знаеш не е проблем).

:partyman:
hidrazin - майстор
+1
Дипломата е основното. Всяка държава си има конкретни изисквания. Някъде изискват и трудов стаж. Поне аз не знам да има такъв сертификат дето да важи в цял свят. Има фирми, които срещу определено заплащане ще ти издадат сертификат за ремонт на космически сивалки или за електротехник на Марс, но сам разбираш че не означават и не значат нищо.
drastar написа:
... НО счетоводителя ти признава разходни фактури само за дейностите които са упоменати в по горният документ, ако не са ти разрешили да изграждаш ел инсталации не ти се признават фактури за кабели, предпазители и .....с една дума рабтиш това за което си учил....
А дано, ама надали. То това е и една от причините у нас да сме на това положение - повечето хора се занимават с неща за които не са учили, от които не разбират и които не могат да свършат като хората.
:partyman:
drastar - специалист
А колко е лесно това да се промени. Трябва само педетатите да започнат да мислят за народа, ми туй га ши стани
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
А дано, ама надали. То това е и една от причините у нас да сме на това положение - повечето хора се занимават с неща за които не са учили, от които не разбират и които не могат да свършат като хората.
А понякога тези, които се занимават строго с нещата, които не са "учили"(по диплома) разбират и могат да свършат повече от хора, които са учили строго това, което вършат по диплома. Да не говорим, че за всички специалности електронни и електротехнически специалности електротехниката е една и не се променя, базата е една и съща. Което означава, че преминаването е относително безболезнено, а не като между счетоводител и инженер по електроника.
Само в страни като САЩ го има това, като си учил микроелектроника, да си нямаш понятие как да си смениш крушката или да сложиш контакт.
drastar - специалист
Така е, но тези неща трябва да са уредени със закон. Писал съм и преди, но ще повторя. В Белгия, бояджия си намира работа във фирма която изгражда ел инсталации(защо са го наели, да речем е роднина на шефа), след 5 години работа в тази фирма, бояджията придобива документ, с който може сам да прави ел инсталации или да отвори фирма с такава дейност.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
А понякога тези, ....
Понякога, ама само понякога и много рядко. Всяко правило си има изключения, ама у нас е тръгнало да става стандарт. Естествено има и такива с дипломи на които ръцете им си остават наврени и зашити изотзад за цял живот.
И не говоря за преминаваме между сходни професии. Много добре ме разбираш за какво говоря. :-D
Да не забравяме че практика без теория е сляпа а теория без практика немислима. Само едно малко уточнение - практиката (опита) е присъщ на всички живи същества, докато теорията само на човека. :lol:
:partyman:
jekasus - майстор
hidrazin написа:
практика без теория е сляпа а теория без практика немислима[/b]
Ако имало теория без практика - е немислимо, ако имало практика - и след години непрактикуване, има шанс :-D
MIRO_073 - майстор
И аз смятам за водещо дипломата. Може примерно да имаш сертификат за изграждане на ветрогенератори, които си го получил във фирмата която си работил, която те е пратила на обучение водено от организация имаща право да издава валидни сертификатии за тази дейност и ти си издържал изпита. Ама работодателя няма да те наеме, ако нямаш електротехническо образование.Всичко това е за сметка на работодателя, но сертификата е ЛИЧЕН. Издава се на теб. Или работодателя е инвестирал в теб. Само за пример един сертификат ISO 9001, които е за срок от 3 години, валиден в цял свят струва между 20 000 и 40 000 лева. Примерно издадени от тези http://www.sgs.bg/bg-BG/ или тези http://www.bureauveritas.bg/wps/wcm/connect/bv_bg/local

Та, ако нямаш електротехническо образование какъв сертификат търсиш? .

Тема "Сертификат за електротехник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: